Divadelné kúzla a životné pravdy v hre Iluzionisti

Vladimír Rohoň. Foto: zdroj DJGT Zvolen

TS: Nová premiéra Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene je venovaná jubileu 70 rokov herca Vladimíra Rohoňa. Po slávnostnej premiére v piatok 28. apríla pozýva divadlo na DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ v pondelok 1. mája od 10.00 – 12.00. V tento začína aj predpredaj vstupeniek na 44. ročník festivalu ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ.

Koncom apríla má slávnostnú premiéru lyrická komédia úspešného škandinávskeho autora Bengta Ahlforsa ILUZIONISTI. Hra prináša vtipné svetonázory zástupcov troch rozdielnych generácií. Život starnúceho divadelného barda nečakane spestrí návšteva ambicióznej mladej ženy s rukopisom divadelnej hry. Cynický humor skúseného herca striedajú šarmantné historky z divadelného zákulisia. Vtipná zápletka graduje s príchodom praktického lekára, ktorý má na poslanie divadla diametrálne odlišný názor. V réžii skúseného Michala Babiaka rozohrajú Iluzionisti priestor Štúdia DJGT.

V hlavnej úlohe hereckého barda Kazimíra Kanta sa predstaví Vladimír Rohoň. Rodák z Martina je už viac ako 40 rokov pevnou súčasťou umeleckého súboru DJGT. Na svojom konte má ocenenia Literárneho fondu i Cenu Jozefa Kronera za výnimočné stvárnenie postavy Hokea v inscenácii Šofér slečny Daisy.

Pri príležitosti blížiacej sa premiéry a okrúhleho jubilea odpovedal dramaturgičke Uršuli Turčanovej na pár otázok.

Ako sa cítiš?

Primerane k veku. Ako na rázcestí. Duša hovorí: Poďme tou kľukatou bláznivou cestičkou. Telo hovorí: Čo si blázon? Poďme rovno, treba sa šetriť.

V hre Iluzionisti stvárňuješ herca, ktorý bilancuje svoj život. Ten javiskový dostal u neho prednosť pred súkromným. Ako by si pri blížiacom jubileu bilancoval ty – súkromný život versus život postáv?

Súkromný – čo koho do toho… A konfrontácia, súkromný život a život postáv, existuje. Ja sa snažím rozdeliť si súkromný čas a čas na prácu. No ale postavy – ony to nechcú rešpektovať! Hrajú nefér, budia ma zo sna, vkrádajú sa, vnucujú svoje myšlienky, svoj text, niekedy striehnu aj v nedeľnej polievke… Prenasleduje ma to zakaždým, keď sa tvorí nová postava. Je to boj. Možno nefér, ale ja sa držím! Zatiaľ remizujem, pretože ešte ma tie postavy neprinútili, aby som v civile lozil po stene ako Spiderman.

Iluzionisti sú krásnym textom aj kvôli jemnému poodhaľovaniu tajomstiev a ilúzií divadla. Pamätáš si ešte na svoj prvý dotyk – prvé očarenie svetom divadelných ilúzií?

Áno, veľmi dobre. Ja som ako chlapec vyrastal v Martine a bývali sme asi dvesto metrov od divadla, vtedy to bolo Armádne divadlo, potom Divadlo SNP. Býval som blízko Hereckého domu, mal som spolužiakov, ktorí ma zobrali aj do divadla, ale taký vizuálne prvý kontakt, prvé skutočné očarenie, bolo bábkové divadlo. Tie figuríny, marionety, mali hádam meter a v detských očiach ešte viac. Bol to silný zážitok vidieť, čo všetko sa s nimi dá robiť. To bol pre mňa prvý dotyk divadla.

Stvárnil si množstvo rôznorodých postáv. V akom type postáv sa cítiš najnaplnenejšie?

V postavách, ktoré nesú príbehy, dej. Paradoxne, diváci majú radi a aj hercovi sa ľahšie hrajú epizódne vtipné postavy, mňa však ďaleko viac napĺňajú tí nositelia príbehu, tam sa má herec o čo oprieť.

Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: