Pod Pustým hradom sa rodia sochy kráľov

TS: Vo Zvolene v týchto dňoch prebieha rezbárske sympózium. Témou je história Uhorska. Na Pustom hrade môžu pribudnúť štyri sochy uhorských kráľov a jedna svätá Alžbeta. Všetky v nadživotnej veľkosti.

Rezbárske sympózium je iniciatíva Priaznivcov Pustého hradu o. z. a Lesného podniku mesta Zvolen. „Piati rezbári z celého Slovenska sa zišli práve pod Pustým hradom, aby z dreva vyrezali sochy kráľov v nadživotnej veľkosti. Chceme tak opäť zatraktívniť areál Pustého hradu,“ vysvetľuje viceprimátor Jaroslav Stehlík a aktívny člen združenia. Ide o sochy kráľov, ktorých osobnosti súvisia aj s históriu hradu. Rezbár Ján Palko zo Štiavnika pracuje na soche Ondreja III. „Nebol to veľmi vydarený kráľ, organizoval niekoľko vojnových výjazdov do Haliče a väčšinou nebol úspešný,“ smeje sa rezbár z Kysúc, ktorého oddávna zaujíma história. „Rezbári sa musia zaoberať históriou, pretože rôzne motívy čerpajú práve z minulosti,“ vysvetľuje najmladší zo skupinky rezbárov Milan Kuchťák z Mútnej.

On stvárňuje najvýznamnejšieho z panovníkov Bela IV. „Vraj dodnes platia niektoré z jeho zákonov,“ vysvetľuje mladý rezbár, ktorý sa rezbárstvu venuje už 20 rokov. Rezbárstvo aj študoval. „Je to náročná práca, rezbár má na začiatku pred sebou len kus dreva a nevie, čo ho čaká,“ vysvetľuje. Veľké kusy dubového dreva sa v rukách šikovných umelcov postupne menia na postavy s tvárou a gestami. Rezbári budú pod Pustým hradom pracovať celý týždeň. Okrem Odreja III. vznikne socha Bela IV, Ladislava IV.Kumánskeho, Ondreja II. a svätej Alžbety, dcéry Ondreja II.

Foto

TS a foto mesto Zvolen.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.