Sliačskym medokýšom bola pokrstená kniha Tri duby

V knihe sa nachádza aj veľa archívnych fotografií. Foto: ZV-podujatia.

Tri duby na letisku Sliač neboli v podstate tri stromy v priestore, bol to jeden statný dub, z kmeňa ktorého vyrastali ďalšie dva duby a tak celkovo ich bolo zaraz tri.

Aj ďalšie bohaté informácie o letisku Tri duby sa dalo dozvedieť na krste rovnomennej knihy Emila Šimončíka.

Na tejto slávnostnej udalosti sa zišla hneď štvorica pánov a to ako moderátor Martin Mázor, viceprimátor mesta Zvolen Ing. Jaroslav Stehlík, Jaroslav Švábenský mladší, syn jedného z hlavných organizátorov prvej pilotnej školy na letisku Tri Duby a v neposlednom rade samotný autor.

Po bohatom úvode, nakoľko kniha si to aj doslova žiadala sa konal krst, ktorého sa ujali všetci páni a spoločne Sliačskym medokýšom pokrstili a uviedli knihu do života.

Emil Šimončík (1948) sa narodil v obci Hájniky, ktorá dnes tvorí súčasť mesta Sliač, v ktorom žije so svojou rodinou. Získané technické a sociálne orientované vzdelanie profesijne uplatňoval vo výrobnej sfére drevospracujúceho podniku a v orgánoch miestnej samosprávy a štátnej správy. Prostredie, kde žije ovplyvnilo jeho vzťah k historickej vede a najmä k témam protifašistického odboja a k dejinám letectva. Záujem o leteckú históriu priviedol pred rokmi autora k priateľstvu s historikom Milanom Gajdošom, odborníkom na regionálnu históriu a k spoločnému rozhodnutiu napísať knihu. Potom, čo Milan Gajdoš v roku 2013 zomrel, realizácia plánu napísať knihu zostala na Emilovi Šimončíkovi. Knihou Tri Duby s podtitulom K histórii lietania na Pohroní a letiska v Sliači chcel autor pripomenúť miesta v našom regióne, kde sa história letectva rodila a osobnosti, ktoré sa zaslúžili o jej vznik.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: