Jubilejnému výstupu na Pustý hrad prialo aj počasie

Ján Beljak spravil prítomným, ktorí prejavili záujem obhliadku s odborným výkladom. Foto: ZV-podujatia

Prognózy mu dávali takú polovičnú šancu na úspech a dokonca v deň konania v sobotu 2.9.2017 možno tak 40%, ale napokon sa všetko ako zázračným prútikom zmenilo a z toho sa napokon vykľulo podujatie na, ktoré sa bude ešte dlho v dobrom spomínať.

To podujatie, o ktorom je reč bol 25. ročník tradičného výstupu na Pustý hrad a tá prognóza sa týkala možného dažďa, ktorého pár kvapiek ráno aj padlo, ale to bolo od neho všetko.

Podujatie pripravilo mesto Zvolen, turistický oddiel Vpred, Združenie Priaznivci Pustého hradu, Matica Slovenská a ďalší spoluorganizátori.

Úvod alebo ak chcete otvorenie tradične začalo v Parku Ľudovíta Štúra, kde po odznení štátnej hymny a následnom zaspievaní básne Kto za pravdu horí v podaní Zvolenského speváckeho zboru sa vo svojich rečiach pri mikrofónoch vystriedali Lenka Balkovičová (primátorka mesta Zvolen), Jozef Pinka (zástupca Štúrovho Zvolena), Marek Hanuska (tajomník Matice Slovenskej), ktorý zároveň odovzdal pamätné listy Matice Slovenskej do rúk Juliany Kochlicovej Ištókovej, Jozefovi Pinkovi a pánovi Kršiakovi, ktorý ešte za turistický oddiel Vpred predniesol krátku reč.

Po slávnostných príhovoroch sa už všetci vybrali smerom na Pustý hrad, kde po 10-tej začal oficiálny kultúrny program a aj to počasie sa značne umúdrilo a vyšlo aj slnko.

Po 10-tej hodine a po takmer totožných príhovoroch sem dorazili cyklisti Cyklojazdy histórie (16. ročník). Tentokrát štartovala cyklojazda vo Zvolene, odkiaľ išli do Poľskej Visly cez kopčeky celého Slovenska. Na ďalší deň ich cesta smerovala do Oravského Bieleho potoka a na tretí deň späť do Poľska cez Zakopané, Ždiar, Kežmarok, Vrbov, Levoču a do Spišského Podhradia.

Ako zástupca tu bol poslanec Peter Drozdík, ktorý mal po boku Moniku Moravcovú a za poľských cyklistov Ivonu a Mariušu. Monika Moravcová odovzdala do rúk primátorky nášho mesta stužky z každého mesta, v ktorom sa po ceste smerom do nášho mesta zastavili.

Následne začal kultúrny program a postupne sa pred pódiom i na ňom vystriedali Sokoliari Sv. Bavona, Slovak Tango, Balkansambel a na záver Rusín Čendeš Orchestra.

Toto však nebolo zďaleka všetko.

Na hrade bolo možné vidieť, ako sa o detskú zábavu postaralo nielen Podpolianske Osvetové Stredisko, ale aj SCVČ Heuréka a dobre známe Tri Oriešky. Každý z nich ponúkal na zábavu a tvorivé myslenie niečo iné a takto sa navzájom dopĺňali. Už tradične sa tu razil Pustohradný denár.

Samozrejme, v areáli nechýbali šermiari Vir Fortis a ich komplet vybudovaná stanová dedina. Tu v tejto časti nebola núdza o strieľanie z luku a veľa ďalšieho.

V rámci pohostenia sa tu podával pečený býk, ktorý sa tu deň predtým piekol, nechýbali bufety a aj veľká nádrž s pitnou vodou.

A ako by to bolo na tomto hrade, keby sa tu o nových vykopávkach a objavoch nedalo dozvedieť viac. Prítomný Ján Beljak spravil prítomným, ktorí prejavili záujem obhliadku s odborným výkladom.

Takže takto nejako v skratke to v túto sobotu počas 25. ročníka Národného výstupu na Pustý hrad prebiehalo.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: