Zelienkovci obhájili minuloročné víťazstvo vo varení bryndzových pirohov

Spoločná fotografia súťažných tímov na záver podujatia. Foto: ZV-podujatia.

V prvú slnečnú nedeľu v októbri (1.10.2017) sa časť zvolenského námestia (pri kostole) premenila na jedno veľké súťažné podujatie, ktoré sem pritiahlo nejedného mladého, či staršieho zvedavca, ba i celé rodiny.

Reč je o 2. ročníku Olympiády vo varení bryndzových pirohov, ktorá tento rok mala aj charitatívny zámer. Samotným priebehom podujatia slovom sprevádzal Marek Rojík.

Organizačne malo celé podujatie pod palcom OZ Slovenský šport, mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum a počas ďalších aktivít svojim dielom prispeli aj ďalší partneri.

Zábava a charita v jednom

Oproti minulému prvému ročníku sa tohto druhého zúčastnilo 5 tímov – Divadlo Zelienka (víťaz prvého ročníka), SWAN (hlavný partner podujatia), Obec Tŕnie (pomáhala aj starostka), Dôchodcovia Sekier 4, Ricasso (historický šerm Zvolen).

Každý z tímov mal rovnaké podmienky a suroviny na výrobu, ale samotnej kreativite sa medze nekládli. Po vypracovaní cesta a naplnení do tvaru pirohov sa mohli hádzať do vriacej vody, následne vytiahnuť a šup na tanier, na to nejakú tú slaninku alebo cibuľku a smotanu a podávalo sa ľudom.

Samotný ochutnávači mohli potom odmeniť jednotlivé družstvo hodením pár eur do nádobky a po záverečnom sčítaní sa zistilo nielen to, kto vyhral, ale hlavne to, koľko finančných prostriedkov sa pošle na dostavbu pôrodníckeho oddelenia zvolenskej nemocnice.

V rámci sprievodného programu bolo hneď niekoľko podujatí

Oľga Luptáková zo združenia Tradičná chuť regiónov si pripravila pre deti Detskú školu varenia, v ktorej sa deti učili pripravovať slivkové knedle a ďalšie zaujímavé pokrmy. Opodiaľ súbežne prebiehala športová olympiáda, ktorú organizačne zastrešovalo CVČ Domino a táto trvala až do záveru celej akcie, cca do 13-tej hodiny a mohli sa do nej zapojiť rodiny s deťmi.

Do tohto všetkého počas podujatia v niekoľkých blokoch vystúpili na pódiu šikovní detskí folkloristi z dvoch súborov a to Poľana z Očovej a Pyrťan zo Zaježovej.

Na podujatie prilákali množstvo ľudí aj ďalšie akcie

Ťahúňom bol rozhodne aj jarmok tradičných remesiel, kedy v stánkoch sa dalo nájsť veľa zaujímavého, nielen rezbárstvo a keramika, ale aj na krosnách sa priadla niť. Netreba však zabúdať, že veľa detí pritiahol aj drevený kolotoč.

Ako to dopadlo

Skôr, než sa k tomu dostaneme treba povedať, že sa podarilo počas tohto podujatia vyzbierať pre zvolenskú pôrodnicu 513,40 eur. Na základe toho, ktorý tím najviac vyzbieral peňazí sa zostavilo samotné poradie.

  1. Divadlo Zelienka
  2. SWAN
  3. Tŕnie
  4. Dôchodcovia 4 Sekier
  5. Ricasso

Video

Nech sa páči pár fotografií

Článok, foto a video: J. Števonka.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: