Na Zlaťáku bol otvorený prvý prírodný cintorín

Kladenie sviečok na hladinu vody. Foto: ZV-podujatia.

Za účasti víceprimátora mesta Zvolen Ing. Jaroslava Stehlíka, doc. Ing. Mariána Schwarza, CSc. (fakulta ekológie a environmentalistiky TU Zvolen), Juraja Hipša (riaditeľ Živice) a samozrejme realizátorky projektu Andrey Uherkovej z CEEV Živica sa konalo na cintoríne slávnostné otvorenie Záhrady spomienok.

Záhrada spomienok sa otvárala po 10-tej hodine v utorok 10.10.2017. Je to prvý prírodný cintorín na Slovensku, ktorý v podstate vychádza z pražského Lesa vzpomínek, ktorý tam mala pod palcom a bola aj tu prítomná Monika Suchánska z organizácie Ke kořenům.

O prírodných cintorínoch a ich fungovaní porozprávala Andrea Uherková.

Vo svete fungujú vyše 20 rokov v Británii, Nemecku, Rakúsku, USA a aj v blízkych Čechách. Napríklad v Lese vzpomínek za 2 roky bolo viac ako 120 spoločných rozlúčení, čo ukazuje, že ľudia sa snažia hľadať aj iné alternatívy, ako je konvenčná forma súčastného pohrebníctva. Zároveň doplnila, že by bola rada, keby sa na tomto mieste spájala úcta k prírode s úctou k ľuďom.

Následne sa už konalo slávnostné otvorenie a to formou poliatia dvoch hlohov, ktoré sú vnímané ako vstupná brána na toto miesto a tohto aktu sa ujala dvojica Jaroslav Stehlík a Marián Schwarz.

V druhej časti tohto podujatia sa všetci presunuli medzi stromy, kde sa nachádza veľký vápencový blok a lavička a toto miesto bude slúžiť na prvú obradnú činnosť.

Okrem Mgr. Juraja Jordána Dovalu (duchovný) dali požehnanie tomuto miestu položením sviečky na hladinu vody aj Monika Suchánska a Andrea Uherková a týmto sa dalo toto podujatie považovať za ukončené.

Priebeh celého slávnostného otvorenia si môžete pozrieť na priloženom videu

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: