POZOR! Križovatka šťastia

Križovatky šťastia 2017. Foto: ZV-podujatia.

Detská konferencia pod titulom Križovatky šťastia 2017 sa konala v piatok 24. novembra na Základnej škole Námestie mládeže vo Zvolene. V aule nás zaujal nápis Škola - labyrint i raj. Ak ste sa ocitli v labyrinte života a cítite sa tak trochu stratený, práve na tejto konferencii vás deti mohli navigovať, ako ďalej. Podujatie, kde sa školákom prihovorili školáci, možno považovať za križovatku šťastia. Žiaci druhého stupňa z mnohých škôl vo zvolenskom okrese na 9. ročníku tejto originálnej aktivity svojich rovesníkov usmerňovali kamarátskym slovom, upozorňovali červeným svetlom, alebo dávali jasnú zelenú, podporujúc v záľubách.

Konferencia sa uskutočnila s podporou Mesta Zvolen. Pridalo sa aj Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Zvolene, Domino – centrum voľného času, Mestská polícia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Zvolene a iní partneri. Podujatie malo konferenčný ráz. V úvode prítomných pozdravili Ľubica Tomčíková, riaditeľka školy, a Miroslav Marcinko, vedúci Odboru školstva vo Zvolene. Program moderovali školáci Simona Hálková a Tomáš Varga. Jednotlivé prezentácie si pripravili žiaci – peer-aktivisti.

Pozrime sa spoločne na témy:

Anorexia a bulímia je problémom nielen dievčat, ale už aj chlapcov. Je to duševná a psychologická porucha, ktorá často začína ako reakcia na inú životnú udalosť. Čo si myslia žiačky ZŠ Adely Ostrolúckej v Budči o tomto probléme a ako ho odporúčajú riešiť? „Nevšímajte si médiá s ideálmi. Choďte medzi ľudí. V skutočnom svete žijú ľudia oveľa podobnejší našim životom.“ Dievčatá porozprávali aj o konkrétnych zdravotných problémoch, ktoré spozorovali vo svojom okolí. Ako však bojovať s anorexiou, či bulímiou? Nútenie do jedla veľký osoh neprináša. Najdôležitejšou, ale najťažšou cestou k uzdraveniu je vlastná sila uvedomenia. Ôsmačky odkazujú: „Majme sa radi takí, akí sme.“

Tínedžeri ZŠ Jilemnického 1 tancom vo vreci naladili publikum na vianočnú atmosféru. Ich spolužiačky sa predstavili prezentáciou Pobláznená myseľ. Dievčatá vo videu na tému „Ženská krása“ tvrdia: „Vážme si svoje telo také, aké je.“ Veď aj medzi superhviezdami sú už dnes propagátorky normálnych kriviek. Netreba sa hrať na umelé bábiky. Azda je niekto, kto by chcel byť kópiou umelej krásy? Podľa slov žiačok „skutočná krása je kombináciou zdravia a láskavosti“.

Prezentáciu „Hokej – čo mi dáva, čo mi berie“ si pripravil žiak ZŠ Námestie mládeže. Čo Marekovi berie hokej? „Čas. Ale dáva mi priateľstvo,“ dodáva jedným dychom. Vďaka športu môžete získať mnoho nových priateľov i cestovať. Jakub, peer-aktivista z Očovej porozprával o všetkom, čo ho baví. Rodičia ho viedli k turistike a poznávaniu Slovenska. Otec ho neraz brával na výlety na Kalamárku. Dnes je z neho mladý horolezec. Medzi jeho originálne aktivity patrí aj skauting a rybárstvo. Ako inak, veď v Očovej majú aj rybársky krúžok.

Dievčatá zo ZŠ M. Rázusa uviedli prezentáciu „Drogy – závislosť – prevencia“. „Ľudí , ktorých sú závislí na drogách by sme nemali odsudzovať, ale práve naopak treba sa snažiť im pomôcť,“ upozorňujú, ozrejmujúc kategorizáciu drog a ich negatívny dopad na zdravie človeka. Príspevok o zmysluplnom trávení voľného času si pripravili školáci zo ZŠ Hrnčiarska. O hrozbách internetu často nemajú potuchy ani dospelí. Kyberšikana, nepravdivé

informácie, strata súkromia, mrhanie časom a nebezpečné stránky. „Na internete sa dá nájsť úplne všetko, ale nie všetko je pravda,“ zdôrazňujú deti. S informáciami, ktoré nájdeme, treba narábať opatrne. Veď na internet môže prispievať úplne každý.

Ako v každom správnom konferenčnom príspevku, ani v tých detských nechýbali rôzne uhly pohľadov na vec, vystihnutie pozitív i negatív problematiky a nápady na zdravé riešenia. Doplnkom konferencie bol aj hudobno-vzdelávací program Labyrint. Pomedzi gitarové piesne odzneli postrehy o šikanovaní, fajčení, alkohole, drogách, gamblerstve či závislostiach. Ale slovom, ktorým sme sa s vami, milí čitatelia, radi rozlúčili, je priateľstvo. Práve ono má silu vytiahnuť nás z každého labyrintu a ukázať správny smer na križovatkách života.

Videá 

Ľubica Tomčíková, riaditeľka školy

Tanečné vystúpenie 

Fotografie

Text: Monika Necpálová, Foto: Ján Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: