Podaj mi ruku na Vianoce

Foto: Monika Necpálová

...prihovára sa malý Ježiško. Prihovára sa každý dobrý človek. Prihovárajú sa anjeli na zemi, čo vymenili krídla za dve ruky. Šikovné ruky. Vedia navariť slávnostný vianočný obed. Ukuchtia kapustnicu, ozdobia stoly, prestrú pre núdzneho, otvoria dvere. Podaj mi ruku na Vianoce. No nie je to len ruka, ktorá sa núka, ale aj ruka, ktorá prosí.

Deň najštedrejší nastal pre klientov Charity sv. Alžbety vo Zvolene o deň skôr, už 23. decembra. Vianočná modlitba ukrývala v zomknutých rukách prosby o lepšie zajtrajšky všetkých zúčastnených. Štedrý deň tohto roku pripadá na štvrtú adventnú nedeľu. „Katolícki kresťania zväčša chcú ísť dopoludnia do kostola. Mali sme obavy, či by preto prišiel v nedeľu dobrovoľnícky personál a či by sme zvládli prípravu štedrého obeda pre 80 klientov a asi desiatku hostí,“ odôvodňuje dátum sestra Patrícia, ktorá charitu vedie. Medzi hosťami sa tohto roku objavili zástupcovia mesta i mestskej polície, europarlamentu, cirkví i zástupcovia podnikateľov.

Priestory stravovacieho zariadenia Michalekovcov sú z roka na rok krajšie vyzdobené. Zásluhu na tom majú zlaté dobrovoľnícke srdiečka. Práve tie nielen nosili na stoly, obsluhujúc núdznych, ale sa aj kde-tu stihli prihovoriť. Čaro sviatočného obeda sa najlepšie odzrkadľuje v teple ľudského slova. Však, kto z nás by nebol hladný po teplom slove? Azda to bolo dátumom, no tohto roku trval štedrý obed oveľa dlhšie ako po iné roky. Všetci vo sviatočnej atmosfére chceli zotrvať čo najdlhšie. Nikto sa nikam neponáhľal… Čas zastal aj v tónoch píšťalky a harmoniky, ktoré vytiahli dvaja muzikanti, spomedzi núdznych, a rezko na chvíľu zahrali.

Rok 2017 prežili na charite viac-menej v pokoji. Po štyroch rokoch sa práce na rekonštrukcii charity dokončili. „Po kolaudácii sme zaregistrovali k 1. októbru 2017 sociálne služby – základné sociálne poradenstvo, jedáleň, stredisko osobnej hygieny a práčovňu,“ s radosťou opisuje zrekonštruovanú budovu na Jesenského ulici vo Zvolene sestra Patrícia. V máji otvorili na charite krajčírsku dielňu a vyrábajú nákupné tašky. Ak budete uvažovať o tom, kde dať zhotoviť šikovné darčekové produkty vašej firmy, neváhajte kontaktovať zvolenskú charitu. V dielni Charita sv. Alžbety zamestnala dve krajčírky cez projekt Cesta z kruhu nezamestnanosti, no poskytuje aj prácu ľuďom v rámci aktivačnej činnosti a opatrovateľskej služby. Celý personál charity tvorí 12 ľudí, čo je viac ako v minulom roku, z toho kmeňoví zamestnanci sú traja.

Počet ľudí, ktorí vyhľadávajú starostlivosť v charite, sa ani v roku 2017 výrazne nezmenil. Viacero ľudí odišlo do výkonu trestu, niekoľko ľudí umrelo. Zato však služby charity využívajú nové tváre. Deti, hoci sme ich v sprievode dospelých, na sviatočnom obede videli, samostatne charitu nemôžu navštevovať. „Ak dieťa zostane bez rodičov, na ulici, patrí do detského domova. Máme však medzi klientmi rodičov, ktorých deti žijú napríklad u ich známych. Tak isto sú našimi klientkami aj niektoré ženy, ktoré majú dieťa a snažia sa riešiť svoju krízovú životnú situáciu,“ dozvedáme sa od sestry Patrície.

Počas roka približne do päť klientov skúsi začať svoj život vďaka vlastnej motivácii meniť. Aj tohto roku niektorí klienti našli ubytovanie v iných centrách alebo útulku. „Nevieme presne, či sa im podarí vrátiť do života. Vieme len, že odišli. Nemáme informácie, čo je s nimi ďalej. Neraz takíto ľudia prichádzajú do zariadení, ktoré vedú páni farári Maslák a Kuffa. Konkrétne dvoch ľudí sme odviezli do Bzovíka, kde sú v útulku,“ ozrejmuje sestra Patrícia. Čo rezonuje u ľudí najviac počas vianočných dní, ktoré sú pre nás všetkých prísľubom novej nádeje? Odpovedá sestra Patrícia: „Možno, žiť normálny život. Zbaviť sa ťažkých situácií a naplniť svoje základné životné potreby, ako je bývanie, jedlo, domov, teplo. Toto kto nemá, po dlhšom čase sa rozhodne, že nemôže a nechce pokračovať v takomto životnom štýle.“ Nedostatok je zrejme pre ľudí najväčšia motivácia vychýliť sa zo zabehnutej dráhy.

Na záver vám spolu so všetkými dobrovoľníkmi slovami sestry Patrície prajeme: Majte v srdci vďačnosť za to, čo máte. Aj za to málo. …ak máme strechu nad hlavou, teplo, a niekoho, kto žije vedľa nás a ponúkne nám šálku čaju alebo milé slovo, alebo len jednoducho je s nami, máme dar, ktorí mnohí ľudia nemajú. Možno ani nevieme, ako ľahko môžeme aj o takéto základné veci prísť…

Fotografie

Text a foto: Monika Necpálová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: