Zámocké hry Zvolenské ako symbol Zafírovej sily hviezd

Na predstaveniach ZHZ býva plno. Foto: Peter Zbončák

TS: Jún prinesie opäť neopakovateľnú atmosféru hviezdnych večerov na nádvorí Zvolenského zámku. V tomto čase vrcholia prípravy Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene v spolupráci so SNG Bratislava – Zámok Zvolen na 45. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské. Predpredaj vstupeniek začne 1. mája.

Mottom 45.ročníka festivalu je „Zafírová sila hviezd“. Zafír svojou polnočne modrou farbou symbolizuje festival pod hviezdnym nebom. Jeden z najtvrdších drahokamov má v sebe naakumulovanú výraznú silu, podobne ako festival Zámocké hry zvolenské, ktorý v histórii prešiel mnohými premenami, ale svoju kontinuitu neprerušil ani na jediný rok. Stále žiari v svetle hereckých aj nebeských hviezd a premieňa nádvorie Zvolenského zámku na magické miesto, ktoré priťahuje návštevníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

Blížiaci sa 45. ročník prinesie zvučné mená a divadelné skvosty. Na svoje si prídu milovníci pútavého spracovania slovenskej klasiky, komediálneho žánru aj odkazu silných historických tém. Na festival zavítajú divadlá z celého Slovenska. Po ročnej pauze opäť prichádza Městské divadlo Brno a ich Zamilovaný Shakespeare. Těšínské divadlo predstaví nádhernú muzikálovú poému PA.DI.PA.RÉ vychádzajúcu z mýtov o stvorení sveta. SND Bratislava prinesie sugestívny Kabaret normalizácia o živote a s piesňami Marty Kubišovej. DAB Nitra uvedie komédiu Testosterón, ktorá sa hrá s úspechom už 14 rokov. Divákov poteší aj Štúdio L+S, Radošinské naivné divadlo, Nová scéna Bratislava, Spišské divadlo, DJP Trnava, AU BB aj Divadlo Actores s rozprávkou Ďurošík. V rámci troch dní festivalových dozvukov v sále DJGT uvedie Divadlo A. Duchnoviča z Prešova známu absurdnú hru Kráľ Ubu.

Divadlo J. G. Tajovského pripravuje na otvorenie výnimočný titul, v ktorom sa v réžii Petra Palika predstaví celý umelecký súbor. Muzikál Balada pre banditu o legendami opradenom zbojníkovi Nikolovi Šuhajovi je silný príbeh o divokosti v srdci, slobode, láske, vášňach, bojoch, zrade, živloch. Hudobné aranžmány známych piesní pripravujú Martin Geišberg a Daniel Špiner. Nad bojovými scénami má dohľad renomovaný Petr Nůsek a nad pohybovo-tanečnou zložkou Libuša Bachratá.

Metaforickú scénu vytvoril Pavel Andraško a kostýmy Eva Farkašová. Titulnú postavu Nikolu Šuhaja zosobňuje Ondřej Daniš. Premiéra slávnostne otvorí 45. ročník Zámockých hier zvolenských, ktoré trvajú od 1. júna do 21. júna.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.