5. ročníku behu Buď FIT, nie len IT prialo počasie

Autor IMG_1979

júl 10, 2018
Spoločná fotografia. Foto: Miloš Masarik

V rámci tohtoročného päťdielneho seriálu  Zvolenskej bežeckej ligy (ZBL) sa uskutočnilo v poradí už  tretie podujatie 5.ročník behu Buď FIT, nie len IT v perfektne pripravenom jazdeckom Areáli Isokman na Bakovej Jame. Organizátorom skomplikoval preteky nočný výdatný dážď, no na štart rozbahnenej trate sa postavilo 87 počet bežcov v hlavných i rámcových pretekoch vypísaných pre 10 kategórií, šesť z nich bolo určených pre pretekárov súťažiacich v ZBL.

Pre pretekárov boli pripravené tri trate so štartom a cieľom na tom istom mieste.

Deti absolvovali trať s dĺžkou 0,4km,  Hobby bežci  okruh v lese s miernym prevýšením  o dĺžke je 4,5km. Hlavné preteky sa konali na trati vedúcej v lese po lesnej ceste alebo lesnom chodníku s prevýšením 150m a jej dĺžka bola 6,5km.

V hlavnej kategórii žien dominovala na rozmoknutej trati iba 17 ročná Miroslava Liptáková (AK DANICA Zvolen).  V kategórii žien nad 39 rokov obhájila minuloročné prvenstvo časom o dve minúty rýchlejším Iveta Furáková (Svetieľko nádeje). V hlavnej kategórii mužov si prvenstvo vybojoval a celkovým víťazom podujatia sa stal  Lukáš Koncz (ABC team Hnušťa), ktorý zaostal za rekordom trate, ktorého držiteľom je Dušan Krajčovič z 3.ročníka časom 24:59, o viac ako dve minúty. Zvolenčan  Marcel Škurla, tretí v minulom ročníku, prešiel do kategórie do 49 rokov a zvíťazil časom o viac ako 1,5 minúty lepším. Podobne „povýšil“ kategóriu  i víťaz kategórie do 59 rokov Zvolenčan Jaroslav Kán, v minulom ročníku druhý. V najstaršej mužskej kategórii zvíťazil a prvenstvo obhájil Milan Libo (Biatlon Vyhne), keď sa zlepšil oproti minulému ročníku o 14 sekúnd.

Po pretekoch do vyhlásenia výsledkov si všetci účastníci vychutnali výborný guláš a doplnili vybehané kalórie i vitamínmi z ovocia a pitným režimom.

Hlavným pretekom predchádzali preteky detí, ktoré po dobehnutí dostali účastnícke diplomy i medaily a hodnotné ceny. V  hobby pretekoch zvíťazila Petra Belopotočanová a Martin Duríček.

Hlavná organizátorka a riaditeľka pretekov Lucia Piatriková  dekorovala víťazov medailami, diplomami a hodnotnými cenami. O sprievodné slovo sa postaral Marek Rojík, referent  športových aktivít Zvolenského kultúrneho centra, elektronickou časomierou zabezpečilo   priebeh  pretekov o.z. Cyklo Zvolen, štartovné a výsledkové listiny v rekordnom čase spracoval Juraj Stašek a nad ich správnosťou bdela hlavná rozhodkyňa Monika Moravcová.

V celkovom hodnotení ZBL 2018 po troch pretekoch si upevnila prvenstvo v kategórii žien do 39.rokov Miroslava Liptáková, u žien nad 40 rokov sa do čela posunula Iveta Furáková. U mužov do 39 rokov sa tesne do čela prebojoval Branislav Dolinec, v kategórii mužov do 49 rokov sa o 10 miest posunul a vedie Marcel Škurla, do 59 rokov predstihol o bod Jaro Kán Milana Valocku a v najstaršej mužskej kategórii si prvenstvo udržal Peter Kypta.

Nasledujúcimi pretekmi ZBL bude 11.8.2018  Beh okolo Vodnej nádrže Môťová.