• Št. mar 30th, 2023

Zvolen si razí mince

ByIMG_1979

apr 10, 2019
pamätná minca mesta Zvolen
Lícna strana pamätnej mince Zvolena. Foto: zdroj TS

TS: ZVOLEN, 9. 4. 2019: Zvolen je s mincami prepojený – na Pustom hrade sa ich našlo za posledné roky viac než dosť – napr. rímska minca s portrétom cisára Galliena z 3. storočia, mince z 13., aj 16. storočia. Zaujímavosťou boli tie falošné, ktoré sa pravdepodobne razili priamo na hrade. Teraz si svoju pamätnú mincu môžu vyraziť Zvolenčania aj turisti.

V priestoroch informačného centra mesta Zvolen v týchto dňoch nájdu turisti či domáci automat, prostredníctvom ktorého si môžu vyrobiť pamätnú mincu. „Funguje to v mnohých iných mestách, tak prečo nie vo Zvolene? Je to milý suvenír, ktorý si môže odniesť domov ktokoľvek,“ hovorí Juliana Kochlicová Ištóková zo Zvolenského kultúrneho centra.

„V ponuke sú tri druhy mincí – zlatá, strieborná, bronzová, všetky sú vyrobené z mosadze, na prednej strane je reliéf Zvolenského zámku, na zadnej zase obrys Slovenska,“ vysvetľuje Kochlicová Ištóková. Suma za jednu mincu sa pohybuje od dvoch do troch eur za kus. „Zvolen má turistom čo ponúknuť a aj toto je len ďalší zo spôsobov, ako naše krásne pamiatky odprezentovať verejnosti,“ uzatvára riaditeľka kultúrneho a informačného centra.

Fotografie – Pamätná minca Zvolen

TS: Mgr. Eva Hapčová, šéfredaktorka Zvolenských novín,  referentka pre styk s verejnosťou, Mestský úrad Zvolen