• Pi. sep 29th, 2023
Zvolenská kapela Pigs on the Wing to v úvode neskutočne rozbalila. Foto: IMG_1979

Týždeň pred trojdňovou oslavou Dňa sídliska Západ sa v druhej metskej časti mesta Zvolen konalo taktiež trojdňové podujatie, ktoré bude – dovolím si povedať, dosť náročné prekonať, nakoľko pomyselná latka bola viac než prekročená.

Po dvoch rokoch sa opäť konalo v priestoroch bývalej liečebne na Borovej hore v mestskej časti Podborová jedno neskutočné, fantastické podujatie s bohato nabitým programom – Deň Borovej hory.

Priradiť číslo ročníka je náročné, nakoľko v roku 2017 to bol 3. ročník a kvôli veľkému, nazvem to iskreniu v poslaneckom zbore (nebudem to rozvádzať) sa minulý rok na protest toto podujatie nekonalo, tak mu dajme názov 4. ročník.

Organizačne toto podujatie pripravil Podborovský spolok a samozrejme svojim dielom prispelo aj mesto Zvolen a ďalší partneri.

Prvý deň, ktorý bol ešte dátumovo májovým, po 21. hodine otvorila doslova peklo alebo ak chcete hudobný uragán zvolenská kapela Pigs on the Wing (Slovak Pink Floyd tribute band) a veru bolo to fenomenálne a túto parádu si nenechalo ujsť toľko návštevníkov, koľko tu ešte v živote dozaista nebolo. Atmosféra, ktorá tu počas koncertu panovala sa dala dobre že nie krájať.

Na druhý deň, v sobotu prvého júna, ktorý bol zároveň aj MDD ponúkol od 12-tej areál návštevníkom nespočetne veľa až do neskorého večera. Prvá časť patrila rodinám s deťmi. Mohli sa tu vyšantiť, zabaviť sa v tvorivých dielňach, podebatovať s Meskáčmi, mohli si ohmatať aj ich pištoľ a policajné náramky a samozrejme ich policajti oboznámili so svojou prácou. Opodiaľ mala svoj stánok sokoliarska skupina Biatec, ktorej tu prítomné dievčatá dali deťom pohladkať operencov a vtáky predviedli aj rôzne ukážky letu.

Tradične sa bolo možné previezť na plťke po hladine jazierka a kto mal záujem, mohol sa vyfotiť vo fotobúdke. Na hlavnom pódiu zahrali členovia ochotníckeho súboru Zelienka Psíčka a Mačičku. Neskôr sa sem z námestia presunuli dobrovoľní hasiči, ktorí predviedli deťom svoj kumšt a im sa to rozhodne páčilo.

Treba povedať, že za pomerne veľkou účasťou bol aj fakt, že na toto sídlisko doviezol ľudí vláčik, ktorý v pravidelných intervaloch pendloval z mesta hore, dole.

Druhá časť bola skôr pre dospelákov, respektíve na zábavnú nôtu, postupne sa na pódiu vystriedali hudobníci ako Bosé nohy, dobre známa Jana Filová And HuMan Hills a na záver zahrala a zaspievala skupina Police Team.

Počas doslova charakterovo letného dňa sa dalo občerstviť tuhým alebo kvapalným skupenstvom v stánkoch za prijateľné peniaze.

Posledný, kvázi festivalový deň sa tu v nedeľu konala klasická svätá omša so všetkým, čo k tomu patrí.

Záverom asi len toľko, že organizátorom sa rozhodne toto podujatie podarilo a opäť sa dalo presvedčiť o tom, že tento priestor pod korunami stromov má magickú atmosféru.

Fotogaléria – Deň Borovej hory 2019

Článok a foto: IMG_1979