• Pi. jún 2nd, 2023

Trofej Chucka Bednarika vyhrali hráči Bratislava Monarchs

slovak-bowl-nr-ba-15
Trofej Chucka Bednarika v rukách folkloristky FS Podpoľanec. Foto: IMG_1979

Sezóna amerického futbalu vyvrcholila vo Zvolene finálovým stretnutím. V sobotu sa na trávniku hlavnej plochy futbalového štadióna MFK stretli postupne streli vo finálových zápasoch v jednotlivých formách amerického futbalu najprv žiaci, potom i juniori a nakoniec podujatie vyvrcholilo finálovým zápasom Slovenskej ligy v americkom futbale medzi Nitra Knights a Bratislava MONARCHS, o Trofej Chucka Bednarika, slovenského rodáka, legendárneho účastníka americkej verzie futbalu.

Zhruba pred dvomi rokmi prišlo vedenie SAAF s myšlienkou pomenovať trofej po slávnom rodákovi so slovenským pôvodom. Nápad bol jedna vec, ale realizácia druhá. Našťastie sa podaril kontakt s pani Bednarikovou, ktorá dala oficiálny súhlas, aby sa trofej mohla nazvať po legende NFL a potom za veľkej pomoci rodiny Bednarikovcov sa na realizáciu podujal v zámorí uznávaný sochár pán Brain P. Hanlon. A tak tímy Bratislava Monarchs a Nitra Knights ako prvé v histórii SFL zabojovali o bronzovú trofej určenú pre SLOVAK BOWL. Ide naozaj o európsky unikát a trofej CHUCKA “Concrete Charlie“ BEDNARIKA budila vo Zvolene obrovský záujem.

O tuto trofej zabojovali Nitrianski rytieri, ktorým sa podarilo prvýkrát v histórii prebojovať do finále SFL, proti vysoko favorizovaným Bratislavským panovníkom, v ktorých zostave vedenej americkým trénerom bojovalo o titul i niekoľko legionárov spoza veľkej mláky. Nitrania začali famóznym útokom až do end zóny a premenili i následný kop, okolo 300 divákov mohlo však sledovať nádherné akcie v podaní Monarchov a postupné získavanie skóre. Nitrania v poslednej štvrtine finišovali, no prehru 28:38 sa im už zvrátiť nepodarilo.

Zvolenské mužstvo Patriots sa do záverečných bojov SFL neprebojovalo, no jeho funkcionári a hráči sa výraznou mierou podieľali na príprave a organizácii finálového zápasu i sprievodného kempu juniorského výberu Slovenska a zhostili sa tejto náročnej úlohy výborne. Stretli sa s pochopením vedenia MFK Zvolen a tak na zvolenskom štadióne zo dňa na deň zrealizovali prípravu bránok, i vyznačenia hracej plochy. Realizačný tým pod vedením Michala Slašťana, viceprezidenta SAAF a manažéra Iva Rovňana, ktorý sa ujal v priebehu stretnutia i komentára, pripravil pre Slovak Bowl dôstojné podmienky.

Pre nezainteresovaných – Slovenská asociácia amerického futbalu (skr. SAAF) je riadiacim orgánom amerického futbalu na Slovensku. Organizuje všetky súťaže o titul majstra Slovenska. Venuje sa rozvoju amerického futbalu vo verziách 7 na 7, 11 na 11 a flag futbale. Vznikla v roku 2010 a od júla 2014 je členom s Medzinárodnej federácie amerického futbalu (IFAF). Zvolen Patriots sú historicky prvým majstrom z roku 2010 a tohtoročnej edícii sa do záverečných bojov nedostali. Po skončení podujatia a odovzdaní trofejí jednotlivým mužstvám glosoval podujatia prezident SAAF Ján Polák: „Usporiadatelia pripravili vo Zvolene podmienky, ktoré predčili naše očakávania a nezaostávali ani výkonmi hráči oboch mužstiev, ktorý pripravili divákom nezabudnuteľný zážitok. Monarchs vyťažili maximum z herných situácií a zaslúžene získali titul.“

Toto ojedinelé podujatie vo Zvolene bude určite ešte dlho rezonovať v mysliach aktérov i divákov. Tí Zvolenskí by určite radi privítali účasť Patriots vo finále a to by určite tribúny boli viac zaplnené.

Foto: Slovak Bowl V Zvolen 

 

Článok: Miloš Masarik. Foto: IMG_1979