• Pi. jún 9th, 2023

Zvolenčania budú cestovať od septembra lacnejšie

ByIMG_1979

aug 20, 2019
odovzdavanie autobusov
Foto: ilustračné. Foto: IMG_1979

TS: Spôsobia to zmeny v MHD, ktoré navrhol zvolenský magistrát, aby vyšiel v ústrety cestujúcej verejnosti. Najväčšou z nich je zavedenie tzv. prestupových lístkov, kedy cestujúci pri prestupe zaplatí za druhý lístok iba 5 centov. Klesajú tiež ceny mesačných lístkov, tešiť sa z nových zliav môžu aj študenti či seniori nad 70 rokov. Mení sa tiež trasovanie niektorých liniek, napríklad cestujúcim zo sídliska Sekier sa zlepší dostupnosť zvolenskej nemocnice.

„Predstavte si, že cestujete napríklad z Podborovej na Západ a v danom čase sa tam neviete dostať priamym spojom. Po starom ste si museli kúpiť lístok do centra mesta a pri prestupe zaplatiť plnú sumu za ďalší. Po novom zaplatíte za prvú cestu a ak stihnete prestúpiť do 45 minút, ďalej sa veziete už len za 5 centov. Celá cesta vás tak od septembra vyjde takmer o polovicu lacnejšie. Jedinou podmienkou je, aby ste pri nastupovaní platili „čipovou“ kartou,“ ozrejmuje novinku zvolenský viceprimátor Vladimír Lupták.

Pre cestujúcich Zvolenčanov to však nie je jediná možnosť ako ušetriť. Pred časom primátorka mesta prišla s nápadom vytvorenia tzv. časových lístkov. Za 19 eur môže cestujúci neobmedzene jazdiť celý mesiac, cena trojmesačného lístka je stanovená na 54 eur. Od septembra ceny mierne klesnú – mesačný bude stáť 18 eur, trojmesačný 50 eur.

Magistrát a príslušné odborné komisie sa zaslúžili aj o zavedenie nového systému zliav pre študentov, seniorov a ďalšie skupiny cestujúcich. „Žiaci od 6 do 26 rokov môžu cestovať za 10 eur mesačne, prípadne za 29 eur pri zakúpení 90-dňového lístka. Seniori nad 70 rokov, držitelia preukazu ťažko zdravotne postihnutej osoby alebo jej sprievodcu a držitelia Jánskeho plakety zaplatia pri cestovaní ešte menej – 4 eurá za mesačný lístok alebo 11 eur za trojmesačný,“ vysvetľuje ďalej zvolenský viceprimátor.

Zmeny nastanú aj v trasovaní liniek. Tie najdôležitejšie sa dotýkajú sídliska Sekier, upravený bude napríklad nepriaznivý stav z poslednej zmeny grafikonu. Cesta linkou č. 9 nebude ukončená na poslednej zastávke, cestujúci tak budú môcť opäť využívať aj zastávku Sekier – sídlisko. Dôležitou zmenou je tiež doplnenie niektorých ranných spojov linky č. 15 spájajúcej Sekier so Západom o prejazd cez polikliniku, aby sa pre Sekierčanov zlepšila dostupnosť zvolenskej nemocnice. Predĺžená bola tiež bola trasa linky č. 2 až po Continental, aby sa nemálo ľuďom zo sídliska uľahčila cesta do práce.

V snahe prilákať cestujúcich do autobusov MHD sa však mesto nespolieha len na tieto zmeny. „Veľmi dobre si uvedomujeme dôležitosť kultúry cestovania, v tomto smere Zvolenčanom dlžíme nemálo. Preto sme veľkú energiu venovali projektu na získanie 15 nových autobusov a boli sme nesmierne sklamaní, keď od neho napokon zvolenská SAD odstúpila. Po novom sa teda mienime uchádzať sami o finančné prostriedky z eurofondov na nákup 4 nových autobusov. Žiadosť sme podali v uplynulých dňoch, budeme s napätím očakávať, či budeme úspešní. Rozumiem, že otázku MHD je potrebné riešiť systémovo, spomenuté kroky preto beriem ako začiatok budovania dôvery ľudí v cestovanie prostredníctvom MHD,“ uviedla k zmenám primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

zmena-cest-poriadky-mhd-zv-september-2019

Ceník MHD cennik-mhd-zv-september-2019.jpg

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen.