Kraj zavádza plošný zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb

V reakcii na narastajúce čísla pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku dnes Krízový štáb pri Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) rozhodol o plošnom zákaze návštev v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti župy.

Toto nariadenie vstupuje do platnosti od utorka 29. septembra a platiť bude až do odvolania.

„Riaditeľ zariadenia môže udeliť výnimku zo zákazu návštev v prípade, ak sa príbuzný preukáže negatívnym PCR testom na COVID – 19 nie starším ako 48 hodín. Výnimka sa ďalej udeľuje aj v prípade, ak ide o návštevu klienta v paliatívnom štádiu života – samozrejme pri zabezpečení všetkých opatrení a tak, aby sa návštevníci nestretli s inými klientmi zariadenia,“ povedal Denisa Nincová, riaditeľka odboru zdravotníctva a sociálnych služieb Úradu BBSK.

Riaditelia zariadení sociálnych služieb tiež podľa nej dostali pokyn, aby klientov edukovali, aby svoj pohyb a pobyt mimo zariadenia obmedzili na nevyhnutné minimum a pri používaní všetkých ochranných prostriedkov.

„Zvýšená pozornosť je venovaná monitorovaniu zdravotného stavu klientov a zamestnancov zariadení. Pri pobyte klientov v nemocnici budeme zdravotnícke zariadenia žiadať o vykonanie PCR testu pred ich prepustením. Ak takýto test nemocnice nevykonajú, klienta otestujeme pomocou dostupných rýchlotestov a umiestnime do karanténnej miestnosti na 14 dní,“ doplnila Denisa Nincová.

Dve školy v oranžovej fáze

Vzdelávací proces na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je momentálne prerušený v jednej triede Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici a v jednej triede Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici..

„Tieto dve školy máme momentálne v oranžovej fáze, v domácej izolácii sú všetci žiaci spomínaných tried a učitelia, ktorí tu vyučujú. Postup koordinujú regionálne úrady verejného zdravotníctva,“ povedal Miroslav Martiš, riaditeľ odboru školstva Úradu BBSK.

Zmeny čakajú podľa jeho slov aj študentov, ktorí vykonávajú odbornú prax v zariadeniach sociálnych služieb. „Týchto študentov na prax vybavíme respirátormi FFP2 a rukavicami, aby sme v najväčšej možnej miere zabránili prípadnému prenosu ochorenia do zariadení. Študenti budú pred praxou tiež vypĺňať vyhlásenie o bezinfekčnosti, praxe v zariadeniach sociálnych služieb budú možné len pre školy nachádzajúce sa v zelených okresoch,“ doplnil Miroslav Martiš.

Zrušené divadelné predstavenia

Prípad ochorenia COVID-19 sa objavil aj u externého herca Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Zvolene. Z tohto dôvodu divadlo zrušilo v čase od 27.09. do 04.10.2020 všetkých osem naplánovaných divadelných predstavení, vrátane svojej účasti na festivale Divadelná Nitra v dňoch 27.09. a 30.09.2020.

DJGT bude návštevníkov, ktorí si na zrušené predstavenia zakúpili vstupenky, informovať o možnosti ich presunutia na iný termín, resp. o vrátení vstupného prostredníctvom webovej stránky http://www.djgt.sk, resp. telefonicky na č.tel.: 0905 932 246

K ohrozeniu verejnosti v tejto súvislosti neprišlo, nakoľko sa v čase potvrdenia ochorenia a ani 6 dní pred ním neuskutočnili žiadne verejné divadelné predstavenia.

Divadlo ďalej postupuje podľa usmernení regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

TS: Lenka Štepáneková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: