• Št. mar 30th, 2023

Projekt obnovy bývalého gymnázia na Sekieri-Lipovci úspešne napreduje

ByIMG_1979

okt 20, 2022
Foto: ilustračné.

TS: Vo vnútorných priestoroch bývalého Gymnázia Mateja Bela na zvolenskom sídlisku Sekier-Lipovec prebiehajú už od konca septembra čistiace práce. Zamestnanci sociálneho podniku Rozvojové služby BBSK odtiaľ doposiaľ vyviezli asi 40 ton rozličného odpadu, projekt nového centra sídliska už má platné územné rozhodnutie a čaká na dokumentáciu k stavebnému povoleniu.

Zariadenie sociálnych služieb, priestory pre vzdelávanie, komunitné priestory i občianska vybavenosť ako potraviny, drogéria, kaviareň a menšie prevádzky. To všetko bude po revitalizácii náplňou niekdajšieho gymnázia na zvolenskom sídlisku Sekier-Lipovec.

Budúce centrum sídliska už má aj názov OSMIČKA – Centrum Lipovec, ktoré mu vybrali samotní obyvatelia lokality. Vizuálnu identitu a logo preň spracujú študenti Školy umeleckého priemyslu v Banskej Štiavnici, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti župy.

„Obnova bývalého gymnázia je jeden z pilotných revitalizačných projektov kraja. Budova sa nachádza na najväčšom zvolenskom sídlisku a našou ambíciou je, aby sa stala novým, živým centrom, ktoré bude napĺňať potreby obyvateľov tejto časti mesta,“ povedal počas dnešného kontrolného dňa v priestoroch budovy Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Projekt obnovy úspešne napreduje, v júni sa preň kraju podarilo získať územné rozhodnutie, momentálne čaká na dokumentáciu pre stavebné povolenie. Zatiaľ v objekte prebiehajú prípravné čistiace a zabezpečovacie práce, aby po získaní stavebného povolenia a vysúťažení dodávateľa už prestavbe nič nebránilo.

„Tieto práce uskutočňujú zamestnanci krajského sociálneho podniku Rozvojové služby BBSK. Priestory kompletne vyčistia, demontujú zvyšky zariadenia a objekt zabezpečia. Doposiaľ z budovy vyviezli viac ako 40 ton rozličného odpadu, práce by mali ukončiť v priebehu najbližších dní,“ doplnil Juraj Havlík, odborný referent pre revitalizáciu Úradu BBSK.

V obnovených priestoroch vznikne na druhom nadzemnom podlaží pobytové zariadenie sociálnych služieb s kapacitou 40 miest a tiež denný stacionár pre 20 klientov. Na jednom nádvorí školy pribudne komerčný objekt so strechou s intenzívnou a extenzívnou zeleňou, na druhom bude komunitná záhrada. Tá bude slúžiť ako nástupný priestor pre deti, ktoré sem prídu za vzdelávaním a tiež ako miesto konania kultúrno-spoločenských akcií pre miestnu komunitu.

„Skvelou správou je, že projekt je naozaj výborne pripravený, čo potvrdili aj štyri banky, ktoré prostredníctvom indikatívnych ponúk prejavili záujem o jeho financovanie. Celá revitalizácia bude financovaná z bankového úveru, ktorý sa bude postupne splácať z komerčných prenájmov. To znamená, že projekt bude samofinancovateľný a nezaťaží rozpočet kraja,“ povedal Ján Lunter.

Kraj pri tomto projekte intenzívne zapája do rozhodovacieho procesu ľudí zo sídliska, na pravidelnej báze organizuje verejné stretnutia i spoločné aktivity. Najbližšie spoločné stretnutie, spojené so sadením stromov v rámci I. etapy náhradnej výsadby, bude v utorok 25. októbra od 16. hodiny.

TS: Lenka Štepáneková – vedúca oddelenia komunikácie BBSK.