• Pi. dec 1st, 2023

Malý princ na Zemi prinavrátil dospelákov do detských čias

Autor IMG_1979

nov 14, 2022
DFSž Zornička v rámci ich prvého programu. Foto: IMG_1979

Precestoval 23 štátov Európy, zakrepčil si aj na celoštátnych kolách, kde dostal ocenenie laureát a zlaté pásmo a jeho kvality bolo možné vidieť aj na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a je toho podstatne viac.

Reč je o Detskom folklórnom súbore Zornička, ktorý bol založený v roku 1967 a výročia si pripomína každých päť rokov v jesennom období. Súbor vedie silný tím ľudí, odborníkov vo svojej oblasti, ktorí s kolektívom pracujú dlhodobo a pri tvorbe vychádzajú z hlbokého poznania tradičného folklórneho materiálu. Tým vtláčajú Zorničke vlastnú identitu, rukopis. Vďaka tomu patrí Zornička k popredným detským folklórnym súborom na Slovensku.

V Zorničke sa združujú talentované deti vo veku od 8 do 15 rokov v hudobnej, speváckej a tanečnej zložke, práve teraz ho navštevuje celkom 70 detí.

Tento rok Zornička oslavuje 55. výročie a pripravila si na túto oslavu komponovaný program pod názvom Malý princ na Zemi.

Vedenie súboru

  • Soňa Sýkorová Moumani – umelecká vedúca, tanečná pedagogička, choreografka
  • Daniela Škodová – vedúca dievčenskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby
  • Ľuba Chlupisová – vedúca prípravky

Treba však zároveň doplniť, že počas mesiaca november ponúkol súbor až štyri predstavenia, v úvode to bol komorný hudobno-spevácky program a následne o týždeň už kompletné tanečné vystúpenie tak, ako to všetci dobre poznáme. Nasledujúce dva dni 25. a 26.11.2022 sa budú konať predstavenia v sále Divadla Jozefa Gregora Tajovského, prvé bude pre verejnosť a nasledujúce pre bývalých členov a pozvaných hostí.

Podujatia sa konajú pod záštitou primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu. Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Vráťme sa však do Kultúrneho domu železničiarov

Ako povedala pred vystúpeným v DK ŽSR umelecká vedúca Soňa Sýkorová Moumani, aj my dospeláci sme boli voľakedy deťmi a máloktorý z nás sa už na to pamätá, takže predstavenie Malý princ na Zemi bolo venované dieťaťu, ktorým ste boli voľakedy vy.

Program vychádza z choreografickej tvorby posledných desiatich rokov, pričom premiéru budú mať aj dve nové choreografie tancov z horehronských obcí Heľpa a Čierny Balog. Program je voľne inšpirovaný myšlienkami a filozofiou diela Malý princ spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Pôvodne som chcel publikovať report až po poslednom vystúpení, ale po tom, čoho som bol v piatok počas druhého vystúpenia svedkom sa nedá inak, musí sa to stoj, čo stoj dozvedieť celý svet.

Hneď prvý komorný hudobno-spevácky program bol novinkou v rámci súboru a scénosled čítal až 17 bodov a samotný program pripravili Daniela Škodová (spevácka časť) a Milan Hronček (hudobné úpravy). V programe vystúpila dievčenská spevácka skupina, ktorej rezko zahrala ľudová hudba pod vedením primáša Adama Hanesa a na heligónke zahral Michal Gonda.

Pri speváckej interpretácii skupiny dievčat na pódiu bola doslova počuteľná jedna vec a to, že audiotechnika mala problém preniesť to, čo dievčence vyprodukovali svojimi hlasivkami. Tu nechcem povedať nič zlé na zvukára, ten to mal v poriadku, lenchcem rozhodne upriamiť pozornosť na bravúrny spevácky výkon dievčeniec.

Ďalšia časť bola ozvláštnená medzi jednotlivými časťami o malého princa (Michal Droppa. alt. Šimon Šulák) s animáciou (Viktor Babic) a hlasmi na pozadí (Tereza Slávkovská a Ondřej Daniš), ktoré takto upriamovali pozornosť na nasledujúcu dejovú linku.

Toto predstavenie ponúklo hodinu a pol neskutočného programu, všetci účinkujúci dali do toho maximum a bolo to patrične vidieť a klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na tomto programe podieľali. Niektoré choreografie som videl už niekoľkokrát, ale vždy je to v podstate nový zážitok.

Sme v polovici osláv a tak ako som v úvode napísal, nedá sa držať to viac v sebe a tak nech sa páči od nás ešte bohatá fotogaléria a po ďalších dvoch predstaveniach sa dozaista ozvem znova.

Fotogaléria: Malý princ na Zemi.

Článok a foto: IMG_1979