• Ne. dec 3rd, 2023

Malý princ na Zemi zavŕšil svoju púť v divadle

Autor IMG_1979

nov 28, 2022
Momentka z predstavenia. Foto: IMG_1979

Precestoval 23 štátov Európy, zakrepčil si aj na celoštátnych kolách, kde dostal ocenenie laureát a zlaté pásmo a jeho kvality bolo možné vidieť aj na najvýznamnejších folklórnych festivaloch na Slovensku a je toho podstatne viac.

Reč je o Detskom folklórnom súbore Zornička, ktorý bol založený v roku 1967 a výročia si pripomína každých päť rokov v jesennom období. Súbor vedie silný tím ľudí, odborníkov vo svojej oblasti, ktorí s kolektívom pracujú dlhodobo a pri tvorbe vychádzajú z hlbokého poznania tradičného folklórneho materiálu. Tým vtláčajú Zorničke vlastnú identitu, rukopis. Vďaka tomu patrí Zornička k popredným detským folklórnym súborom na Slovensku.

V Zorničke sa združujú talentované deti vo veku od 8 do 15 rokov v hudobnej, speváckej a tanečnej zložke, práve teraz ho navštevuje celkom 70 detí.

Tento rok Zornička oslavuje 55. výročie a pripravila si na oslavu komponovaný program pod názvom Malý princ na Zemi.

Tento úvod ste už poniektorí čítali v predchádzajúcom článku, ktorý referoval o prvých dvoch vystúpeniach zo štyroch, ktoré sa konali v ich domovskom stánku a to v DK ŽSR Zvolen.

Ďalšie a posledné dve sa konali v honosnejších priestoroch zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského a prvé bolo pre širokú verejnosť a druhé pre bývalých členov a pozvaných hostí.

Podujatia boli zorganizované pod záštitou primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu. Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Vedenie súboru

  • Soňa Sýkorová Moumani – umelecká vedúca, tanečná pedagogička, choreografka
  • Daniela Škodová – vedúca dievčenskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby
  • Ľuba Chlupisová – vedúca prípravky
  • Andrej Sýkora – tanečný pedagóg, spoluautor choreografií
  • Dominik Kulišiak – tanečný pedagóg prípravky
  • Alica Hallová – krojárka

Vráťme sa však do divadla

Ako povedala pred vystúpením v DK ŽSR a aj tu to zopakovala umelecká vedúca Soňa Sýkorová Moumani, aj my dospeláci sme boli voľakedy deťmi a máloktorý z nás sa už na to pamätá, takže predstavenie Malý princ na Zemi bolo venované dieťaťu, ktorým ste boli voľakedy vy.

Program vychádzal z choreografickej tvorby posledných desiatich rokov, pričom premiéru tu mali aj dve nové choreografie tancov z horehronských obcí Heľpa a Čierny Balog. Program je voľne inšpirovaný myšlienkami a filozofiou diela Malý princ spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho.

Scénosled čítal 11 bodov, kedy dvakrát sa blysla ľudová hudba a pri piesňach zo Šumiaca pre zmenu excelentne zaspievala spevácka zložka dievčat.

Celá táto paráda bola ozvláštnená medzi jednotlivými časťami o malého princa (Michal Droppa. alt. Šimon Šulák) s animáciou (Viktor Babic) a hlasmi na pozadí (Tereza Slávkovská a Ondřej Daniš), ktoré takto upriamovali pozornosť na nasledujúcu dejovú linku.

Toto fantastické predstavenie ponúklo takmer dve hodiny neskutočného programu, všetci účinkujúci dali do toho maximum a bolo to patrične vidieť a klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na tomto programe podieľali. Niektoré choreografie som videl už niekoľkokrát, ale vždy je to v podstate nový zážitok.

Na záver druhého dňa v divadle bolo toľko gratulantov, že ten rad nemal konca kraja a torta, ktorej na Zemi páru niet od FS Marína, vyzerala fantasticky.

Malý princ na Zemi sa podaril a všetko od A po Z bolo fantastické a za portál ZV-podujatia chcem organizátorom poďakovať, že sme sa mohli tejto parády zúčastniť a všetkým Vám to takto sprostredkovať

.

Video: DFS Zornička – tanečná zložka

Video: DFS Zornička – ľudová hudba

Video: DFS Zornička – spevácka zložka

Fotogaléria: DFS Zornička – DJGT Zvolen

Článok, fotografie a videá: IMG_1979