• Pi. sep 22nd, 2023

„Vďaka predpôrodnej príprave sa budúce mamičky cítia sebaistejšie,“ hovorí vedúca sestra žiarskej pôrodnice

Autor IMG_1979

sep 19, 2023 ,
Bc. Marianna Setnická. Foto: zdroj TS

TS: Príchod bábätka na svet býva nielen pre mamičku, ale pre celú rodinu nezabudnuteľným zážitkom. Aby boli budúce mamičky na tento nádherný okamih pripravené, nadobudli sebavedomie a neprežívali strach a neistotu, môžu v Nemocnici AGEL Žiar nad Hronom absolvovať kurz psychofyzickej prípravy.

Psychofyzická predpôrodná príprava je určená všetkým budúcim mamičkám, ktoré ocenia pomocnú ruku v období tehotenstva a chcú sa na príchod bábätka dobre pripraviť. „O psychofyzickú prípravu sa stará tím nášho gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, ktorý budúce mamičky prevedie druhým a tretím trimestrom gravidity tak, aby boli psychicky pozitívne naladené a v dobrej fyzickej kondícii pred blížiacim sa pôrodom,“ uviedla Bc. Marianna Setnická, vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

V rámci kurzu predpôrodnej prípravy získajú tehotné ženy množstvo informácií a praktické návyky. „Kurzu sa môže zúčastniť aj partner, aby bol oporou počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, ale aby sa tiež nebál nových povinností vyplývajúcich z rodičovstva a starostlivosti o bábätko,“ vysvetlila Bc. Marianna Setnická, ktorá na gynekologicko-pôrodníckom oddelení žiarskej nemocnice pracuje už od roku 2008 a s veľkým zanietením vedie aj kurz predpôrodnej prípravy.

Psychofyzická príprava na pôrod sa koná každý utorok v čase od 13:00 – 14:30 hod. v príjemnom prostredí zasadacej miestnosti polikliniky v Žiari nad Hronom. Jednotlivé stretnutia sú tematicky rozdelené na okruhy venované tehotenstvu, prvej dobe pôrodnej, druhej až štvrtej dobe pôrodnej, ale orientujú sa aj na obdobie šestonedelia, prípravu na dojčenie a starostlivosť o novorodenca. „Z našich skúseností býva kurz psychofyzickej prípravy pre budúce mamičky veľkým prínosom. Okrem informácií od odborníkov na nich totiž nadobudnú sebaistotu, zvlášť, ak ide o prvorodičky, ale nezriedka vzniknú aj nové priateľstvá, ktoré pokračujú aj po skončení kurzu a po pôrode,“ uzatvorila s úsmevom vedúca sestra.

Presné termíny stretnutí sú priebežne aktualizované na webovej stránke gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia http://www.nemocnicaziarnadhronom.agel.sk a je potrebné sa na ne vopred registrovať na e-mailovej adrese marianna.setnicka@nzh.agel.sk.