• St. okt 4th, 2023

Mesto rozšíri regulované parkovanie.

Autor IMG_1979

sep 20, 2023

Má v úmysle chrániť predovšetkým vlastných obyvateľov.

Parkovisko Zvolen Západ. Foto: ilustračné – IMG_1979

TS: Zmeny v parkovaní majú zaviesť poriadok do parkovania v dvoch zónach, kde sa do dnešného dňa parkuje živelne. Ide o sídlisko Západ a širšie centrum mesta. Úprava sa však týka aj zmeny cien parkovného či predplatených kariet v bezprostrednom centre. Nové pravidlá umožnia aj nové formy platby – platobnou kartou a najmä prostredníctvom webovej aplikácie. Mesto tiež prináša možnosť kratšieho – polhodinového státia.

„Postupné rozširovanie regulovaného parkovania je jediný spôsob, ako uľahčiť parkovanie našim obyvateľom, ktorí majú vo Zvolene trvalý pobyt. Mnohokrát sa oprávnene sťažujú, že pred ich bytovými domami stoja vozidlá s cudzími poznávacími značkami, pričom oni nemajú kde zaparkovať. Tomu bude po novom koniec v rozšírenom centre mesta i na sídlisku Západ,“ informuje zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Pravidlá, ktoré v pondelok schválili poslanci mestského zastupiteľstva, hovoria o tom, že obyvateľom s trvalým pobytom mesto na požiadanie vydá rezidentskú kartu, oprávňujúcu parkovať v mieste ich bydliska po celý rok. Pre prvé vozidlo bude karta stáť 20 eur. V prípade druhého auta v domácnosti to bude 100 eur, tretia a každá ďalšia bude stáť 400 eur. „Vozidlá v rodinách pribúdajú raketovým tempom, no čo sa týka možností rozširovania parkovacích miest, tam sa dostávame na strop. Napriek tomu stále nevolíme cestu vylúčenia druhých či tretích vozidiel z parkovania pred bytovými domami, ale reguláciu zavádzame ich vyšším spoplatnením,“ vysvetľuje viceprimátor Miroslav Kusein a dodáva: „Veríme napríklad, že ľudia začnú postupne vracať svoje autá do garáží, z ktorých si urobili sklady. Aj to je jeden zo spôsobov, ako uvoľniť parkovacie miesta.“

„Aby sme mohli systém spustiť aj v rozšírenom centre mesta a na sídlisku Západ, je potrebné riadne vyznačiť všetky využiteľné parkovacie miesta. Umožníme parkovať aj tam, kde to doteraz nebolo povolené. Po novom bude možné stáť výhradne už len na oficiálnych plochách – iné parkovanie nebude tolerované,“ objasňuje Pavel Brťka, vedúci odboru dopravy zvolenského magistrátu. Vyznačenie miest a úpravy dopravného značenia bude mesto podľa jeho slov realizovať v jesenných a jarných mesiacoch. To je dôvod, prečo mesto naplánovalo spustenie nového systému parkovania na máj budúceho roka. Len v rozšírenom centre mesta bude na technické úpravy potrebných takmer 400 tisíc eur a na sídlisku Západ 170 tisíc eur.

Hlavným dôvodom, prečo mesto po 12 rokoch pristupuje aj k zmenám v cenníku za odstavenie vozidla, je zahlcovanie parkovísk a potreba regulácie zaparkovaných áut. Prudko tiež rastú výdavky na budovanie a údržbu parkovacích miest, ďalšie financie si vyžaduje aj zavádzanie moderných systémov. V 1. tarifnom pásme po novom vodič uhradí 1,70 eur za hodinu v prípade sms-platby a 1,50 eur v prípade platby v hotovosti či kartou. V druhom pásme to bude 1,20 eur, resp. 1 euro, v treťom pásme to budú 3 eurá za celý deň. „Novinkou bude možnosť platby cez webovú aplikáciu, kde úhrada parkovania vyjde najlacnejšie. Hodinové sadzby budú síce rovnaké ako v prípade platby v hotovosti, zavádzame však aj hodinovú tarifu v treťom pásme za cenu 0,50 eur a platby za celý deň sú najvýhodnejšie práve prostredníctvom aplikácie,“ objasňuje novinku zvolenský primátor. Vybraté poplatky za parkovanie budú slúžiť na jeho ďalší rozvoj, zavádzanie smart technológií, rozširovanie zelene, ale aj zimnú či letnú údržbu, ktorej cena za 12 rokov stúpla mnohonásobne.

Po novom mesto zavádza aj možnosť kratšieho státia. Polhodinovú sadzbu stanovilo na 1,20 eur v 1. tarifnom pásme a 0,60 eur v 2. tarifnom pásme, ak ide o sms-platbu. V prípade platby hotovosťou, kartou, alebo cez webovú aplikáciu to bude 1 euro v prvom pásme a 0,50 eura v druhom. „Vieme, že niektoré mestá sa možnosti kratšieho parkovania bránia, no my sme sa rozhodli pomôcť všetkým tým vodičom, ktorí potrebujú odstaviť svoje vozidlo len na kratšiu dobu. Po novom tak nebudú musieť platiť plnú hodinovú sadzbu,“ vysvetlil zvolenský primátor.

Nový systém parkovania by mal vo Zvolene začať fungovať od mája budúceho roka v úplnom centre mesta, v rozšírených centrálnych zónach a na sídlisku Západ. Mesto súčasne zadáva vypracovanie ďalších dopravných projektov aj na zvyšné časti mesta, aby mohlo v budúcnosti rozšíriť systém regulovaného parkovania aj v nich.

TS: PhDr. Martin Svatuška hovorca Mesto Zvolen

Pridaj komentár