• Ut. feb 7th, 2023

14. Memoriál Pavla Zábojníka

Odchovanec bratislavského hokeja pôsobil počas svojej hráčskej kariéry dvanásť sezón v Slovane Bratislava, počas vojenčiny v Krídlach vlasti a na záver v moravskom Hodoníne, kde začal trénovať.

Po piatich sezónach na lavičke Liptovského Mikuláša prevzal Pavol Zábojník v rokoch 1970 – 1975 taktovku nad zvolenským „áčkom“. Dosiahnuté výsledky hovorili jasnou rečou, a preto dostal ponuku od prvoligistu VSŽ Košice, ktorú prijal. V roku 1979 sa na jednu sezónu znova vrátil pod Pustý hrad a svoju trénerskú dráhu ukončil v dánskej Kodani.

Príchodom Pavla Zábojníka v roku 1970 sa začala písať nová éra zvolenského hokeja. Tento tréner, ktorý sa zlatými písmenami zapísal do zvolenskej hokejovej histórie, vybudoval mužstvo, ktoré v 70-tych rokoch spĺňalo kvalitatívne požiadavky na federálnu ligu. Plejáda skvelých hokejistov hrala pod vedením trénera Zábojníka dvakrát kvalifikáciu o postup do najvyššej súťaže (1973, 1975), vytúžený cieľ sa však dosiahnuť nepodarilo.

Pamätníci dodnes nostalgicky spomínajú na časy, ked nabité zvolenské tribúny pred zápasmi hromovo zdravili: „Dobrý večer, pán Zábojník!!!“

Pavol Zábojník – veľký človek i tréner, ktorého rešpektovali nielen hráči, ale i fanúšikovia a okolie. O jeho výnimočnom postavení a popularite svedčí napríklad aj skutočnosť, že bol prvým vo Zvolene. ktorý pri zmene v evidencii áut dostal na svoj biely poľský Fiat novu ŠPZ-ku. Na vtedajšie pomery s prominentným číslom ZVA 00 – 01. Na svoje začiatky pod Pustým hradom si svojho času zaspomínal Pavol Zábojník takto.:

„Po pôsobení v Liptovskom Mikuláši som chcel s trénerskou dráhou skončiť, pretože toto povolanie je časovo príliš náročné. Môj plán, ale stroskotal na rokovaní s funkcionármi Lokomotívy – Bučina. Pochopil som ich zámer priviesť Zvolen medzi najlepších na Slovensku a uvedomil som si, že v tomto klube môžem nájsť priestor na zaujímavú prácu. V spomienkach sa vždy rád vraciam ku kolektívu, ktorý som vo Zvolene po svojom príchode našiel. Boli v ňom hráči, ktorí prekypovali snahou niečo dokázať. “ 

Zdroj článku – Rytieri – špeciál (informačný magazín HKm Zvolen).

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru