• St. okt 4th, 2023

Letné tvorenie na zámku – Foto laboratórium

Zaujíma vás, ako ľudia objavili spôsob zachytenia obrazu pomocou fotenia? Preskúmajte počiatky vývoja fotografie a tvorivým spôsobom sa zoznámte s prvými pokusmi zachytávania obrazu na fotocitlivé materiály. Tvorivé dielne v 3 blokoch predstavia históriu fototechník, ktoré využívajú fotenie bez fotoaparátu. Všetky techniky si vyskúšame, námetom nám budú budova zámku, jeho okolie aj umelecké diela v expozíciách.

Streda 19.7.2023 – Fotenie do krabičky

  • Ako to všetko začalo? Na prvom stretnutí sa zoznámime s technikou camera obscura a vyskúšame si odfotiť zámok do krabičky. A to, že kedysi bolo treba fotku „vyvolávať“, sa dozvieme v našej fotokomore.

Štvrtok 20.7.2023 – Tieňové obrazy

  • To, že predmety vo svetle vrhajú tieň, vie hádam každý. U nás vám predstavíme, že princíp zachytenia tieňa stál aj na začiatku histórie fotografie. Zoznámime sa s technikou fotogramu a vo fotokomore si zaexperimentujeme s fotením na svetlocitlivé papiere.

Piatok 21.7.2023 – Štúdia v modrej

  • Vedeli ste, že sa dá fotiť aj na obyčajný papier? Potrebujeme ho len napustiť správnym fotocitlivým roztokom. Zoznámime sa s technikou kyanotýpie. Vyskúšame si fotenie prírodnín na nádvorí zámku a vymývanie kyanotýpie vo fotokomore.

Cena: 1 deň: 7€ 3 dni: 18€

Je možné prihlásiť sa na každý deň samostatne alebo na všetky 3 dni spolu. Začiatok o 9:00 v pokladni Zvolenského zámku. Maximálna kapacita detí je 10.

V cene je zahrnutý lektor, materiál na tvorenie a pitný režim.

Záväzne objednať sa môžete na lektori.zvolen@sng.sk alebo na 045/2453001

  • Date : 21 júla 2023
  • Venue : Zvolenský zámok