Rómske piesne spievali aj študenti drevárskej školy

Romano Jilo. Foto: zdroj TS

TS: ZVOLEN, 20. 12. 2018: Na konci stáli na pódiu rómski umelci, policajná kapela aj študenti drevárskej školy. Spoločne predniesli Tichú noc. Publikum po stojačky tlieskalo.

Predvianočný koncert s názvom Gindalos – Zrkadlo potešil svojou autenticitou a spontánnosťou. Išlo o benefičné podujatie, ktorého výťažok poputuje na podporu turné folklórneho súboru Romano Jilo, ktorý sa v lete chystá do Brazílie. „Ďakujeme všetkým zúčastneným, ale aj umelcom, ktorý bez nároku na honorár vystúpili na tomto podujatí,“ povedal Peter Kačica, choreograf súboru Romano Jilo.

Program tvorili predovšetkým hudobno-tanečné vystúpenia spomínaného folklórneho súboru, ktorý postupne zvyšuje svoju kvalitu. „Teraz máme zvládnutý už hodinový program, tu sme previedli ukážku,“ dodal Kačica. Sekundovali im mladí ľudia z kapely Králi zo SOŠ drevárskej pod vedením Jána Prokaja. V jednom momente sa ich vystúpenie spojilo – talentovaný spevák Adrián Ševc zaspieval tri rómske piesne. „Spieva to lepšie, ako ja,“ smial sa Miroslav Kačica z Romano Jilo. „Nebolo to prvýkrát, čo sme vystúpili spolu. Je to úžasná spolupráca najmä vďaka pánovi Prokajovi, ktorý je veľmi ochotný a nadšený,“ dodal s úsmevom Peter Kačica.

Do tretice sa k nim pridala kapela mestských policajtov Police team, ktorá predviedla to najlepšie zo svojho repertoáru, najmä slovenskú staršiu, aj novšiu tvorbu – Lipová lyžka, Za ránka, za rosy, ale aj hit Horúcu lásku. Pri interpretácii tejto piesne policajtom a hudobníkom tanečne pomáhali tanečníčky z Romano Jilo. Farebnosťou krojov a spontánnymi pohybmi dotvorili atmosféru, ktorú popisuje text piesne.

Okrem hudby sa predstavil aj rómsky jazyk v celej svojej kráse. Úryvky zo svojej tvorby prečítali rómski spisovatelia združení v o. z. Rolik. „Zastrešujeme 27 ľudí, ktorí nedostali do vienka spev a tanec, ale ostré jazyky,“ smial sa Maroš Balog, zástupca o. z. Rolik. Uviedol, že rómsky jazyk je veľmi ľubozvučný a dialektovo pestrý. „Kodifikovaný bol v roku 1971, v 2008 vznikol štandardizovaný jazyk, teda jeho pravidlá,“ dodal.

Prítomným sa prihovorila aj primátorka Lenka Balkovičová. V príhovore spomenula tragické piatkové udalosti na zvolenskom námestí, ktoré ju hlboko zasiahli. „V piatok na námestí došlo k tomu, že dvaja nie veľmi dobre vychovaní mladí muži prepadli pána a zbili ho tak, že zomrel,“ povedala vážne detskému publiku a dodala: „Táto skutočnosť ma inšpiruje k zamysleniu, aby sme sa nepozerali na človeka z hľadiska toho, kde vyrastal, ale aké má srdce, ako je vychovaný, ako sa správa.“ Dodala, že rómske deti z Romano Jilo, napriek tomu, z akých podmienok pochádzajú, sa snažia na sebe neustále pracovať, vzdelávať sa, postaviť sa čelom k životu, a to je dôležité.

Pozitívnu správu do sveta vyslala aj riaditeľka ZŠ Námestie mládeže Ľubica Tomčíková. Spolu so žiakmi sa rozhodli venovať časť výťažku zo školskej vianočnej burzy práve súboru Romano Jilo.

„Zrkadlo neodbúrava len predsudky, ale ukazuje nám aj našu dušu. V tomto predvianočnom čase sme nastavení, aby sme sa viac otvorili radosti, pokoju a spolupatričnosti. Tieto hodnoty sa snažíme pestovať aj u našich žiakov, aby mali radosť, keď sú obdarovaní a ešte väčšiu, keď obdarujú,“ dodala.

Na konci koncertu Gindalos sa Domom kultúry na Podborovej rozozvučala Tichá noc. Predniesli ju spoločne všetci účinkujúci, s pomocou publika, ktoré spievalo po stojačky.

Fotografie – Gindalos

TS a foto: Mgr. Eva Hapčová, šéfredaktorka Zvolenských novín, referentka pre styk s verejnosťou, Mestský úrad Zvolen.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: