• Ne. okt 1st, 2023
noc-muzei-galerii-2012-zvolen-29
Vir Fortis. Foto: Ján Števonka.

V prvej časti sme si len tak zbežne prešli jednotlivé body programu podujatia ,,Noc múzeí a galérií“, ktoré sa konalo na Zvolenskom zámku. V druhej časti článku si priblížime niektoré body programu podrobnejšie a, samozrejme, nebudú chýbať ani nejaké tie videá.

Všetko sa to začalo o 10:00, kedy sa otvorili dvere do všetkých galérii na zámku, dokonca aj tie do koruny, aby si ľudia mohli vychutnať úžasný výhľad práve z tohto miesta. V kaplnke sa medzi tým už začalo pracovať v tvorivom ateliéri pod názvom „Bolo raz jedno kráľovstvo“, ktorý viedla Silvia Čatayová a zapojila doň nielen deti, ale aj dospelých. Ateliér mal svoj príbeh, ktorého pointa spočívala v tom, aby vytvorili pre kráľa (Pavel Budáč) a kráľovnú (Emília Steciková) korunu a aby následne dievčatá požiadali kráľovnú a chlapci kráľa o prijatie na kráľovský dvor.

Jedným z ďalších „obyvateľov“ Zvolenského zámku je výtvarné združenie pod názvom Zvolenská 7. Pár členov práve tohto združenia pripravilo, nielen pre dospelých, na prvom poschodí ateliér pod názvom „Od gotiky po modernu“, v ktorom sa za pomoci lepidla a papiera diali pod rukami veci nevídané.

Po 15. hodine sa v kaplnke dostal k slovu najskôr Mgr. Peter Heneš, správca Zvolenského zámku, a následne Mgr. Zuzana Ludiková, kurátorka zbierky starého európskeho umenia SNG.

Mgr. Peter Heneš nás, ako správca zámku, vo svojom rozprávaní zaviedol pod pokrievku toho, čo všetko obnáša chod Zvolenského zámku. Jeho hlavnou prioritou je to, aby ľudia prišli na zámok a mohla sa „robiť kultúra“. Z toho dôvodu je zámok otvorený a do výstavných galérií sa platí najnižšie vstupné na Slovensku. Tvorivé dielne, ktoré sa uskutočňujú dvakrát ročne, sú práve takým lákadlom priťahujúcim ľudí na zámok. Tým, že sprostredkúvajú kultúru tým najmenším, vábia na zámok aj ostatných.

Mgr. Heneš porozprával aj o tom, že nie je zástancom komercie, ale ak na nejakú akciu, ako je napríklad „Noc strachu a smiechu“, príde veľký objem návštevníkov, nebráni sa tomu. Keď sme už pri číslach, za rok sa práve na zámku uskutoční okolo 170 rôznych podujatí, z toho je 40 koncertov vážnej hudby.

Mgr. Zuzana Ludiková, kurátorka zbierky starého európskeho umenia SNG, vniesla všetkých prítomných to pútavého príbehu o obrazoch. Človek až tu zistil, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, a že jednotlivé nesúvisiace fragmenty pekne do seba zapadajú.

Novovzniknuté divadlo spod Pustého hradu Thalia Teatro tu, v Zámockom klube, odohralo premiéru rozprávky pod názvom „Kráľ Matej Zvolenský“. Hlavnými protagonistami, ktorí deti zabávali, boli Peter Kamenský a Monika Necpálová, ktorá má na svedomí nielen scenár a réžiu, ale aj kostýmy. Deťúrence sa bavili, smiechu bolo neúrekom a na konci sa im veru ťažko odchádzalo. Toto predstavenie vzniklo v rámci projektu „Zámocké povesti pod maskou“.

Po 19:00 hod vystúpila hudobná skupina Arccus, ktorá vznikla v roku 2005. Skupina sa venuje interpretácii a hudobnému stvárneniu slovenského folklóru v podobe toho, čomu sa už pár rokov hovorí „world music“. Tu, v kaplnke, vystúpili Kristína Pírová (spev), Pali Matej (husle), Pavol Malovec (gitara), Ján B. B. Borza (bas gitara, kontrabas) a Luboš Hollan (perkusie, spev).

Posledným bodom programu Noci múzeí a galérií na zámku bola netradičná prehliadka v troch vstupoch v podaní rytierov Vir Fortis, Femina Fortis a ich priateľov z Čiech Noc Omnis a Arma Fere. Vo videu si môžete pozrieť zostrih tejto prehliadky v divadelnom prevedení. Scenár a jeho réžiu pripravila Silvia Čatayová v úzkej spolupráci s Miroslavom Klembarom z Vir Fortis a zúčastnenými skupinami.

A je tu záver tohtoročnej Noci múzeí a galérií na Zvolenskom zámku. O rok sa tu možno stretne ešte viac návštevníkov a zažije ešte lepšiu atmosféru, než aká bola teraz.

Článok a videá: Ján Števonka. Gramatická úprava: byv