• Ne. feb 5th, 2023

Korzo vo Zvolene oprášilo svoju minulosť

stehlik-balkovicova-zvolenske-korzo
Otvorenie Zolenského korza Jaroslav Stehlík, Lenka Balkovičová a Radoslav Kuric. Foto: ZV-podujatia

Lepší začiatok ani nemohol byť alebo lepšie to už fakt dopadnúť nemohlo.

Reč je o úvodnej časti podujatia pod názvom Zvolenské korzo, ktoré si pripravilo samotné mesto pre všetkých obyvateľov. Zámerom bolo, aby bolo opäť v nedeľu na Zvolenskom korze (rozumej námestí) živo tak, ako v dávnej minulosti. Moderátorskej taktovky sa tento večer ujal Radoslav Kuric, ktorý je dobre známy nielen z dosiek zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Na tento večer bol pripravený vskutku bohatý program nielen pre dospelých, ale samozrejme neďaleko od pódia sa deti mohli dosýta vyblázniť  v Zvolenskej obývačke, skúsiť výtvarné dielničky, ktoré si hovoria Tri oriešky, pozrieť si divadelné predstavenie Ako sa gašpar takmer kráľom stal a tie, ktoré sa nebáli sa mohli pristaviť pri pouličnom bábkovom divadle pod názvom Marionette.

Preberme si však jednotlivé body programu podrobnejšie.

Samostatnou častou bolo vyhodnotenie súťaže krátkych videí o Zvolene o lákavých 200€, ktorú vyhlásilo mesto Zvolen a súťažilo sa v kategóriách ZŠ a SŠ a jedno video dostalo špeciálnu cenu

 • v kategórii ZŠ (druhého stupňa) zvíťazil Michael Mottl  z 5. ZŠ Hrnčiarskej za video Zvolen v kolobehu života
 • v kategórii SŠ zvíťazila študentka Gymnázia Ľudovíta Štúra Nicol Regecová za video pracovne nazvané Zvolen spot
 • za najviac kliknutí zvíťazila študentka Gymnázia Ľudovíta Štúra Nicol Regecová
 • extra cena ZŠ (prvého stupňa) – Samuel Krnáč, Marek Schaller, Jakub Bariak za video pod názvom Rozprávka o Zvolene

Reakcie

Michael Mottl

Nápad vytvoriť toto video bol mojej triednej učiteľky, ale urobil som ho sám. Na otázku, čo sa mu páči vo Zvolene odpovedal, že námestie,  možno Zvolenský zámok a na otázku,  ako naloží s výhrou odpovedal, že nakoľko bol problém so strihom videa a následným renderovaním,  tak peniaze poslúžia na  investovania do lepšieho počítača.

Nicol Regecová

Keď sa povie Zvolen,  tak ma napadne zámok, ale pre mňa sú Zvolen ľudia,  takže tí pre mňa tvoria to mesto a s finančnou odmenou ešte nevie ako naloží.

Rozprávka o Zvolene

Bola spravená pod vedením učiteľky Výboštokovej, ktorá vedie aj krúžok tejto animácie. Na otázku moderátora, čím by chceli byť  zazneli zamestnania ako režisér, spisovateľ, archeológ, tenista, vedec alebo možno spisovateľ.

Zostrih – všetky súťažné videá nájdete TU

V rámci programu prebiehajúcom na pódiu sa bolo veru na čo pozerať. Na začiatku to odštartovala zvolenská kapela, ktorej to bol druhý koncert tu vo Zvolene. Druhou kapelou, ktorá tu v tento slnečný nedeľný podvečer zahrala bola možno menej známa kapela, ktorá vznikla v roku 1990 a jej názov je Credo.

V samostatných blokoch sa predstavil Štefan Šafárik, ktorý spieval na pódiu, Martin a Mária Mázorovci, ktorí porozprávali o vzniku Zorničky a k tomu pridali aj jedno archívne video, na ktorom bolo vidieť tancovať aj Martina Mázora.

Na veľkoplošnej obrazovke si bolo možné pozrieť vskutku zaujímavé fotografie, ktoré ponímali mesto Zvolen a púšťali sa tu aj archívne videá z relácie Noc v archíve,  samozrejme o Zvolene.

O Jozefovi Urbanovi porozprával Ondrej Kalamár a o svojich  pocitoch  prišiel porozprávať víťaz Bostonského  maratónu Ján Hazucha.

Takže to bolo zhrnutie prvého Zvolenského korza a už teraz Vás srdečne pozývam na  námestie v nedeľu 14-teho,  kedy bude pripravený super program (vid zoznam).

Nedeľa 14.6.2015komplet program nájdete TU

 • Hudobno Tanečné Štúdio Zvolen – rock, pop, jazz
 • Súdna sieň – beseda a autogramiáda s protagonistami obľúbenej televíznej relácie
 • Komplex škôl PinkHarmonyAcademy – vystúpenie študentov súkromného konzervatória
 • Pacipacifik – koncert obľúbenej zvolenskej Country skupiny
 • Mechúrik koščúrik – rozprávka
 • Marionette – pouličné bábkové divadlo
 • Tri oriešky – tvorivé dielne

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka