• Št. mar 30th, 2023

Divdlo Jozefa Gregora Tajovského má nového umeleckého šéfa

ByIMG_1979

máj 1, 2020

TS: Od 1. mája 2020 má Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene nového umeleckého šéfa. Stal sa ním režisér PETER PALIK. Zvolenské divadlo pozná vďaka svojej doterajšej režijnej spolupráci – pripravil tu oceňované inscenácie BALADA PRE BANDITU, MANDRAGORA a POM POMOVE ROZPRÁVKY. Štafetu umeleckého šéfa mu odovzdal dramaturg DJGT Ján Chalupka, ktorý zastával túto funkciu od roku 2012.

Peter Palik je absolventom Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave, kde na Katedre bábkarskej tvorby vyštudoval bábkarskú réžiu a dramaturgiu. V roku 2009 sa stal dramaturgom v Bábkovom divadle Žilina a stál pri založení festivalu Bábková Žilina. V rokoch 2014-2017 bol interným režisérom v Spišskom divadle. Ako režisér a dramaturg spolupracuje s divadlami na Slovensku, v Česku, Poľsku, Nemecku a Maďarsku. Tiež ako režisér a autor rozhlasových hier spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska. Systematicky sa venuje tvorbe pre deti a mládež. Je autorom vyše tridsiatich divadelných hier a dramatizácií, tiež niekoľkých kníh pre deti. Popri režijnej a autorskej činnosti pedagogicky pôsobí na Katedre bábkarskej tvorby DF VŠMU, kde sa v roku 2017 habilitoval na docenta. Za svoju umeleckú torbu získal viaceré významné ocenenia doma i v zahraničí.

MÁJOVÉ AKTUALITY DJGT

Počas obdobia zatvorených divadiel sa Divadlo Jozefa Gregora Tajovského pravidelne prihovára divákom vo virtuálnom internetovom priestore. Umelecký súbor už mesiac s pozitívnym ohlasom pripravuje VYSIELANIE DJGT v piatich okruhoch: pre deti, pre študentov, pre seniorov, príbehy pre dušu a spolu to zvládneme. Rôznorodé príspevky majú za cieľ vzdelávať, inšpirovať, motivovať aj vyvolať úsmev. Video-príspevky a aktivity divadla je možné sledovať na divadelnom facebooku, instagrame, webstránke a na YouTube kanáli.

Činnosť divadla sa bude odvíjať podľa aktuálnej situácie a realizácie fáz uvoľňovania opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19. Keď to bude možné, ako prvé prebehne dokončenie skúšobného procesu inscenácie Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky v réžii Ľuboslava Majeru. Ako prvá premiéra 72. divadelnej sezóny je naplánovaná hra Petra Karvaša Polnočná omša v réžii nového umeleckého šéfa Petra Palika.

Divadlo J. G. Tajovského ďakuje za slová podpory a prejavovanú priazeň od širokého spektra divákov a teší sa na opätovné stretnutia naživo v divadle.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT Zvolen. Foto: zdroj TS