770. výročie mesta Zvolen – Piatok 31.5.2013

770-vyrocie-zvolen-65Program a foto a video galéria počas dňa

Sprievodné akcie počas osláv 770. výročia mesta Zvolen

Všetko to vypuklo v piatok o 10-tej hodine otvorením Jarmoku ľudových remesiel v Parku Ľudovíta Štúra, ktorý počas troch dní slúžil ako Park ľudových remesiel a takzvaná malá scéna, kde na pódiu prebiehal súbežne s hlavným programom (v sobotu) kultúrny program.

V stánkoch, ktoré boli po parku rozložené a veru bolo ich neúrekom sa dalo nájsť  množstvo zaujímavých vecí, či už výrobky tradičného remesla alebo čačky mačky. Všetky predmety mali však svoje mantinely a bolo naozaj z čoho vyberať. Na zvyšnej trávnatej ploche si svoj šiator rozprestreli šermiarske a sokoliarske zoskupenia, ako napríklad Vir Fortis a ďalšie.

Pódium, takzvaná malá scéna bola do druhej hodiny popoludní v znamení folklóru a prestriedali sa postupne na nej FS Poľana, Dfs Lastovičky, Dfs Zornička, ZUŠ Zvolen, Duša fujary. Chór Kameralny (Zwolen – PL) sa kvôli pracovnému vyťaženiu nemohol zúčastniť na sobotňajšom defilé, tak aspoň tu na malom pódiu sa predviedol v plnej paráde.

Chór Kameralny (Zwolen – PL)

Gro programu však odštartovalo slávnostným historickým sprievodom o 18-tej hodine spred Europy. Do koča ťahaného dvoma koňmi si sadol prezident SR Ivan Gašparovič, starosta mesta Zvolen Miroslav Kusein a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka. Za nimi išiel neskutočne dlhý a rozťahaný sprievod so všetkými vystupujúcimi spolkami, ktoré bolo možné vzhliadnuť na niektorej zo scén. Pred kočiarom sedel na chrbte koňa kráľ Belo IV. v podaní herca J.G.T. Zvolen Michala Ďuriša.

Slávnostný sprievod 

Po sprievode, ktorý si urobil ešte jednu otočku popri pošte a tak dookola a po usadení veľavážených hostí začala divadelná  reminiscencia pod názvom Udelenie kráľovských výsad Belom IV, ktorú odohrali herci už spomínaného Zvolenského divadla.

Udelenie kráľovských vásad Belom IV

Ako býva zvykom, nechýbalo predstavenie vzácnych hostí nielen z politického, ale aj kultúrneho života a tí najhlavnejší prišli aj na pódium, aby tu pred masou pospolitého ľudu porozprávali rôzne príbehy. Týmto boli oslavy oficiálne zahájené.

Po slávnostných rečiach sa krstila zvolenskou zemou kniha Monografia mesta Zvolen

Na rad prišli so svojim skráteným programom partnerské mestá Tótkomlós (HU), Folklórny súbor Polisjanka (Rivne – UK) a Folklórny súbor Libín S (Prachatice – CZ), ktoré takto navnadili divákov, aby sa prišli na ďalší deň pozrieť na ich celé vystúpenia.

Pred 21.00 hod. bubenícky spolok CAMPANA BATUCADA doviedol všetkých ľudí na druhú časť námestia a po 21.00 hod. začalo fantastické predstavenie poľského divadelného spolku TEATR ÓSMEGO DNIA  a ich neskutočného predstavenia ARCHA.

Teatr Ósmego dnia (PL) – “ARCHA”

Na záver sa uskutočnil koncert legendárnej hudobnej skupiny Olympic na čele s frontmanom Petrom Jandom, ktorá pricestovala z Čiech.

Všetky videá nájdete TU 

Piatok 31.5.2013 malá scéna 

FS Poľana Zvolen

Dfs Lastovičky 

Dfs Zornička

Duša fujary

Fotografie 

program-oslava

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: