• Ut. nov 29th, 2022

Tichý protest proti týraniu zvierat pred cirkusom

tichy-protest-cirkus-zvolen
Foto: Ján Števonka.

Kultúrny program prinášajú zvolenčanom aj rôzne cirkusy,  ktoré počas roka do mesta zavítajú. Jeden z takýchto cirkusov rozložil svoj stan na sídlisku Zlatý potok a bol to cirkus Budapešť.

Ako to zvyčajne býva, na svoju propagáciu použili plagáty a rôzne pútače, ktoré potom rozvešali kade tade po meste. Druhou formou bolo hlásenie počas jazdy auta cez reproduktory.

Práve spomínané plagáty sa po prvom dni stali terčom niekoho, kto na ne popriliepal papier, z ktorého sa dalo vyčítať, že zvieratá sú týrané.

Nedalo nám to a tak sme okrem pátrania po autoroch prelepovania plagátov napísali aj na e-mailovú adresu cirkusu  žiadosť o vyjadrenie. Do dnešného dňa sa tak nestalo.

Ďalšie pátranie však prinieslo želané ovocie a na sociálnej sieti Facebook sme našli fotografiu mládežníkov, ktorí držali v rukách transparent na druhej strany cesty, kde je zmieňovaný cirkus.

Nakontaktovali sme sa teda na nich a na ďalší deň 10.6.2012 hodinu pred cirkusovým predstavením sme sa aj prišli pozrieť. Dve dievčatá, pomenujme ich  Lenka a Katka v tichom proteste s transparentom v ruke dávali najavo okoloidúcim, čo si o danom cirkuse myslia.  Už druhý deň takto dávajú najavo svoj postoj.

Na priloženom videu si môžete pozrieť reakcie ľudí, ktorí prechádzali okolo transparentov.

Článok nemá za účel pošpiniť meno cirkusu, ale poukázať na fakt, že zvieratá v cirkusoch môžu byť  a aj sú týrané. Je teda na každom z nás, ako sa k tomu postavíme, ale zatvárať oči pred týmto problémom by nebolo v žiadnom prípade správne.

Vyjadrite aj vy svoj názor k danej problematike nielen tu pridajte sa ku nám aj na Facebooku.

Článok, foto a video: Ján Števonka.