• Ut. feb 7th, 2023
hronsky-most-zvolen
Hronský most Zvolen.

Zoznam kapitol

  1. Úvod
  2. Vizualizácie
  3. Chronológia
  4. Fotografie
  5. Videá

 Október 2012

24.10.2012 – je to fakt neskutočné aké závratné tempo a koľko ľudí tam naraz pracuje. Normálne je reálne odovzdanie ešte tento mesiac.

23.10.2012 – Koniec výluky vo Zvolene (od 1.11.2012) – Obnovujú sa linky 601457 a 601458 – táto informácia vysvetľuje všetko a je to jasné treba makať.

15.10.2012 – nápad obchádzania kruhového objazdu v jeho blízkosti je vinikajúce riešenie aspoň to nebude komplikovať dopravu a pomôže to plynulejšej doprave.

Rozoberanie mostíku.

13.10.2012 – robotníci začali rozoberať ten provizórny mostík čo viedol ponad rieku Hron až na druhú stranu brehu. Zároveň sa pokračuje na výstavbe cesty a chodníkov a ďalšia partia pracuje na moste na ďalších prácach. Počasie však má iní názor ako by bolo asi potrebné, ale dúfajme, že to práce nejako výrazne nespomalí rozhodne sa maká na plný plyn.

September 2012 

1.9.2012 – 30.9.2012 – nemáme prestávku, ale nechávame robotníkov pekne pracovať a občas chodievame fotografovať vid galéria.

August 2012

hronsky-most-zvolen
Prvé nosníky na pilieroch.

7.8.2012 – začala sa ďalšia etapa, doniesli na stavbu už hotové nosníky, ktoré premostia a pospájajú jednotlivé časti pilierov. Za jeden deň sa im podarilo položiť a spojiť druhý s tretím pilierom a ak to pôjde takto dobre aj naďalej, tak je naozaj možné, že otvorenie mosta bude podstatne skôr ako sa plánovalo. O tom, že sa most dostane skôr do prevádzky už pred časom hovoril víceprimátor mesta Zvolen Juraj Družbacký.

hronsky-most-zvolen
Nápis Doprastav 2012.

1.8.2012 – takmer na všetkých pilieroch sú namontované dištančné podložky a na oboch brehoch bolo možné vidieť do betónu vtlačené meno firmy Doprastav a rok 2012. Je to zaujímavé, akým okrasným fontom je to napísané, musím uznať, že si dali na tomto dosť záležať. Je evidentne vidieť, že robotníci čakajú na dovezenie nosníkov na stavbu, aby sa mohlo pokračovať.

Júl 2012

hronsky-most-zvolen
Dištančné podložky.

27.7.2012 – zo všetkých pilierov boli odstránené pomocné lešenia a zmizli aj podpery pod trčiacimi stranami na pilieroch. Na strednom pilieri sa objavili čierne dištančné podložky, ktoré budú slúžiť na položenie nosníkov spájajúcich jeden pilier s druhým. Takto sa upravuje jeden pilier za druhým a je len otázka času, kedy budú dovezené ďalšie komponenty, potrebné pri stavbe mosta ako napr nosníky a podobne.

19.7.2012 – bolo odstránené debnenie na pilieri na brehu od strany Europy

16.7.2012 – po pár dňoch zlého počasia sa pokračovalo

12.7.2012 – všetko je po starom a nevidno veľké zmeny, jedine stredný pilier už nemá okolo seba lešenie, ale len podperu na trčiacej pravej strane.

10.7.2012 – vo veľkom sa pracuje na zalievaní betónu do šalungu na brehu zo strany Europy.

hronsky-most-zvolen
Príprava na zalievanie betónu.

9.7.2012– lešenie na 2. pilieri od Europy je rozobraté a zároveň bolo vyčistené okolie a aj hladina okolo piliera od betónových panelov, ktoré boli vo vode a od ostatného pomocného materiálu. V jednotke pilieri je ešte stále betón v šalungu a tvrdne. Na brehu zo strany Europy sa naplno pracuje na vytvorení klietky z roxoru a po obložení šalungovými doskami a zaliatí betónom to bude ďalší pilier. Postupne to všetko naberá svoje kontúry a tvar budúceho mosta.

7.7.2012 – začalo sa s rozoberaním pomocného lešenia na pilieroch 2 a 3.

6.7.2012 – do šalungu 1. piliera zo strany Europy sa nalieval betón.

3.7.2012 – naplno sa pokračuje na šalungu na prvom pilieri. Nakoľko sú neznesiteľné teploty nad 30 stupňov, je potrebné vodou vlhčiť zaliaty betón, aby sa z neho rýchlo neodparovala voda, inak by to malo ďalekosiahle následky.

2.7.2012 – je kompletne hotová klietka z roxoru na prvom pilieri. Stačí už len šalung a môže sa zalievať betón.

Zhrnutie prác v júni 2012 – mnohým ľudom sa zdá, že rekonštrukcia mosta nenapreduje, všetko trvá  dlho a nevidieť výsledky. Opak je však pravdou. Pri pohľade na fotografie a chronológiu prác je vidno, že stavba napreduje. V mesiaci jún bol Medard a celkovo boli celodenné dažde 5 dní a prehánky ani nerátam. Rozoberanie starého mosta  bola fuška aj pre hydraulické pásové bágre s demolačnými kliešťami a kladivom, nakoľko za komunizmu sa nešetrilo na materiáloch.

Za zaujímavú vec sa dá považovať orezanie pilierov asi cca meter nad hladinou vody Hrona a následné zarovnanie pilierov a nadliepanie nového betónu na staré piliere. Zdá sa, že termín dokončenia –  november 2012 je reálny, dokonca je možné ukončenie prác skôr. Uznanie patrí robotníkom za ich neľahkú prácu v nie práve najpriaznivejšom počasí.

Jún 2012

30.6.2012 – práce pokračujú, možno sa bude niekomu zdať, že to ide pomaly, ale nie je to vôbec sranda a chlapi sú aj napriek horúcemu počasiu naobliekaní a ešte majú na sebe reflexné vesty a prilby kvôli BOZP.

29.6.2012 – na prvom pilieri mosta postupne nastrkali roxor. Na druhom brehu, na strane od Robstavu je taktiež na komplet nastrkaný roxor.

27.6.2012 – druhý breh pri Hypernove –  usilovne pripravujú šalung na zalievanie betónu. Druhá partia sa venuje prvému pilieru na opačnej strane brehu.

hronsky-most-zvolen
Rádovo dva metre trčiace do vonka.

25.6.2012 – Už o niečo skôr cca 1 mesiac dozadu sa šepkalo, že nový most bude rádovo asi o 4 metre širší ako ten pôvodný. Tu na týchto fotografiách tomu všetko nasvedčuje. Na ľavej strane piliera zo strany mesta trčí nad  pôvodný pilier 1 meter a na pravú stranu dobré dva metre. Na odkopanom svahu  sa idú dva metre dobetónovať. Ostáva len nezodpovedaná otázka, ako bude podopreté to, čo vyčnieva z mosta nad hladinou. Nechcem veriť, že to bude len tak vo vzduchu a jemne dohora v tom bude nejaká finta.

24.6.2012 – Dokončujú sa rozpracované veci a nakoľko je nedeľa, tak je relatívne kľud na stavbe.

23.6.2012 – Na tretí pilier pri Hypernove robotníci namontovali komplet mriežku z roxoru a čoskoro už budú dávať okolo nej formu na zalievanie. Značne veľa roxoru pribudlo aj do odkopaného svahu a je jasné, že to bude slúžiť na jednu vec.

22.6.2012

21.6.2012

hronsky-most-zvolen
Prvé odhalenie vzhľadu mosta.

20.6.2012 – Forma je už dole a konečne sa odhalilo, aký tvar bude mať most vo finále. Na oboch brehoch sa nielen ešte viac odkopáva svah, ale na tom brehu smerom k mestu, kde bolo čerpadlo, pribudli roxorové tyče, takže aj tu sa bude už čoskoro zalievať betón. Formy na zalievanie presunuli k prvému pilieru, ktorý si začali pripravovať na prvé betónovanie. Celkovo postupuje práca viac než dobre a každý deň je vidno veľa nového na pozorovanie uvidísa ako to bude pokračovať.

19.6.2012 – Betón vytvrdzuje vo forme a na vrch formy dal niekto vetvičku, ktorá predstavuje stromček, aký sa dáva do hrubej stavby domu.

18.6.2012 – Na druhom brehu od Hypernovy –  na pravej strane riadne nielen do hĺbky, ale aj do šírky obkopali svah. Uvidíme, na čo to bude dobré, ale už asi tuším…

17.6.2012 – Na druhom je už skoro všetko pripravené na zalievanie betónu.

16.6.2012 – Pokračuje sa na druhom pilieri a zároveň sa rozbehli práce na prvom pilieri od Hypernovy.

hronsky-most-zvolen
Trčiace roxory.

15.6.2012 – Do navŕtaných otvorov na zarovnanom povrchu piliera sú nastrčené roxory vo výške cca 2 metre nad úrovňou zarovnanej časti. Postup je teda jasný. Nastrkajú roxor, potom naň vodorovne pochytajú ďalšie roxorové tyče a vytvoria tak hustú klietku, ktorú potom obalia doskami na zalievanie betónu. Následne sa to nechá vytvrdnúť a potom sa zhodia tie dosky použité na formu.

14.6.2012 – Robotníci sa venujú hlavne druhému pilieru od smeru mesta, okolo ktorého si pripravujú lešenie. Nakoľko je možné vidieť na druhej strane brehu veľa foriem, ktoré sa používajú a do ktorých sa následne potom leje betón je jasné, že sa bude takto postupne stavať pilier po pilieri až na potrebnú výšku. Na brehu je možné vidieť na rúre položený laserový nivelak, ktorým si zameriavajú nielen rovnosť.

13.6.2012 – Dážď

12.6.2012 – Dážď

11.6.2012 – Dážď

hronsky-most-zvolen
Jama a čerpadlo.

10.6.2012 -je nedeľa 16.20 hod. a na stavbe je kľud. Nedá sa však povedať, že nič nové nepribudlo. Od včera 16.30 hod. do dnes pribudli závitové tyče aj na stredný pilier. Na oboch stranách brehov sú vyhĺbené riadne hlboké jamy, v ktorých je čerpadlo, aby sa tam nenaberala voda asi kvôli zalievaniu betónu do nich. V tomto daždivom Medardovom počasí to budú mať stavbári dosť problematické a troška to iste zdrží ďalšiu výstavbu. Hladina Hrona sa zatiaľ drží aj napriek tomu, že prší. Nárast hladiny príde asi od zajtra.

hronsky-most-zvolen
Závitové tyče.

9.6.2012 – v prvom rade po analýze fotografií zo dňa 4.6.2012 som došiel k záveru, že tie obdĺžnikové otvory tam boli už pred tým, len to zakrývala omietka. To, načo to vtedy na starom moste bolo, je záhada, ale bolo to tam. Ďalší daždivý deň zvýšil hladinu Hrona a začal sa vylievať z koryta a preto sa bagre snažia o to, aby usmernili aspoň vodu okolo ich prvých pilierov. Robotníci začali vŕtať do pilierov a následne zasúvať do otvorov závitové tyče, odhadom priemer 12 mm. Po bokoch trčia okolo 20 cm a od seba sú vzdialené okolo 50 cm. Uvidíme, na čo to bude vôbec dobré.

hronsky-most-zvolen
Obdĺžnikové otvory.

8.6.2012 – všetky tri piliere sú zarovnané na približne rovnakú výšku a je viac než pravdepodobné, že práve tieto piliere budú slúžiť ako podpora a základ pre nový most. Na všetkých troch pilieroch sú obdĺžnikové otvory a pravdepodobne aj táto vec bude mať nejakú súvislosť. Na druhej strane mosta sa objavili naukladané formy na zalievanie betónu, takže práve tam sa bude zalievať, aby to bol ako nový pilier.

7.6.2012 – pokračovalo sa zarovnávaním pilierov, hlavne však stredného. Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj sa bude od tohto odrážať. Celkovo dosť pomalšie, nakoľko kvalita vtedajšieho betónu s kombináciou železa je poriadny oriešok aj pre modernú techniku. Kvalitu betónu bolo možné vidieť už vtedy, keď sa búralo kino Mier a to veru trvalo, pokým ten CO kryt zrovnali.

6.6.2012 – v deň, kedy Alexandrovci vystupovali vo Zvolene sa na tejto stavbe robia len kozmetické úpravy.

5.6.2012 – daždivý deň  spomaľuje práce, nič sa podstatne nemení.

hronsky-most-zvolen
Stredný pilier.

4.6.2012 – stredný pilier ostal nedotknutý a oba krajné sú záhadne len zarovnané v rovnakej výške a to je všetko. Je teda pravdepodobné, že to viac nebudú sekať, ale na toto staré nadstavia nejakú novú konštrukciu. Uvidíme, nakoľko táto úvaha bude pravdivá, ale je to čoraz viac zaujímavejšie a plné záhad, čo sa tam deje. Rozhodne robotníci vedia čo robia. Na oboch brehoch pracujú naplno zbíjačky na úprave terénu a idú dosť hlboko, viac ako dva metre ak nie viac, asi to bude taktiež niečo ako pilier.

3.6.2012 – aj napriek tomu, že je nedeľa a nielen na zámku deťúrence oslavujú MDD, tak tu na moste chlapi makajú na výrobe provizórnej lávky na tú železnú konštrukciu. Okrem toho osekávajú piliere starého mosta.

2.6.2012 – na búracích prác pracujú naraz dva hydraulické pásové bágre s demolačnými kliešťami a kladivom a práca na odstránení mosta ide ako po masle.

1.6.2012 – v tento deň sa síce otváral blízko stojaci  Europa Shopping a relax Center Zvolenale aj napriek tomu sa naplno pracovalo a hluk prenikal až tam.

Máj 2012

17.5.2012 – bol most ešte v celku, akurát bolo popri ňom postavené premostenie na inžinierske siete a ostatné potrebné veci.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru