• St. okt 4th, 2023

Zvolenský cestovateľský festival 2023

Po roku sa opäť stretneme na námestí SNP vo Zvolene a spríjemníme si letné večery vycestovaním do vzdialenejších kútov našej planéty. Svoje príbehy, dojmy a zážitky z ciest nám prídu vyrozprávať niekoľkí skúsení dobrodruhovia/cestovatelia.

Nenechajte si ujsť týchto 5 zaujímavých prednášok z nevšedných miest sveta.

Všetci ste srdečne vítaní a príďte zažiť atmosféru štvrtého ročníka Zvolenského cestovateľského festivalu, ktorý sa uskutočni pod holým nebom a je pre všetkých zadarmo!

miesto konania: Fun zóna mesta Zvolen (Obývačka Zvolen) Námestie SNP (v prípade nepriaznivého počasia sa udalosť presúva do priestorov Starej radnice Zvolen) a začiatky o 21:00

Program festivalu ZCF 2023:

Streda 19.7.2023 – Tomáš Šmátrala – Dobrovoľníkom na Kostarike

Kostarika je síce rozlohou malý štát ale môže sa pýšiť ohromne bohatou biodiverzitou. Tomáš Šmátrala z organizácie Prales Deťom SK, vám porozpráva o skúsenostiach a zážitkoch z dobrovoľníckeho pobytu v dažďovom pralese tejto úžasnej krajiny. Aj keď sa častokrát vraví, že Kostarika je svetovým modelom ochrany prírody, zistíte že nie vždy je to tak a aj tu príroda dopláca na ľudskú chamtivosť v podobe pytliactva, ťažby alebo nadmerného a ilegálneho rybolovu. Porozpráva vám o aktivitách ako sú čistenie pláže od plastov, hasenie lesných požiarov, proti pytliacke hliadky, monitorovanie veľkých šeliem a veľrýb, vzdelávanie detí alebo spolupráca s rangermi z národných parkov.

Príďte sa dozvedieť viac o možnosti, ako sa aj vy osobne môžete zapojiť do ochrany nádhernej divokej prírody Kostariky.

Štvrtok 20.7.2023 – Ugly Duck Tales – Ako sme nedošli do Kyrgyzstanu

Že na expedíciu treba drsný off-roaďák? Možno to tak je, no my sme si povedali, že ideme cestovať aj bez neho. Sme Jana a Ivan a toto je naša prednáška o ceste po Kaukaze v tom najškaredšom aute na svete – Fiat Multipla. Cestou nás zastihli problémy s počasím, či klasická byrokracia na hraniciach, tak neváhaj a príď sa pozrieť na dvoch exotov, čo cestujú v aute, za ktoré sa ani ich rodina nepriznáva.

Piatok 21.7.2023 – Vlado Zboja – Výstup na Mount Carstensz (Puncak Jaya)

Horský vodca, horolezec, podnikateľ a jeden zo siedmich Slovákov, ktorý vyliezol na Mount Everest. Prežil pád zo steny, pri ktorom si zlomil obe nohy, prežil aj pád lavíny a počas svojich expedícií tiež hádku s kanibalmi. Dnes svoje skúseností odovzdáva top manažérom firiem. Horský vodca a motivátor Vlado Zboja nám porozpráva o dobití vrcholu slávnej Carstensz Pyramid, alebo Puncak Jaya, ktorá je so svojimi 4 884 m n. m. najvyššou horou ostrova Nová Guinea, štátu Indonézia a celého svetadielu Austrália a Oceánia. Vďaka tomu je zaradená do Koruny planéty.

Sobota 22.7.2023 – Monika Paločková – Hakuna Matata

Modeling ma bavil no môj potenciál nebol využitý ani na 10 percent, práca pre cestovnú agentúru bola síce interaktívna no volanie po niečom zmysluplnejšom väčšie. Ja a medicína? Nikto v rodine lekár nie je. Zvládnem to osemnásťročná modliaca sa vo francúzskom mestečku Lourdes cítim nevyspytateľné silné volanie. Ako lekár sa môžem dostať práve tam kde viem zúročiť rozvinúť a ponúknuť všetky svoje talenty. Na vytúžené miesto – pomáhať tam kde iná pomoc nie je. Medicína nola ťažká. Záchranou mi bola obrovská mapa sveta na stene. Po jej krajinách som prstom chodievala a vravela si: “Vydrž! Keď raz budeš lekár pôjdeš na všetky tieto miesta. Pôjdeš kdekoľvek kde Ťa bude treba! ”

A tak začala moja dobrodružná cesta lekárky na rozvojových projektoch: Burundi, Južný Sudán, Albánsko, Keňa. Ja, na misii zažívajúca príbehy písané samotnou Afrikou. Vedela som, že sa s vami o tieto neskutočné zážitky musím raz podeliť. Sama im totižto dodnes nemôžem uveriť. Vraví sa že ľudia v Afrike ťa naučia viac než ty ich. Musím to potvrdiť…

Nedeľa 23.7.2023 – Travelistan (Peter Hliničan )- Sýria, dejiny ľudstva

Vydajte sa spolu s nami do krajiny, kde sa tvorili dejiny ľudstva. Sýria totiž bola pri vzniku prvých civilizácií a aj náboženstiev, ktoré poznačili a určili smerovanie sveta na najbližšie tisícročia dopredu. Premiešali sa tu nielen zoroastrianizmus, judaizmus, kresťanstvo či islám, ale svoje stopy tu zanechali aj Féničania, antickí Gréci, , Egypťania, Rimania, Bizantínci, križiaci, Arabi, Mongoli, Mamlukovia či neslávne známy Islamský štát . Krajinu ktorú taktiež v poslednom období poznačila ničivá vojna, ktorá trvá už viac ako 11 rokov a vyhnala z krajiny milióny ľudí. Ako to vyzerá v Sýrii uprostred chaotického konfliktu? Dá sa Sýria navštíviť? Ako to vyzerá dnes na miestach, kde vznikalo kresťanstvo? Aké škody zanechal Islamský štát na starobylých pamiatkach? V našom premietaní si nepozrieme len najstaršie konstinuálne obývané mesto sveta Damašok, ale nazrieme aj do vojnou zničených miest Aleppo či Homs, nevynecháme ani antickú perlu púšte Palmýru či najväčší križiacky hrad Crac des Chevaliers, ale pozrieme sa aj do dedinky, kde sa stále rozpráva aramejčinou – jazykom Ježiša Krista

Fotogaléria: Zvolenský cestovateľský festival 2023

  • Date : 23 júla 2023
  • Venue : Fun zóna Zvolen

Related Events