• Št. feb 2nd, 2023

Parky vo Zvolene

ByIMG_1979

nov 1, 2014

Park ušľachtilých duší  

park-uslachtilych-dusi
Park ušľachtilých duší. Foto: ZV-podujatia

Ak ste niekedy išli smerom na autobusovú stanicu, ale nie smerom od mesta, ale smerom od Kauflandu, tak ste si mohli všimnúť, že za Technickou univerzitou vedľa Židovského cintorína Obelisk nádeje.

Myšlienka celkovej stavby a umiestnenia nie je celkom náhodná a je mementom venovaným Slovákom, ktorý položili životy spolu zo Židmi a aj preto je umiestnenie pri Židovskom cintoríne také strategické.

Park ušľachtilých duší je pamätník židovským obetiam holokaustu a súčasť komplexu starého židovského cintorína vo Zvolene.

Je venovaný Slovákom, ktorí sa cez druhú svetovú vojnu, počas holokaustu podieľali na záchrane Židov pred deportáciou do koncentračných táborov, ako i pamätník židovským obetiam holokaustu.


Park zabudnutých susedov

park-zabudnutych-susedov
Park zabudnutých susedov. Foto: ZV-podujatia

8.5.2012 sa uskutočnilo pred budovou Klemo slávnostné otvorenie “Parku zabudnutých susedov” a zároveň aj odhalenie pamätníka v podobe “Plačúcej fontány“, ktorá je jeho súčasťou.

Samotná fontána má tvar vyvalených dverí ako symbol domova, ktorý pre niektorých prestal byť miestom samozrejmého bezpečia a istoty.

Park je spomienkou na holokaust ľudí, ktorí boli nútení a donútení opustiť toto mesto počas druhej svetovej vojny. Boli to predovšetkým Židia, ale tiež Rómovia, Česi a občania, ktorí mali iné politické názory ako sa v tej dobe žiadalo.

Autorom samotného projektu parku je brezniansky architekt Igor Faško.


Park plk. Alexandra Domana

park-alexandra-domana
Park plk. Alexandra Domana. Foto: ZV-podujatia

Stavanie parku sa traduje na rok 2006, keď Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene schválilo spracovanie sadovnícko-krajinárskej štúdie.

Výmera parku je 0,6 ha. V roku 2012 bol podľa projektu bardejovského krajinného architekta Petra Demčka park zrevitalizovaný.

Vznikla v ňom nová dláždených chodníkov, ktorá rešpektuje prirodzený pohyb návštevníkov. Na konci parku sa nachádzajú dve detské ihriská ohradené kolovými ohradami a športové ihrisko.

Bola uskutočnená sadovnícka úprava existujúcej zelene a navrhnutá nová kompozičná zeleň. Umelý kopec, ktorý si vybudovali obyvatelia ostatných domov na zimné radovánky, bol inšpiráciou pre terénne modelácie parku.

Od uvedenia do prevádzky sa Park plk. Alexandra Domana stal obľúbeným miestom pre rodičov s malými deťmi.


trztr