„Živec“ ako lokálna mena od roku 2014 aj vo Zvolene

juraj-hips

Juraj Hipš. Foto: Ján Števonka.

V pondelok 11.11.2013 sa konala na Starej radnici séria prednášok, ktorú si pripravilo a prezentovalo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Do Zvolena na Starú radnicu prišlo predstaviť projekt pod globálnym názvom Nevyšliapanou cestou. Partnerom projektu je švajčiarska organizácia Urban AgriCulture Netz Basel. Úvodný článok k samotnej akcii nájdete TU. Juraj Hipš, ktorý je riaditeľom centra environmentalistickej výchovy Živica predstavil na Starej radnici novú lokálnu menu a jej základné princípy. Lokálna mena, ktorá sa volá živec je súčasťou projektu Nevyšliapanou cestou. To znamená, že  komunitné záhrady, mestské včely ako aj táto doplnková lokálna mena to celé dopĺňa a asceluje. Lokálna mena je jedna z vecí,  od ktorej sa očakáva hlavne to, čo to na Slovensku spraví.

Lokálna mena je momentálne v štádiu plánovania, hľadajú sa možnosti, rokuje a spolupracuje sa s rôznymi partnermi a expertmi ako aj s kolegami zo Švajčiarska, aby sa našiel optimálny model, ktorý je uplatniteľný na Slovensku a bude sa pilotne skúšať v Bratislave a vo Zvolene.

Jeho 20 minútová prezentácia objasnila všetko podstatné,  spojené s touto novou lokálnou menou. Celú prezentáciu si môžete pozrieť na priloženom videu (nie je podstatná kvalita videa, ale obsah).

Prečo „Živec“?

 • Lokálna mena „Živec“ bola vytvorená s vierou, že ekonomické aktivity, môžu a mali by mať pozitívny dopad na spoločnosť, kultúru a životné prostredie.
 • Podporuje a stimuluje miestnu ekonomiku a prispieva k rozvoju ľudských obchodných vzťahov v meste
 • Posilňuje solidaritu medzi miestnymi zákazníkmi a obchodníkmi
 • Podporuje poskytovanie bezúročných mikroúverov, ktoré sú určené na rozvoj miestneho podnikania

Ako to funguje?

 • Bratislavské a Zvolenské sú lokálnou doplnkovou menou, ktorá je platná zároveň s Eurom.
 • Bratislavským a Zvolenskými živicami sa platí rovnako ako eurom. Pri platení má jeden živec hodnotu jedného eura.
 • Lokálna mena funguje v mestách Bratislava a Zvolen. V Bratislave je platný Bratislavský a vo Zvolene Zvolenský živec.
 • Nominálne hodnoty „Živca“ sú: 0,50, 1, 2, 5, 10, 20.
 • Živce sú kryté eurami v pomere 1:1
 • Živce si môžete zameniť  na určených miestach v Bratislave, vo Zvolene
 • Živcami sa platí v zapojených označených miestnych obchodoch v Bratislave a vo Zvolene
 • Zo „Živcov“ sa pri platení vydáva v živcoch alebo v eurách.
 • Živce sú spätne zameniteľné za eurá len pre obchodníkov, nie pre zákazníkov.
 • Platnosť živcov je časovo obmedzená, vždy na obdobie jedného kalendárneho roka, čím sa podporuje ich obeh.

Ako to funguje z pohľadu zákazníka?

 • Živce môžete získať na určených miestach v Bratislave, vo Zvolene. Pri výmene eur za „Živce“ získate bonus 5% živcov navyše.

nakupujuci-zivce

Ako to funguje z pohľadu obchodníka?

 • Obchodník si zamieňa získané „Živce“ naspäť za eurá na vybraných výmenných miestach.
 • Obchodník pri spätnej výmene dostáva za 1 živec 0.95 euro.
 • Bonus, ktorý získava zákazník, financuje obchodník.

obchodnik-vymena-zivca

Čo to obchodníkovi prináša?

 • Zapojený obchodník získava bezplatnú propagáciu na stránke www.zivica.sk
 • Nálepku na svoju prevádzku – „Tu môžete platiť živcom“.
 • Novú klientelu získanú prostredníctvom propagácie a uvedenia lokálnej meny na trh – propagácia v médiách, vydávaných printoch a na webových stránkach.
 • Dobré meno – prevádzka sa zapája do rozvoja lokálnej komunity a miestnej ekonomiky – podporuje mesto, v ktorom podniká.
 • Používaním živcov podporujete obeh peňazí v rámci komunity a zabraňujete ich odtekaniu mimo ňu.

Juraj Hipš – Lokálna mena „Živec“ (celá prezentácia)

Článok foto a video: Ján Števonka.

6 Comments on „Živec“ ako lokálna mena od roku 2014 aj vo Zvolene

 1. Ked sa do toho zacnu montovat peniaze len doserete cely princip lokalnej meny a ked to skonci povedia ved bola vo ZV a BA nefungovalo to.
  Lokalna mena naviazana na inflacne papieriky straca svoju podstatu a straca hodnotu. Ten kvazi plus co sa nazyva multiplikativny efekt je diskutabilny.
  Ako podnikatel mozem predavat zahranicny tovar a dat to za vyssi pocet Zvolenskych Zivcov, a tym padom peniaze neostanu v kraji ale odtiekli von. A kto na tom bude zarabat je ten co zamiena peniaze cize defakto kraj, z ktoreho sa tak stane obycajny stary znamy vekslak.
  Na tu reklamu vam podnikatelia a SZCO po vytriezveni zacnu kaslat. Z uctovnickeho pohladu si budu musiet evidovat pokladnicnu knihu v inej mene. Preberu sa ked si to na konci roku spocitaju a zabudnu si uctovat hned o 1.052 Zivcov oproti eurom viacej aby netratili na kurze. A to nespominam inflaciu 😦

  Páči sa mi

  • Peter Štrba // 19/11/2013 o 19:45 // Odpovedať

   Tieto skeptické reči sú typické pre Slovákov. Pokiaľ to vo Švajčiarsku funguje na rovnakom princípe, nevidím dôvod, prečo by to nemalo fungovať u nás.

   Páči sa mi

   • To nie sú skeptické reči. Tento koncept bohužiaľ nie je lokálnou menou, tá funguje úplne inak. Ako toto podporí lokálnych podnikateľov, výrobcov ? Veď obchod predávajúci zahraničný brakový tovar vyhlási, že sa dá platiť živcom a následne živce inkasované vymení za eurá. Toto nie je princíp lokálnej meny,ale odrb, peniaze zhrabne inštitúcia, ktorá vyrobí živce a predá a kým sa živce vrátia od obchodníka, má cash. Tá inštitúcia bude mať vždy toľko €, koľko je v obehu živcov. Tá nová mena je teda krytá eurom a keď euro stratí hodnotu (inflácia), stratí ju aj živec. Takže toto nie je žiadny super nápad, nájdite si na internete,ako funguje pravá lokálna mena.

    Páči sa mi

  • Po opätovnom prepočítaní je tých 5% cena za papier čo je potrebný na výrobu lokálnej meny. Zvyšok čo prepadne v prospech organizácie za zabudnuté živce doma alebo stratené by som kľudne oľutoval a nechal ich živici. Ešte som to nezažil na vlastnej koži ani nikde inde tieto mikroúvery, no nejako mám k tomu obavy. Ja by som sa zameral na investície do produkcie…do záhrad, do vecí ktoré tu budú mať hodnotu aj o 5 rokov a budú prinášať ovocie.
   Ale keď si čítam, kde pôjde Euro, tak sa môžem znova vrátiť okľukov k tomu naviazaniu na Euro, že je to k zániku. Radšej sa budem opätovne pokúšať robiť s Časovou bankou, Minutos a pod. ale v živote už nebudem veriť ľudom ani veciam ohľadne peňazí, nástroja nad ktorým má moc niekto v pozadí. Môžete mi rozprávať dookola čo chcete, že Minutos nefunguje, ale svoj voľný čas si môžem regulovať sám, žiaden bankový kartel tam nieje, ktorý by ho znehodnotil. A neni toho boha čo by devalvoval časovú jednotku 1 deň za 0.95 dňa po 10 rokoch.
   Na dedine LETS meny nefungujú z jednej podstatnej veci: tam si ľudia navzájom pomáhajú aj zadarmo a navzájom si predávajú a vymieňajú nadbytky.
   Aby som nebol taký skeptický, tak vám držím palce, nech sa aspoň prejaví ten multiplikatívny efekt a hlavne pre ľudí a nielen pre podnikateľov.
   Zdroj:
   [http://news.e-republika.cz/article2258-Negativni-urok-a-jeho-negativni-d-sledky] dobrým príkladom je tabuľka s výpočtom strát v rámci inflácie.

   Páči sa mi

 2. Peter M. Ak myslíte minutes, Bratislavskú korunu, časovú banku tie nefungujú. Doplnkové lokálne meny viazané na oficiálnu menu úspešne fungujú v mnohých krajinách napr. http://www.chiemgauer.info/ , http://www.brixtonpound.org, http://www.berkshares.com at´d. Práve tieto doplnové meny, do ktorých je zapojených tisíce ľudí sa ukázali ako najúspešnejšie z hľadiska ekonomického aj sociálneho prínosu, či sa vám to páči, alebo nie.
  Existujú samozrejme aj iné alt. meny ako časové banky, LETS, minutes, ktoré nie sú viazané na euro, alebo inú menu. O tom dobre vieme. Z hľadiska praxe sa ukázalo, že v porovnaní s doplnkovými menami viazanými na euro alebo inú menu, sú málo životaschopné. Na Slovensku existujú časové meny, minutes, bolo aj LETS, žiadné sa nerozbehli, ľudia o ne neprejavujú záujem. Navyše Živica musí a chce existovať v súlade s platnými slovenskými zákonmi, podľa ktorých nie je možné používať inú menu na území SR ako euro. Preto doplnková mena je v súlade so slovenskými zákonmi. Ďalej peniaze budú samozrejme deponované na účte v Živici ako u emitenta. Tieto peniaze budú slúžiť ako zdroj bezúročných mikroúverov pre podnikatelov zapojených do systému. To je ´dalšia pridaná hodnota. Ďalej všade kde sa používa lokálna doplnková mena, nastalo zvýšenie obratu pre podnikatelov zapojených do systému, takže nimi poskytnutá zľava sa kompenzuje. Ďalej je to priama podpora Živice ako neziskovej organizácie a jej aktivít, ktoré sú naozaj transparentné a veľmi prínosné viď: Zaježovské vzdelávacie stredisko, Zaježovská základná škola, Sokratov inštitút, Ekoporadňa, Ekomapa, a množstvo jej projektov, ktoré sú v rámci SR jedny z najkvalitnejších a najzmysluplnejších. Ďalej celý význam toho je, že lokálna mena je len nástrojom na vytvorenie kvalitnejších vzťahov medzi obchodníkmi, zákaznikmi a neziskovkami, tak ako to funguje v Bazileji a inde, s takejto spolupráce vznikajú ďalšie a ďalšie možnosti ake je vytváranie spoločných verejnoprospešných podnikov, zdielanie výrobných prostriedkov, spoločné skladové a potravinové banky, at´d…funguje to tak v Bazileji…

  Páči sa mi

 3. Lokálna mena “živec” je skutočne pilotným projektom a snažíme sa vyhnúť chybám. Aj z tohto dôvodu nám pomáhajú skúsení kolegovia zo Švajčiarska, kde celý tento model úspešne funguje už niekoľko rokov. Zárukou toho, že nepôjde o podvod je aj to, že Živica je nezisková organizácia, ktorá nemá snahu na tom zarobiť ani jej to štatút neumožňuje. Snažíme sa inšpirovať ľudí, aby hľadali nové cesty ako riešiť problémy. A preto ponúkame ako jednu z možných ciest lokálnu menu pre Zvolen. Možno to nie je úplne dokonalé, ale radšej ako sťažovať sa, je nám bližší pohľad kde hľadáme riešenia. Ja verím, že zvolenskí obchodníci budú rovnako spokojní ako tí vo Švajčiarsku. Tam počet takýchto obchodov stúpa a nie klesá.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: