• Ut. dec 6th, 2022

Mesto Zvolen ocenilo najlepších športovcov za rok 2013

najuspesnejsi-sportovec-mesta-zvolen-2013-1
Najúspešnejší športovcI mesta Zvolen 2013. Foto: ZV-podujatia.

Zvolenskí športovci sa už tradične  stretli v spoločenskej sále Starej radnice  vo štvrtok 6. marca, kde sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie najúspešnejších športovcov mesta Zvolen za rok 2013. Mesto Zvolen s Okresným združením telesnej kultúry už  dvadsiaty druhý krát vyhodnotili najúspešnejších  športovcov Zvolena za uplynulý rok v 6.kategóriách. O ocenených z radov nominovaných rozhodla komisia v zložení :

PeadDr. Peter Polakovič – predseda Okresného združenia telesnej kultúry, Štefan Sýkora podpredseda OZTK Zvolen, Daniel Valach – športový novinár MY Zvolensko-Podpolianske noviny, Mgr.Ján Beňuška – športový novinár a publicista (bývalý šéfredaktor už zrušených Zvolenských novín, teraz pracujúci na voľnej nohe), Ing. Vladimír Bella – poslanec Mestského zastupiteľstva, Miloš Hitka –  predseda Karate klubu Zvolen a Mgr. Pavol Grznár –  vedúci oddelenia kultúry a športových aktivít Mestského úradu Zvolen.Ceny – poháre a ďakovné listy oceneným odovzdávali poslanec BBSK a viceprimátor Zvolena PaedDr. Juraj Družbacký a poslanec NR SR  Ing. Jozef Mikuš, ďalej sa vyhlasovania zúčastnili prednosta obvodného úradu Miroslav Náhlik, poslanec Mestského zastupiteľstva vo Zvolene PaedDr. Miroslav Gálik a vedúci Odboru školstva Mestského úradu Zvolen Mgr. Miroslav Marcinko.

Najúspešnejším  v celkovom súčte ohodnotení bol za rok 2013 zvolenský HKM, ktorý si odniesol si dve kolektívne a jedno individuálne  ocenenie

Fotografie na konci článku 

Najúspešnejší športovec mesta Zvolen za rok 2013 – 1. časť

Najúspešnejší športovec mesta Zvolen za rok 2013 – 2. časť

I. kategória : najúspešnejší športovci dospelí, mládež v individuálnych športoch – 12 nominovaných – 5 sa podľa štatútu vyhlasuje – na 2. – 5. mieste bez poradia sa umiestnili :

 • Dušan Binder – 1963 – halová a 3D lukostreľba – KŠL Robin Zvolen  Trénuje sám.

Na MS v Sassari (Taliansko) a  ME  v Soproni (Maďarsko) skončil na 5. mieste, stal sa Majstrom Južnej päťky, víťazom GP 2013 v 3D lukostrelbe v kategórii TRLB muži a vystrieľal si titul Majstra Slovenska v halovej i 3D lukostreľbe, je reprezentantom SR

 • Viktória Malčeková – 1997 – atletika – AKM Zvolen Tréner Miroslav Brada.

Získala prvenstvo na Majstrovstvách SR dospelých na 1 500 m, dorastu na 800 m, v hale na 1500 m žien a na 800 m junioriek bola druhá. Je reprezentantka SR.

 • Martina Repiská – 1995 – bedminton – Slávia TU Zvolen Tréner Ján Jurčiak.

Získala prvenstvo na Majstrovstvách SR v kat. do 19. rokov 1. miesto v dvojhre a v štvorhre, druhé miesto v zmiešanej štvorhre, v kat. dospelých bola tretia v štvorhre i v zmiešanej štvorhre. Na ME  juniorov v Turecku dosiahla najlepšie umiestnenie v bedmintone v histórii Slovenska (5.-8.miesto) a na MS  juniorov v Bankoku 33. miesto. V aktuálnom svetovom rebríčku jej patrí 9. miesto v dvojhre junioriek a 229. miesto v dvojhre žien. Je reprezentantka SR.

 • Denisa  PEŠKOVÁ – 1997 – karate – kata  –  CBUM Budokan Zvolen Tréner Miroslav Slížik.

Na ME juniorov a kadetov v Turecku skončila na 3. miesto a získala prvú medailu z ME v histórii zvolenského karate. Na Majstrovstvách SR juniorov v Trnave a v Grand Prix v Chorvátskom Samobore zvíťazila, na druhom mieste skončila v Harasuto World cup v Poľskom Lodži, na Budapešť Open, v Euro Grand Prix Pilsen v českej Plzni, v Grand Prix Slovakia v Bratislave. Tretia bola na Austria Junior Open v Salzburgu. Je reprezentantka SR  v Kata juniorky.

1. miesto a titul „Najúspešnejší športovec mesta Zvolen za rok 2013“ získal

 • Juraj Michalička – 1986 – armwrerstlig-pretláčanie rukou – AWK ZvolenTréner  Oliver Ferjenčík.

Dvojnásobný Majster sveta dominoval v Poľskej  Gdyni v kategórii nad 110kg v ľavá ruka i pravá ruka. Predtým na Majstrovstvách Európy v Druskininkai (Litva)v  kategórii nad 110kg ľavá ruka bol ôsmy a pravá ruka obsadil 6. miesto. Je Majstrom  Slovenska za rok 2013 v kategórii nad 95 kg ľavá ruka i pravá ruka. Je reprezentant SR  v armwrerstligu – pretláčaní rukou v kategórii nad 110kg.

II. kategória : najúspešnejšie družstvá, športové kolektívy dospelých

 1. HKM Zvolen – ľadový hokej – mužiPrezidentom a predsedom predstavenstva klubu je Jaroslav Kanka, generálnym  manažérom  Milan Čánky, športovým riaditeľom  Miroslav Klein. Trénerom v hodnotenom období bol  Peter Mikula, kapitánom  Lukáš Jurík. V Tipsport extralige SR v  sezóne 2012 – 2013 získali 1. miesto a po druhý krát sa stali  majstrami Slovenska
 2. MsO SRZ Zvolen – športové rybárstvo – dospelíPredsedom je Pavol Vaculčiak, trénerom Milan Pavlovský a kapitánom Ján Lehocký. Na Majstrovstvách SR družstiev v športovom rybárstve pre rok 2013 v love rýb udicou,kategória  prívlač zvíťazili
 3. AWK Zvolen – armwrestling – pretláčanie rukou – dospelíPredsedom je Martin Hanes, trénerom i kapitánom Oliver Ferjenčík. Na Majstrovstvách SR klubov v  Ivanke pri Dunaji obsadili 2. miesto.

III. kategória : najúspešnejšie družstvá, športové kolektívy mládeže

 1. HKM Zvolen – ľadový hokej – starší žiaci – 9. ročníkPrezidentom a predsedom predstavenstva klubu je Jaroslav Kanka, generálnym  manažérom  Milan Čánky, športovým riaditeľom  Miroslav Klein. Trénerom v hodnotenom období bol   Pavel Igríni, kapitánom  Samuel Priatka. V sezóna 2012 – 2013 získali 2. miesto v najvyššej súťaži
 2. KVŠ CARETA Zvolen – plutvové plávanie – mládežPredsedom KVŠ je Milan Hofbauer, trénermi  Ladislav Fekiač, Jaromír Kohút, Milan Hofbauer a kapitánkou Zuzana Hrašková. V Stredoeurópskom pohári mládeže (do 15 rokov)  a v Lige mládeže SR (do 15 rokov)získali zhodne 1. miesto.
 3. AK Danica Zvolen – atletika  – starší žiaciPredsedom AK je  Danica Sokolíková, trénermi  Sokolíková, Grula, Koreň, Národová. Na M – SR družstiev obsadili 5. miesto.

IV. kategória – výrazný športový talent v individuálnom i kolektívnom športe mládeže – cena primátora mesta Zvolen 

 •  Petra Korčoková – 2005 – karate – Karate klub Zvolen Trénerom je  Miloš Hitka.

Vo svojich ôsmich rokoch získala tri prvenstvá na medzinárodných turnajoch v kumite žiačky (BANZAI 2013 – Arad – Rumunsko, ENPI CUP 2013- Subotica – Srbsko , Bihor OPEN – Oradea – Rumunsko), druhá bola 2 krát (OPEN majstrovstvá Moravy a Sliezka a Regionálne majstrovstvá – Žarnovica), v rámci Stredoslovenského pohára mládeže v Žiari nad Hronom získala 3. miesto v kumite ml. žiačky 8 – 9. rokov  do 30 kg.

V. kategória : tréner roka 2013

 •  Peter Mikula – 1954 – ľadový hokej – HKM Zvolen

Doviedol družstvo dospelých HKM Zvolen v sezóne 2012 – 2013 k  v Tipsport extralige k prvému miestu a k druhému titulu HKM Zvolen v histórii zvolenského hokeja. Peter Mikula hrával hokej vo Zvolene i v Nitre. Svoju trénerskú kariéru začal na ZŠ Jilemnického 1 pri hokejových triedach. Postupne prešiel cez dorasteneckú a juniorskú kategóriu až k trénovaniu dospelých nielen vo Zvolene, ale aj napríklad v Liptovskom Mikuláši, Skalici, V Žiline.

Bol asistentom trénera Ernesta Bokroša pri historicky prvom titule Majstra Slovenska v súťažnom ročníku 2000 – 2001 a pri 2. mieste v súťažnom ročníku 2003-2004. Najväčší úspech však dosiahol v ročníku 2012 – 2013 keď so Zvolenom získal titul pre Zvolen ako hlavný tréner!  Zároveň na slávnostnom vyhlasovaní najlepších v ľadovom hokeji získal „Zlatý puk“ pre najlepšieho trénera extraligy v sezóne 2012 – 2013. Svoju perfektnú prácu na hokejovom poli teraz prezentuje v Poľsku.

 VI. kategória – legenda zvolenského športu

 • Prof. Ing. Štefan Žíhlavník, CsC.

Ing. Juraj Družbacký

Prof. Ing. Štefan Žíhlavník, CsC.

Prof. Ing. Štefan Žíhlavník, CsC.

Narodil sa 20.10.1943 vo Východnej.

Pracuje ako univerzitný profesor na Lesníckej fakulte TU vo Zvolene so zameraním na geodéziu a fotogrametriu, lesnícke mapovanie, diaľkový prieskum Zeme a kataster nehnuteľností.

Okrem pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti dlhodobo vykonával aj viaceré akademické a riadiace funkcie. Štrnásť rokov bol  dekanom Lesníckej fakulty TU vo Zvolene (1990 až 1997 a 2000 až 2007). V rokoch 1997 až 2000 bol prorektorom TU vo Zvolene a vedúcim katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie.

Štefan Žíhlavník je jedna z najvýraznejších osobností mužského basketbalu vo Zvolene, najprv výborný hráč, potom znamenitý kouč. V rokoch 1960 – 1989 pôsobil v Slávii VŠLD Zvolen (teraz Slávia TU Zvolen) nielen ako hráč, ale i ako dlhoročný tréner mužov a staršieho dorastu a ako funkcionár oddielu.

V čase svojej najväčšej slávy patril k špičke nielen na Slovensku, ale počas hosťovanie za Baník Handlová vo federálnej I. lige v rokoch 1969 – 70 aj v bývalom Československu. Odmenou mu bola nominácia do reprezentačného výberu Slovenska. Vo viacerých ročníkoch SNBL sa stal jej najlepším strelcom a mal najväčšiu zásluhu na comebacku Slávie do súťaže po zostupe v roku 1969.

Vtedy sa vrátil z Handlovej a stal sa hrajúcim trénerom a kapitánom družstva. Od roku 1970 bol zároveň trénerom mužov v národnej lige(1970 – 83 a 1986 – 88 a ligového staršieho dorastu Slávie (1983 – 86). Okrem toho pôsobil aj ako predseda VBZ OV ČSZTV vo Zvolene ( bolo mi cťou, zhruba 15 rokov, od roku 1977,sním spolupracovať)a predseda oddielu TJ Slávia VŠLD.  Je symbolické, že ako vynikajúci basketbalový hráč – talent, bol už v roku 1964, teda pred 50 rokmi vyhlásený za najúspešnejšieho športovca okresu Zvolen a svoje predpoklady výrazne naplnil a nielen na športovom poli.

Fotografie

Článok: Miloš Masarik. Foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri