Sporná dominanta Zvolena

heureka-konferencia-mladych-europanov-19

Na Pustom hrade sa nachádza predmetná chatka

TS: Nad historickým mestom, umiestneným priamo v strede Európy sa vypína veľmi podivná stavba, vyvolávajúca pochybnosti. Ide žiaľ o chatku, ktorej funkcia archeologického zázemia už dávno skončila. Tým sa stala nepochopiteľne trpenou najznámejšou čiernou stavbou Zvolena.

Podľa informácií a podnetov občanov, ktoré sa poslaneckému klubu PATRIOTI dostali, tento objekt nemá platný prevádzkový poriadok. Nevyužívajú ho ani archeológovia, ani návštevníci Pustého hradu. Nemá povolenie od Pamiatkového úradu SR stáť priamo na exponovanom mieste Národnej kultúrnej pamiatky. Svojou dominantnou polohou a siluetou narúša historickú scenériu Pustého Hradu

Na chatku je podľa nám dostupných dokumentov vedené aj exekučné konanie s odporučením a súhlasom súdneho exekútora, aby Mesto dalo chatku odstrániť z chránenej oblasti.

Vo februári tohto roku poslanec Šufliarsky písomne ako aj verejne na mestskom zastupiteľstve interpeloval primátorku vo veci tejto spornej chatky na Pustom hrade. Žiadal ju, aby poslanci dostali všetky podklady týkajúce sa spornej stavby, a aby tento materiál bol zaradený do odborných komisií zastupiteľstva a následne na rokovanie najbližšieho zastupiteľstva. Zároveň požadoval informáciu, čo nové vedenie mesta v tejto veci urobilo. Poslanec Šufliarsky dostal od primátorky dňa 23. 02. 2015 doporučeným listom odpoveď. Ostatní poslanci, žiaľ ani slovo a ani riadok!

Dnes už bežne počuť na námestí vo Zvolene názory, že nad mestom sa vypína čierna stavba. A to vraj za súhlasu vedenia mesta a spolupráce poslancov. Vraj strkáme hlavu do piesku pred týmto problémom a že „šéfstvo“ mesta nechce pre osobné záujmy niektorých ľudí chatku „riešiť“. Vedenie Zvolena musí v spolupráci s nami – poslancami jasne a verejne vyvrátiť tieto podozrenia, vrhajúce zlé svetlo na nás všetkých. Preto poslanecký klub Patrioti vyzýva k vyriešeniu tohto problému. Chápeme, že existuje veľa citových väzieb z minulosti k tejto „chatke“ avšak nesmieme zabúdať na odkaz predkov, úctu k ich pamiatke, a teda väzbe k našej vlastnej histórii. Ak chceme viesť občanov k dodržiavaniu zákonov, tak musíme zákony dodržiavať sami. PATRIOTI preto budú dôrazne žiadať nielen zákonnosť, ale zároveň aj vyjadrenie vďaky Zvolena nadšencom, dobrovoľníkom a aktivistom, ktorí roky pomáhali a pomáhajú nášmu Pustému Hradu.

Aby sme sa konečne pohli z miesta, všetci poslanci Mestského zastupiteľstva musia dostať jasnú a nezahmlievajúcu právnu analýzu súčasného stavu. Jej dodatkom musí byť zmysluplný účel ďalšieho využitia stavby a návrh najvhodnejšieho riešenia. Potom by mali o probléme rokovať odborné komisie mestského zastupiteľstva. A našou povinnosťou je o vývoji udalostí pravidelne informovať aj verejnosť.

Z nášho stupňa poznania sa nám vidí najlepším riešením prevedenie chatky do majetku mesta za cenu ohodnotenú znalcom. Stavbu však treba zlegalizovať. Potom ju sprevádzkovať tak, aby dreveničku občania mohli slobodne, hygienicky nezávadne, bezpečne, ale nie v rozpore s históriou a zákonom využívať.

Ak štátne orgány nedovolia, aby stála v areáli Národnej kultúrnej pamiatky, stojí za to v spolupráci s Pamiatkovým úradom a archeológmi preskúmať možnosti, ako a kam ju presunúť za hradby.

Vo Zvolene 27. 4. 2015

Matej Snopko, predseda poslaneckého klubu PATRIOTI

2 Comments on Sporná dominanta Zvolena

 1. Soňa Šáliová // 29/04/2015 o 7:16 // Odpovedať

  P. poslanec Snopko sa úplne pochopiteľne snažil dopátrať pravdy o chate na Pustom hrade. Stačilo, aby p. primátorka vyzvala zamestnancov úradu, ktorí majú dostatok informácii o súčasnom právnom statuse chaty, aby situáciu ozrejmili. Namiesto korektného usmernenia veci sa verejnosť dočkala iba nedôstojného a trápneho obviňovania o akomsi vymyslenom zneužití právomoci verejného činiteľa, ktoré z úst poslanca Snopka ani nezaznelo. Alebo vie pani primátorka viac, ako bolo v písomnej odpovedi na interpeláciu ? Škoda.
  Tí, ktorí poznajú skutočný stav vecí okolo tejto zrejme najznámejšej čiernej stavby vo Zvolene, budú veľmi pozorne sledovať, ako sa budú informácie z mesta a aj niektorými poslancami v tejto veci ďalej podávať. Ak by sa realizovalo návrh, aby mesto chatu odkúpilo do svojho vlastníctva, tak potom bude veľmi ťažké seriozne informovať verejnosť, ako sa zhruba po troch rokoch exekučného konania zrazu nájde vlastník chatky, ktorému ju Združenie Rytierov Pustého hradu pred pár rokmi predalo…. A možno to bude rovnako úsmevné ako tvrdenie, že Združenie má ochromenú činnosť bez tejto čudnej stavby…. V minulosti bol totiž vypustený do éteru aj taký nezmysel, že z novej chaty, ktorú mesto postavilo tak, aby spĺňala všetky hygienické, požiarne a ostatné predpisy a ktorá ponúka turistom dostatočné služby, chýba výhľad z hradu.Iste, každého správneho turistu viac poteší pohľad z okna chaty ako pohľad zo starých ošumelých hradieb, kde je tak veľa zbytočne čistého vzduchu.
  Pevne verím, že stav okolo chaty zbytočne nezneváži charaker Pustého hradu ako národnej kultúrnej pamiatky.

  Páči sa mi

 2. stavba tam už nemá čo robiť, svoj účel splnila a je tam teraz ako päsť na oko
  žiadne zlegalizovanie, ale odstránenie a ak je vôľa, nech je na inom mieste za hradbami, tak ako je nová chatka mimo areál
  to si potom každý môže postaviť tam stavbu a potom si ju zlegalizovať
  ak niečo by malo byť priamo v areáli ä čo by nebol zlý nápad – tak by to malo byť dobové, na príslušnom mieste a s obsluhou v dobových kostýmoch a s dobovým tovarom (dobové jedlo, dobové nápoje, dobový riad …..)
  tak by to tam malo zmysel

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.