
Základná škola, Námestie mládeže vo Zvolene na sídlisku Západ znova boduje.
Ako každý rok, tak aj tento v závere školského roka usporiadala pre rodičov vystupujúcich žiakov, hostí z Mesta Zvolen, členov rady školy, predstaviteľov partnerských inštitúcií, ale i svojich žiakov Školskú konferenciu, na ktorej žiaci prezentujú svoje práce. Sú to také, na ktorých pracovala celá trieda počas vyučujúcich hodín alebo ktoré si vybrali prezentujúci žiaci z rozširujúceho učiva, podľa svojich záujmov apod.
Vždy je to v spolupráci s konkrétnym učiteľom, ktorý ich pripravuje. „Na konferencii sa snažíme o prezentáciu rôznych metód a foriem : rečníckych žánrov, prezentáciu projektovej práce, webquestu, kooperatívnej práce , zaraďujeme i pre žiakov obľúbené dramatické žánre,“ informovala pani riaditeľka ZŠ Ľubica Tomčíková. Tohtoročná konferencia sa niesla v znamení 200.výročia narodenia významného dejateľa Ľudovíta Štúra a niesla názov „Poznáme Štúra?“.
Konferenciou nás sprevádzalo moderátorské duo, úspešní žiaci z 9.A triedy – Alica Krnáčová a Andrej Kružliak. Po slávnostnom príhovore a otvorení konferencie v prvom bloku programu vystúpili mladší žiaci. V zaujímavej dramatizácii žiakov štvrtého ročníka, založenej na prepojení minulosti a súčasnosti ,sme sa oboznámili s osobnosťou Ľ.Štúra, zaznela jeho obľúbená ľudová pieseň a báseň K lipe a tiež aj reč z jeho vystúpenia na Uhorskom sneme. Tretiaci na prvom stupni sa vydali Po stopách Ľ. Štúra vo Zvolene a šiestačka Nina Pavlíková doplnila tieto stopy po Slovensku z geografického pohľadu.
Po prestávke nasledoval druhý blok, ktorý otvorila hostka konferencie Mgr. Tatiana Figurová lektorka Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Pripravila si odborný príspevok o živote rodiny Ostrolúckych.
Literárno-dramatický krúžok pod vedením PaedDr. Peticovej a Mgr. Sliackej zaujal všetkých pôsobivou dramatizáciou ukážky z knihy Ľuda Zúbka: Jar Adely Ostrolúckej – Ples v Grassalkovichovom paláci. V hlavných rolách sme videli A. Kružliaka ako Ľ. Štúra a A. Ostrolúcku stvárnila P.Hatiarová.
„Na tejto téme sme spolupracovali aj s DJGT Zvolen a žiaci navštívili divadelné predstavenie Orol tatranský. Sme vďační, že DJGT nám poskytlo videozáznam z inscenácie, ktorý sme mohli na konferencii premietnuť,“ informovala pani riaditeľka.
Medzi šestnástimi príspevkami, v ktorých sme mohli nahliadnuť do Štúrovho súkromia i verejného účinkovania, zaznel aj jeden v anglickom jazyku.
Na záver konferencie vystúpil pedagóg školy Mgr. K. Šramko so svojím príspevkom Doba štúrovcov v číslach. Tu porovnával život štúrovcov a súčasných ľudí v zaujímavých číselných informáciách.
Počas konferencie prebiehali tvorivé dielne pod vedením Mgr. A. Gálikovej. Žiaci vyrábali rôzne záložky a iné darčekové predmety, ktoré sa na záver programu rozdali všetkým hosťom, divákom a účinkujúcim.
Ústredným motívom bol portrét Ľ.Štúra. Autorom tohto diela je Martin Janoštiak zo 6.A triedy, ktorý sa s týmto portrétom umiestnil v celoslovenskej súťaži Portrét Ľudovíta Štúra na 3. mieste.
Otvorenie konferencie – riaditeľka ZŠ Ľubica Tomčíková
Jar Adely Ostrolúckej
Fotografie
Článok, foto a video: Stanislav Duraj.