• Št. mar 30th, 2023

Štúrov odkaz žije všade navôkol nás

ByIMG_1979

okt 21, 2015 ,
zelienka-adelasky-4
Adela Ostrolácka a Ľudovít Štúr v hre Adelásky v podaní hercov Divadla Zelienka. Foto: ZV-podujatia.

Ak sa človek a vôbec nemusí byť Zvolenčan prejde mestom,  možno si ani neuvedomí, že tu vo Zvolene je zovšadiaľ cítiť Ľudovíta Štúra – či už je to park, po ňom pomenovaná cesta alebo gymnázium. Je tu proste všade okolo nás.

A aj kvôli tomu sa konalo v nedeľu 18.10.2015 v Študentskom domove Ľudovíta Štúra v rámci osláv 200-tého výročia narodenia tohto dejateľa fantastické podujatie pod názvom Štúrov odkaz žije v nás.

Podujatie pripravila SZÚŠ Heuréka, Divadlo Zelienka, TU Zvolen, mesto Zvolen a samotné podujatie inicioval pán Valocka. Moderátormi programu bola dvojica Milan Krnáč a Alena Ostrihoňová.

Na samotnom podujatí sa zúčastnilo hneď niekoľko vzácnych hostí a to: za mesto Zvolen a záštitu nad podujatím prevzala primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová, Jozef Mikuš (prednosta Mestského úradu ako aj poslanec NR SR), Franišek Moravec (starosta obce Budča, ktorý bol zároveň aj zástupcom mikroregiónu Adela), Juraj Jelok (starosta Ostrá lúka), Anna Janovicová (starostka obce Dubová), Katarína Zlámalová (starostka obce Bacúrov), Martin Hanuska (tajomník Matice Slovenskej) a veľa ďalších hostí.

Podujatie otvorila príhovorom prvá dáma mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Primátorka mesta Zvolen povedala, že sa tu zišli všetci tí, ktorí si úlohu Ľudovíta Štúra, ktorú zohral v Slovenských dejinách veľmi cenia a tešia sa na to, že si pripomenú možno históriu Slovenska tak,  ako sa nám zdá dnes až nemysliteľné. Povedala, že keď sa pred rokom a pol spytovala Zvolenčanov,  čím by charakterizovali mesto Zvolen,  každý povedal zámok, Pustý hrad a potom  dlho dlho nič a neskôr si  väčšina ľudí  spomenula na Ľudovíta Štúra ako na významnú osobnosť, ktorá zohrávala v dejinách Zvolena veľkú úlohu. Pripomenula prítomným, že Ľudovíta Štúra používali v rámci kampane a nebol to žiadny populizmus, ale naozaj je to osobnosť, ktorá Zvolen ako mesto potiahla veľmi vysoko v dejinách slovenského národa.

Po slávnostných rečiach odštartoval vskutku bohatý kultúrny program.

V ňom v úvode odohrali herci divadelného spolku Zelienka svoju hru venovanú životu Adely a Štúra pod názvom Adelásky. Program pokračoval v divadelnom duchu a to v podaní ochotníkov z Liptovského Mikuláša a ich hrou pod názvom Tŕnistá cesta Štúrova.

Na premostenie k ďalšiemu programu zahrala na klavíri mladá slečna Beata Hanesová a po nej neskutočným spôsobom vyrozprával zaujímavý príbeh Juraj Sarvaš a to  prednesom  z tvorby Štúrovcov.

Predposledným bodom v programe bolo posolstvo Ľudovíta Štúra súčasníkom, ktoré si pripravil a predniesol Tomáš Lajmon. Po ňom vyzval na záver podujatia prítomných k spoločnému spevu upravenej verzii Slovenskej hymny.

Po skončení podujatia bolo pre všetkých pripravené  sladké občerstvenie,  počas ktorého sa všetci ponorili do voľnej debaty a vzájomnej reflexii.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.