• Pi. feb 3rd, 2023

Literárny fond opäť udeľoval ceny a ušlo sa aj hercom DJGT

ByIMG_1979

dec 3, 2015 , ,
spanikova-sanitra
Antonín Procházka: CELEBRITY s.r.o , Richard Sanitra, Barbora Špániková (foto: René Miko)

TS: LITERÁRNY FOND každoročne udeľuje Ceny a Prémie za divadelnú a rozhlasovú tvorbu. Ocenenia udeľuje výbor Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia ako výraz ocenenia mimoriadnych tvorivých činov s poslaním spolupôsobiť pri rozvoji slovenskej divadelnej a rozhlasovej umeleckej tvorby.

Výročnú Cenu LF získal herec Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene RICHARD SANITRA za stvárnenie postavy Emila/Eduarda v hre CELEBRITY s.r.o. Sanitra buduje postavu epizódneho televízneho herca Emila i postavu jeho následného alter ega, náhodnej seriálovej superhviezdy Eduarda Šustera, s presnou dávkou sentimentality i trpkej sebairónie, čím vytvára prototyp hrdinu všedného dňa a javiskovú postavu z rodu Pierotov.

sarvasova-pilzova
Joseph Kesselring: ARZENIK A STARÉ DÁMY, Svetlana Sarvašová, Jana Pilzová (foto: René Miko)

Prémie LF získali tri herečky DJGT. Za titulné postavy sestier Abby a Marty v inscenácii ARZENIK A STARÉ DÁMY boli ocenené JANA PILZOVÁ a SVETLANA SARVAŠOVÁ. Režisér inscenácie Gustav Skála vybudoval vďaka ich vitalite špecifický svet, v ktorom zastal čas a ktorý sa riadi nevšednou logikou tetušiek vynikajúco interpretovaných Pilzovou a Sarvašovou. Komediálna inscenácia je od svojho zámockého uvedenia vypredaná a žne divácky úspech.

Prémiu LF získala aj BARBORA ŠPÁNIKOVÁ za stvárnenie Jany v hre CELEBRITY s.r.o. Špániková má na svojom konte široké spektrum postáv v žánrovo rôznorodých inscenáciách. Svoje skúsenosti pretavila do príbehu, ktorému nechýba humor a komické miesta, postupne však odkrýva aj pevný charakter, zásadovosť a emotívnosť Jany. Divákom tak približuje plasticky ďalšiu vrstvu „celebrít“ – tú ľudskú.

juraj-sarvas-2015
Juraj Sarvaš (foto: Pavol Albert)

Cena LF za celoživotné dielo v oblasti divadla poputovala tento rok do rúk herca, režiséra, pedagóga, recitátora, scenáristu JURAJA SARVAŠA. Patril medzi prvých absolventov herectva na bratislavskej VŠMU, ktorí nastúpili do činohry DJGT a včlenili sa do zakladajúcej generácie. Následne pôsobil v SND Bratislava. V aktuálnom Roku Ľudovíta Štúra napísal a zrežíroval pre DJGT hru Orol tatranský, v ktorej hrá aj jednu z postáv. Celý svoj tvorivý život Juraj Sarvaš zasvätil poézii a divadlu, tiež pedagogickej príprave mladých adeptov umenia. Doteraz je mimoriadne aktívny na mnohých podujatiach regionálneho i celoslovenského významu. Cenu LF za celoživotné dielo si prevzal osobne 23. novembra 2015 v Zichyho paláci v Bratislave.

TS: Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková dramaturgička DJGT Zvolen