Predposledné podujatie ZBL „Okolo vodnej nádrže Môťová“ prinieslo nemalé prekvapenia

Počas tohto bežeckého podujatia prebiehal aj 3. ročník volejbalového turnaja Aqua Beach Open 2017. Foto: ZV-podujatia.

V sobotu 12.augusta sa konal tretí ročník behu Okolo Vodnej nádrže Môťová. Keď minuloročný beh zaznamenal rekordnú účasť, zdalo sa, že tohtoročné preteky zaostanú za prvými dvomi ročníkmi. No na trať 7 700 metrov s prevýšením 149 metrov na okruhu okolo vodnej nádrže Môťová vybehlo po štartovnom výstrele poslankyne MsZ Zvolen Ruženy Babicovej spod štartovného oblúku v športovom areáli Orlík až rekordných 152 bežcov a bežkýň, na ktorých čakali na trati úseky po asfaltovej i poľnej ceste, lesné chodníky a hlavne crossový terén premáčané predchádzajúcim dažďom s občerstvením na štvrtom kilometri i záverečná „diabolská cieľová rovinka“ v 80 metrovom príkrom stúpaní.

O stúpajúcej športovej kvalite podujatia svedčí i medzinárodná účasť a enormný záujem domácich bežcov. Doterajšie rekordy držali u mužov Tomáš Kubej časom 28:11 z prvého ročníka a u žien Dana Janečková časom 33:59 dosiahnutým v ročníku minulom a budú platiť prinajmenej do budúceho ročníka.

Bojovalo sa i o poradie v Zvolenskej bežeckej lige, ale pretekov sa zúčastnili i bežci nefigurujúci v priebežných tabuľkách sedem dielneho bežeckého seriálu ZBL. Upevňovali sa väčšinou vedúce pozície.

V kategóriách hodnotených v tomto podujatí dominovali v doslova pekelnom horúcom počasí po rannej dažďovej spŕške zúčastnení bežci, ktorí všetci dokončili preteky prebehnutím cieľovej pásky, takto:

V kategórii žien do 39 rokov dominovala medzi 27 pretekárkami Nikola Berčíková z TJ Slávia Zvolen časom 34:21 s náskokom viac ako troch minút pred Miroslavou Liptákovou reprezentujúcou AK Danica Zvolen. Nikola si upevnila vedenie v ZBL.

V staršej ženskej kategórii si pre prvenstvo medzi dvadsiatkou bežkýň vybojovala podľa očakávania vedúca pretekárka v ZBL po piatich pretekoch Iveta Furáková behajúca v drese Svetielka nádeje časom 34:22 o viac ako minútu pred oddielovou kolegyňou Annou Zvarovou.

V juniorskej mužskej kategórii prvenstvo vybojoval medzi 15 pretekármi sedemnásťročný Boris Obergries behajúci v drese New-wave multisporto 15 sekúnd pred tretím v seriáli ZBL Petrom Ursínym ŠK Atleti BS. Zaujali však a naj podporu publika pri dobehu v cieľovej stúpajúcej „rovinke“ mali reprezentanti Svetielka nádeje Mellovci,18 ročný Dávid, 17 ročný Damián a hlavne „minibežeč“ jedenásťročný Adam.

V kategórii mužov do 39 rokov víťazstvom medzi 41 pretekármi prekvapil Tomáš Kubej z ŠK Muránska Dlhá Lúka pred vedúcim pretekárom ZBL Zvolensko Slatinčanom Matejom Schieberom.

V kategórii mužov do 49 rokov zvíťazil medzi 25 konkurentmi utajovaný francúzsky ultrabežec Bruno Toamain, vo svete známy z ultra maratónov na 100 až 160 kilometrov a extrémnych behov do vrchu, kde preferuje a bol úspešný na 17 km trati na Mont Blank, pred už Slovákom s netradičným slovenským menom i priezviskom Trulo Fonix.

V kategórii mužov do 59 rokov zvíťazil favorit Milan Ivan behajúci v drese BK Sliač o 16 sekúnd pred Ivanom Hasprom z BK Pyxida Čierne Kľačany.

Vo veteránskej kategórii nad 60 rokov presvedčivo zvíťazil vedúci pretekár ZBL Milan Libo reprezentujúci BK Biatlon Vyhne.

Zo sedemdielneho seriálu tohtoročnej Zvolenskej bežeckej ligy (ZBL) sa tak uskutočnilo už šesť podujatí, v ktorých sa aktívne zapojilo do ZBL 2017 v siedmich vekových kategóriách až 801 atlétov.

O vyčerpávajúce informovanie o dianí pretekov a adekvátnymi reakciami k situácii pred pretekmi sa perfektným výkonom a prehľadom spoza mikrofónu pričinil moderátor podujatia Marek Poliak. O náladu a pohodu po skončení pretekov sa postarala pop rocková kapela POHODA ZV a ceny a medaily najlepším podľa kategórií odovzdali poslankyňa MsZ Zvolen Ružena Babicová a riaditeľ pretekov Peter Drozdík. Potom nasledovala tradičná tombola a občerstvenie účastníkov 3.ročníka behu „Okolo vodnej nádrže Môťová“, ktorý si môže privlastniť po tomto roku i prívlastok medzinárodný. Je zrejmé, že ZBL získava nielen na kvalite usporiadania jednotlivých pretekov, ale zvyšuje sa rapídne i záujem o účasť v jednotlivých pretekoch seriálu ZBL 2017.

Výsledky podľa kategórií:

Ženy do 39 rokov

 1. Nikola Berčíková TJ Slávia Zvolen 34:21
 2. Miroslava Liptáková AK Danica 38:02
 3. Renáta Balková 40:24

Ženy nad 40 rokov

 1. Iveta Furáková Svetielko nádeje 34:22
 2. Anna Zvarová Svetielko Nádeje 35:36
 3. Petra Šuhajdová 37:20

Juniori

 1. Boris Obergries New-wave multisport 29:05
 2. Peter Ursíny ŠK Atleti BS 29:20
 3. Marko Chlebničan Ski Team JASE Látky 32:24

Muži do 39 rokov

 1. Tomáš Kubej ŠK Muránska Dlhá Luka 28:01
 2. Matej Schieber Zvolenská Slatina 28:43
 3. František Belohorec Banská Štiavnica 29:24
 4. Vladimír Dolinec Dolincovci ZV 30:39
 5. Daniel Novota http://www.carhospital.sk 31:04

Muži do 49 rokov

 1. Bruno Toamain 31:44
 2. Trulo Fonix 31:50
 3. Ján Zvara Svetielko Nádeje 32:40

Muži do 59 rokov

 1. Milan Ivan BK Sliač 32:31
 2. Ivan Haspra BK Pyxida Čierne Kľačany 32:47
 3. Ján Spodniak Banská Bystrica 32:55

Muži nad 60 rokov

 1. Milan Libo biatlon Vyhne 37:39
 2. Milan Staňo Nová Baňa 39:10
 3. Miroslav Debnár Marathon BB Team 39:14

Fotografie

Článok: Miloš Masarik. Foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: