• St. okt 4th, 2023

Mesto nepôjde do súťaže o Dom kultúry ŽSR, primátorka oň napriek tomu zabojuje

Autor IMG_1979

júl 30, 2018
DK ŽSR Zvolen na Sokolskej. Foto: IMG_1979

TS: Na konkrétnom postupe v snahe získať dom kultúry na Sokolskej ulici do majetku mesta Zvolen sa zhodli poslanci i vedenie mesta. Posledné rokovanie zastupiteľstva prinieslo záver, že mesto sa nezúčastní vyhláseného ponukového konania. Poslanci zároveň odsúhlasili, aby primátorka podnikla ďalšie kroky pri snahe získať budovu s pozemkami do majetku mesta.

„Obávame sa, aby dom kultúry neskončil v rukách investora, ktorý ho použije na iný účel ako sú umelecké predstavenia, čím by sme v meste prišli o jeden z mála priestorov pre kultúru. Pravdou však je aj to, že cena za budovu s pozemkami je privysoká. Azda aj preto sa prítomní poslanci zhodli, že mesto by nemalo ísť do ponukového a budeme sa snažiť získať dom kultúry pre Zvolenčanov iným spôsobom,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová. ŽSR určili výkričnú cenu na viac ako milión sedemsto tisíc eur, pričom už z letmého pohľadu na budovu je zrejmé, že ktorýkoľvek záujemca musí počítať s nevyhnutnými nákladmi na rôzne opravy. Mesto ich odhadlo na minimálne 500 tisíc eur, okrem toho dom kultúry doposiaľ vytvára ročnú stratu vo výške 100 tisíc eur.

Aj keď sa jedná o vysokú investíciu so značnými nárokmi na prevádzku, vedenie mesta to neodradilo. „Keď som nastupovala do funkcie primátorky, sľúbila som Zvolenčanom oživenie kultúry v meste. Teraz sme v situácii, kedy jej časť treba pre Zvolenčanov doslova zachraňovať. Budem preto hľadať možnosti, ako to urobiť, samozrejme s prihliadnutím na finančné možnosti mesta,“ zhodnotila Balkovičová.

Na rad teda prídu rozhovory vedenia mesta so zástupcami ŽSR a štátu, pričom samotná primátorka zvažuje možnosť osloviť ich s ponukou výmeny domu kultúry za pozemky pod stavbami ŽSR, ktoré sa nachádzajú v majetku mesta, a o ktoré by železničiari mohli mať záujem. „Mesto by to prakticky nič nestálo, tie pozemky dnes aj tak využívajú ŽSR. Ich výmenou by sme dokonca niečo málo ušetrili na dani z nehnuteľnosti,“ vyjadrila svoj názor zvolenská primátorka. Mesto by v tomto prípade použilo prakticky rovnaký model nadobudnutia majetku, ako tomu bolo nedávno v prípade Borovej hory, kde bolo úspešné. Okrem toho časť poslancov navrhla aj možnosť nadobudnutia domu kultúry za symbolické euro. Primátorka sa vyjadrila, že tento návrh je potrebné najskôr preskúmať po právnej stránke a samozrejme predostrieť ho vedeniu ŽSR. Záchrana domu kultúry tak pokračuje, vedenie mesta sa podľa slov primátorky bude snažiť získať kultúrny stánok a tým aj zázemie pre známe folklórne súbory Marína a Zornička, ktoré k nemu neodmysliteľne patria.

TS: PhDr. Martin Svatuška referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen. Foto a video: IMG_1979