• Ut. dec 6th, 2022

Po hororoch sa budú v krypte premietať snímky z rodného kraja

ByIMG_1979

feb 15, 2019
Zámocké strašidlo už čaká na návštevníkov. Foto: IMG_1979

Po úspešných filmových premietaniach hororového žánru v Zámockej krypte, (ne)bojte sa v zámku, sa Slovenská národná galéria rozhodla pozvať svojich návštevníkov do svojského a tajomného kina v krypte opäť.

Tentokrát to nebude také strašidelné. 

„Zem spieva“ – 20. február 2019 │ 18.00 vstup: 3

Československo / 1933 / 63 min.

  • Filmová poéma o slovenských ľudových zvykoch, piesňach a tancoch. Dejovú líniu tvorí dedinský život s večným kolobehom od konca zimy až k jeseni s vinobraním ako posledným darom slnka. Zachytáva ľudové zvyky, hry, obrady, tance a slávnosti v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Film vznikol za priamej podpory T. G. Masaryka

„Obrazy starého sveta“ – 22. február 2019 │ 18.00 │ vstup: 3€

Československo / 1972 / 64 min.

  • Sugestívne portréty starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu i v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní. Tvorcovi filmu Dušanovi Hanákovi, inšpirovanému fotografickými cyklami Martina Martinčeka, sa s výnimočnou citlivosťou podarilo zachytiť jedinečnosť sledovaných postáv, ich svojrázne postoje k životu i vzácnu morálnu čistotu. „Obrazy starého sveta, to sú etudy o ľuďoch, ktorí ma zaujali svojou vnútornou krásou, múdrosťou a slobodou, čistým a rýdzim vzťahom k základným otázkam života. Sú to vlastne variácie na jednu tému: na tému človeka, stotožneného so svojím osudom, ktorý sa nevzdialil sám sebe“ (Dušan Hanák).

Maximálna kapacita je 30 divákov.