• Ut. dec 6th, 2022

Rôznorodej podobe krajiny bude venovaný aprílový týždeň na zámku

ByIMG_1979

apr 12, 2019
Zvolenský zámok
Zimná podoba Zvolenského zámku. Foto: IMG_1979

TS: Jar je v plnom prúde a prejaví sa to aj v aprílovom programe na Zvolenskom zámku.

Pripravujeme pre Vás pokračovanie minifestivalu Zámok bez zámkov, ktorého hlavným mottom bude krajina – bude nás zaujímať umenovedné ale aj ekologické hľadisko s ňou spojené a prinesieme Vám zaujímavých hostí, ktorí sa touto témou dlhodobo zaoberajú.

 „Zámok bez zámkov“ – Zvolenský zámok – 24. – 28.4.2019

Program

Staré sorty sú IN – 24. apríl 2019 │ 18.00 │ 2,70 €

  • Prednáška a degustácia muštov starých ovocných odrôd Staré a krajové odrody ovocných drevín sú vzácnym dedičstvom, ktoré pomaly mizne z krajiny. Ponúkajú pritom pestrú škálu chutí a využitia, ktoré u moderných odrôd nenájdeme. Možno aj preto začínajú byť  v posledných rokoch znova „in“. Popri popíjaní muštu sa vďaka lektorke z neziskovej organizácie Živica – Andrei Uherkovej dozvieme, prečo sú staré sorty opäť v kurze, akými aktivitami ich zachraňujú školy, ale aj širšia verejnosť a ako  ich návratu do krajiny môžeme napomôcť my.

Podoby krajiny – 25. apríl 2019 │ 18.00 │ 2,70 €

  • Tandemová prednáška v rámci cyklu „Pozrime sa na to štýlovo“ Fotografie krajiny a prírody dnes zdobia nielen kalendáre, ale aj naše príbytky či pozadia monitorov. Môže sa preto zdať prekvapujúce, že príbeh estetického doceňovania krajiny začal až na prelome 18. a 19. storočia. Čo a ako na krajine ľudí oslovilo, ako ju poznávali, objavovali a nadchýnali sa ňou, ale i čo tomu predchádzalo a prečo tento príbeh začal až tak neskoro nám na príklade vybraných diel európskeho umenia porozpráva kurátor zbierok starého umenia Martin Čičo.
  • Druhú časť prednášky venujeme tvorbe maliara Rastislava Podobu. Výber z jeho prác zahŕňa niekoľko rozpracovaných a uzavretých cyklov, ktorými  sa dlhodobo zaoberá a kontinuálne v nich pokračuje. Pre všetky je zhodná reflexia a konštrukcia obrazového priestoru krajiny, ako prostredia pre proces slobodnej  maliarskej sebarealizácie a následne z pohľadu vnímania pozorovateľa ako obrazového okna, možného obývateľného priestoru. Priblíži nám vlastné východiská, spôsoby práce a podnety.
Z galérie von! – 26. apríl 2019 │ 10.00 │ 0,50 €
  • Program pre žiakov ZŠ Vyberieme sa po stopách zámockých záhrad od čistých rozľahlých plôch, až po romantické kvetinové zákutia zobrazené v starých obrazoch. Zahráme sa na záhradníkov a vdýchneme návršiu Zvolenského zámku farbu.

Mokrý variant / papierová jar v zámockom ateliéri

Zámok bez zámkov pre rodiny – 27. apríl 2019 │ 10.00 │ 2 € / rodina

  • Netradičná interaktívna prehliadka okolia zámku venovaná rodinám s deťmi Prežite s nami dopoludnie venované kúsku prírody obklopujúcej zámok na návrší. Viete rozlíšiť stromy podľa kôry a zvieratko podľa stôp?
    Vydáme sa na cestu spojenú s hádankami a hravými úlohami, spolu s odborníkmi budeme pozorovať okrídlených obyvateľov zámku, spoznáme stromy a rastliny pod hradbami a zistíme, ako môžeme pomôcť prírode okolo nás.

Toto podujatie sme pre Vás pripravili v spolupráci s Nadáciou Ekopolis a SOS/BirdLife Slovensko.

Mokrý variant / neexistuje zlé počasie, len zle oblečený človek.

Zvolenský zámok pre všetkých – 28. apríl 2019 │ 10.00 – 17.30
  • V posledný deň podujatia Zámok bez zámkov Vám opäť sprístupníme naše expozície bezplatne.

TS: SNG Zvolen zámok. Foto: IMG_1979