• Št. mar 30th, 2023

Na Zvolenskom plese sa plesalo až do rána bieleho

Ples úderom na gong otvorila primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová. Foto: IMG_1979

TS: Felix Slováček, La Gioia, Zvolenskí vrchári, Zdeněk Barták, Salco a mnohí iní boli hlavnými hviezdami už šiesteho ročníka Zvolenského plesu.

V priestoroch hotela Poľana privítal hostí známy moderátor Radoslav Kuric, ktorý k tomuto plesu patrí už neodmysliteľne. Ako vo svojom úvodnom príhovore povedal hostiteľ plesu a jeho hlavný organizátor Ján Kubiš, tradícia Zvolenského plesu musí byť zachovaná.

Stretnutie priateľov v noblesných róbach pri výbornom jedle, skvelej hudbe a v neuveriteľne priateľskej atmosfére je pre Kubiša hlavným cieľom plesov, ktoré organizuje.

Nad tohtoročným Zvolenským plesom si zobrala záštitu primátorka mesta Lenka Balkovičová.

Podľa nej sú podobné akcie pre mesto mimoriadne dôležité. Jednak sa na plese stretávajú samotní zvolenčania a jednak toto podujatie z roka na rok stále viac a viac priťahuje aj hostí z celého Slovenska, čo je pre mesto mimoriadne dôležité. Hudobné skupiny v tanečnej sále vystriedalo aj niekoľko milých momentov.

Napríklad krst CDčka skupiny Salco, svetová premiéra skladby Zdeňka Bartáka Len láska vie, či udelenie ceny Zvolenský župan pre významného zvolenčana, ktorý mesto preslávil nielen doma, ale aj vo svete.

Ocenený bol výtvarník Dušan Daniš. Ako povedal autor myšlienky tohto ocenenia Ján Kubiš, každé mesto má svoje ikony. Ľudí, ktorí sú jednoducho neprehliadnuteľní. Ľudí, ktorí svojou činnosťou priťahujú pozornosť nielen obyvateľov, ale stali sa známymi i ďaleko za hranicami mesta a tým ho zviditeľňujú.

Význam človeka nespočíva v tom, ako sa kto tvári, na čo sa hrá, alebo koľko toho nahonobil, ale hlavne v tom, akú stopu po sebe zanechá. V prípade výtvarníka Dušana Daniša platí úplne, že je to človek s veľkou dušou. Ale zároveň je aj človekom – človekom úprimným – čo je v dnešnom svete už skutočne zriedkavé. Je presne taký, ako jeho obrazy – šokujúci.

Šokujúci v tom zmysle, že prakticky nikoho nenechá chladným a každého donúti zamyslieť sa nad sebou samým, nad svojím životom a hodnotovým rebríčkom. Je to človek, ktorý nebol a ani nie je poplatný nikomu a ničomu. Jeho obrazy dostali krídla a rozleteli sa doslova po celom svete.

Mnohí cudzinci nachádzajú naše mesto a cestujú sem len preto, aby sa s ním mohli stretnúť v jeho ateliéri a osobne si niečo vybrať. Ateliérové rozhovory s ním sú pre každého obrovskou dávkou energie, filozofie a rýdzej človečiny. Nezabudnuteľné chvíle tam s ním strávili napríklad aj Jožo Urban, Daniel Hevier, Felix Slováček, Roman Pomajbo, a mnohí iní. Krst CDčka zoskupenia Salco sa niesol v trochu inej atmosfére.

Bol presne taký, aká je samotná skupina a ich koncerty. Spontánny, vtipný a hlavne zábavný. Všetci vieme, že Salco je sladené mlieko určené najmä do kávy. A tak bolo logické, že ich nové CDčko Salco Oldies Party bolo uvedené na trh práve kvalitnou zrnkovou kávou Veronia.

Spevák Pavol Novotný počas tohto aktu povedal, že pred rokmi, keď skupina začínala, mu ani vo sne neprišlo na um, že mu raz CDčko budú krstiť také hudobné ikony ako sú Felix Slováček a Zdeněk Barták. A tak dámy v plesových róbach a ich partneri v smokingoch tancovali valčíky, so Salcom “zahadzovali starosti”, spolu s Felixom Slováčkom sa pýtali “Kdepak ty ptáčku hnízdo máš”, so Zvolenskými vrchármi spoločne spievali slovenské ľudovky, ale tiež sa fotili pri fotostene, vyhrávali v tombole televízor, víkend s Jaguárom, víkendové pobyty a podobne.

Pri tak bohatom programe čas plynul neuveriteľne rýchlo. Poslední hostia, odchádzajúci nadránom skonštatovali, že idú spať v nádeji, že rok rýchlo ubehne a budú môcť oprášiť plesové róby na siedmy ročník Zvolenského plesu.

Fotogaléria

TS a foto: Ján Kubiš.