Spoločnosť AGEL SK sa pripája k laboratórnemu testovaniu COVID-19

Foto: ilustračné

TS: Laboratóriá skupiny AGEL SK a.s., konkrétne pracovisko centrálneho laboratória v Nemocnici Zvolen a.s., spúšťa testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19. Testovanie COVID-19 sa bude poskytovať pre pacientov a zamestnancov dvanástich zdravotníckych zariadení AGEL SK a.s., a pripravuje sa možnosť otestovania pre samoplatcov.

,,Vyšetrenie na ochorenie COVID-19 prebieha analýzou genetického materiálu vírusu metódou RT- PCR (polymerárová reťazová reakcia), to znamená, že sa zisťuje prítomnosť vírusovej ribonukleovej kyseliny (RNA). Na toto uvedené vyšetrenie je potrebné odobrať výter z nosa a nosohltana do špeciálnej odberovej súpravy.

Zo vzorky sa izoluje RNA a následne metódou RT-PCR sa stanoví prítomnosť sekvencie génov typických pre vírus SARS CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Dôležitým faktorom pre správnosť výsledku je načasovanie a správne prevedenie samotného odberu,“ hovorí Ing. Elena Gaboňová, manažérka laboratórneho segmentu AGEL SK. Testovanie je viazané na paralelné spracovanie väčšieho počtu vzoriek, čo môže v niektorých prípadoch predĺžiť čas dodania výsledku. ,,Aktuálne je testovanie v našom laboratóriu zamerané len na pacientov, ktorí prichádzajú do pracovísk zdravotníckych zariadení siete AGEL a na našich zamestnancov z dôvodu ochrany ich zdravia. V blízkej dobe pripravujeme spustenie komerčného testovania pre občanov na našich odberových miestach“, dopĺňa odpoveď na otázku, kto sa môže otestovať Ing. Gaboňová.

,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo v rámci siete AGEL na Slovensku dohodnúť s Ministerstvom zdravotníctva SR, hlavným hygienikom a Národným referenčným centrom a spustiť testovanie aj v našom laboratóriu. Prispeje to k podstatne väčšiemu percentu testovaných tak pacientov, ako aj zdravotníkov. Bolo našou povinnosťou im za ich obetavú prácu a nasadenie v ťažkých podmienkach a dennodennej hrozbe, že sa môžu koronavírusom nakaziť, toto testovanie zabezpečiť,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ AGEL SK Ing. Michal Pišoja.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková – Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: