• Št. nov 30th, 2023

Zvolen otvoril školy a škôlky. Pomáha tak ľuďom v prvej línii

Autor IMG_1979

jan 11, 2021
Foto. ilustračné

TS: V nepriaznivej pandemickej situácii mesto využíva tie možnosti školskej dochádzky, ktoré mu umožňujú nariadenia ministerstva školstva. Hoci mnohé iné samosprávy zriaďujú jednu či niekoľko zberných škôlok, vo Zvolene sú oddnes otvorené všetky.

Navštevovať ich však môžu iba deti rodičov pracujúcich v takzvanej kritickej infraštruktúre. „V prvom rade sme chceli pomôcť našej nemocnici. Situácia tam vôbec nie je dobrá, pracovníci sú veľmi vyťažení, veľmi by privítali návrat kolegov, ktorí museli ostať doma s deťmi práve kvôli zavretým školám a škôlkam. Verím, že tento krok pomôže nemocnici a tým aj Zvolenčanom, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí zvolenská primátorka Lenka Balkovičová. Dodáva, že školy i škôlky sú otvorené aj pre deti iných rodičov z prvej línie. Svoje dieťa tak mohol do zvolenskej školy alebo škôlky nahlásiť nielen lekár či zdravotná sestra, ale aj hasič, policajt alebo predavač. V mnohých prípadoch sa tak aj stalo.

„Podľa predbežného záujmu malo dnešným dňom nastúpiť do školských lavíc zvolenských základných škôl spolu 126 žiakov, uvádza vedúca odboru školstva zvolenskej radnice Zuzana Almáši Koreňová a dodáva: „Každá jedna základná škola otvára svoj školských klub. Doobeda v ňom prebehne dištančné vzdelávanie, na popoludnie si učitelia pripravili pre žiakov voľnočasové aktivity. Samozrejmosťou je ranný filter, rúška, dezinfekcia a tiež rozdelenie do skupín. V jednej skupine nie je viac ako päť žiakov a jeden učiteľ.“ Najväčší záujem o školskú dochádzku je od rodičov detí zo ZŠ Hrnčiarska, kam ich dnes malo nastúpiť hneď päťdesiat. Najmenej ich bude pravdepodobne navštevovať ZŠ Jilemnického 1 – štyria. Školské kluby sú otvorené od pondelka do piatka medzi 6.30 a 16.00.

Záujem o umiestnenie škôlkárov bol ešte väčší. Rodičia avizovali nástup 357 detí, čo by bola takmer tretinová naplnenosť. Takmer s päťdesiatkou počítajú škôlky Imatra, Voljanského, Fullu a Centrum. Najmenší záujem bol z materskej školy J. Bánika, kde o umiestnení detí uvažovali rodičia 13 detí.

„Chcem týmto čo najsrdečnejšie poďakovať riaditeľom a riaditeľkám všetkých našich základných a materských škôl. A samozrejme aj samotným učiteľom. V rýchlom čase, dokonca krátko po sviatočnom období, dokázali zistiť záujem rodičov a pripraviť sa na to, aby deti mohli nastúpiť. Pomáhajú tak nielen pracovníkom prvej línie, ale vlastne všetkým Zvolenčanom,“ vyslovila uznanie zvolenská primátorka.

V uvedenej forme budú zvolenské školy fungovať minimálne týždeň, pričom mesto pozorne sleduje situáciu s ich možným plošným otváraním. Pri škôlkach bude aktuálna situácia trvať dlhšie, nakoľko s ich otvorením ministerstvo nateraz nepočíta skôr ako 25. januára.

TS: PhDr. Martin Svatuška – referent pre styk s verejnosťou – Mesto Zvolen