• Št. mar 30th, 2023

Poľovníctvo je aj pre nežnejšie pohlavie. Dokazuje to sestrička zo zvolenskej nemocnice

Bc. Zuzana Hurtíková. Foto: zdroj TS

TS: Od malička bola vedená k láske k prírode. K poľovníctvu ju priviedol otec, pre ktorého to bolo celoživotné hobby. Oficiálne sa mu venuje od roku 1999. Bc. Zuzana Hurtíková, sestra na internom oddelení Nemocnice AGEL Zvolen nám v rozhovore priblížila svoj koníček.

Čo to všetko obnáša byť poľovníčkou?

Poľovníci sú v spoločnosti často vnímaní ako bytosti, ktoré sa vyžívajú v zabíjaní zvierat. Kto sa však aspoň trochu vyzná v činnosti a povinnostiach poľovníkov vie, že opak je pravdou.

Činností, ktoré poľovníci okrem lovu robia je veľa. Skúste nám priblížiť, čo ich práca zahŕňa.

Poľovníci sa starajú o zveľaďovanie svojich poľovných revírov, zdravie a reguláciu počtu zveri a najmä o udržiavanie prirodzeného prostredia pre zver. Zver v čase núdze prikrmujú, chránia ju pred pytliactvom, zisťujú jej zdravotný stav a v neposlednom rade zabraňujú šíreniu chorôb selektívnym odstrelom chorých a zranených jedincov.

Ako je to na Slovensku so začiatkom poľovníckej sezóny, kedy sa začína?

Keď jarný lov sluky nie je povolený a do úvahy neberieme celoročný lov mladej diviačej zveri, tak skutočná poľovná sezóna sa začína 16. mája lovom srncov. Ja osobne poľujem čisto len na raticovú zver – t.j. – srnčia, diviačia, danielia, jelenia, muflónia. Je doba hájenia a doba odstrelu.

Musia prechádzať poľovníci v komore pravidelne nejakými skúškami, pretože vlastnia zbraň?

Každý člen Slovenskej poľovníckej komory (SPK), držiteľ zbraní na výkon práva poľovníctva, je povinný úspešne absolvovať kontrolnú streľbu raz za päť rokov. Noví členovia sú povinní absolvovať kontrolné streľby každý rok po uplynutí troch rokov od získania prvého poľovného lístka. Hlavný význam kontrolných strelieb spočíva v tom, že člen SPK predvedie a utvrdí rozhodcu v tom, že vie bezpečne ovládať a manipulovať so strelnou zbraňou. V praxi to znamená, že by mal zver zasiahnuť tak, aby čo najmenej trpela. Ďalej sa preveruje evidencia zbraní, ktoré majiteľ drží v rámci výkonu práva poľovníctva. Je potrebné dodržať aj dátum platnosti zbrojného preukazu.

Aký je váš najkrajší zážitok z poľovačky a aký bol váš najlepší úlovok?

Môj najkrajší zážitok z poľovačky bol pri mojom prvom úlovku. Bol to diviak na spoločnej poľovačke v Hontianskych Nemcoch. Každá spoločná poľovačka sa končí slávnostným ceremoniálom, teda vzdaním úcty všetkej ulovenej zveri, či ide o vysokú, diviačiu alebo malú zver. Ulovená zver sa ukladá na výradisko, pričom zver musí byť vyvrhnutá a ošetrená. Na telo ulovenej zveri ležiacej na pravom boku položíme strelecký zálomok z ihličnatého alebo listnatého stromu tak, aby odlomená časť zálomku smerovala samčej zveri k hlave a samičej opačne (k pohlavným orgánom ako znak materstva).

Potom nasledovala moja prvá pasovačka na lovca diviačej zveri. Mala som tam sudcu, obhajcu aj poľovného krstného otca, ktorého som si sama vybrala. Bola to pasovačka na vysokej úrovni aj podľa starých poľovníkov. Možno preto, že som tam bola jediná žena poľovníčka. Dnes ich je už viac. Bolo v

tom trošku vážnosti, veľa humoru a srandy, no a nakoniec som od týchto pánov dostala po zadku palicou. Pre mňa to bol neopísateľný zážitok.

Odvtedy sa mi podarilo streliť srnčiu, vysokú (čiže jeleniu), danieliu zver. Mám trofej aj jeleňa siku – ten žije v Čechách. Pre mňa každá jedna ulovená zver predstavuje krásny zážitok a veľmi dobrý vnútorný pocit. Vždy si tam dobre oddýchnem a načerpám nové sily a domov odchádzam pozitívne naladená.

Byť poľovníkom neznamená mať len poľovný lístok, zelené oblečenie, správne poľovnícke potreby a zbraň. Je k tomu potrebná aj úprimná láska k prírode, zvieratám a najmä záujem obetovať ich ochrane veľkú časť svojho voľného času. Práve z tohto dôvodu sa poľovníctvo často dedí z generácie na generáciu v rodinách, kde má hlbokú tradíciu a kde je mladým ľuďom od malička vštepená úcta k zvieratám a ľuďom. Každá poľovačka je pre poľovníka sviatkom, a preto na ňu vždy chodíme poľovnícky upravený.

TS: Mgr. Martina Pavliková – Hovorkyňa skupiny AGEL SK. Foto: zdroj TS