• Pi. dec 1st, 2023

9. medzinárodný detský folklórny festival Zvolen 2010

folklorny-subor-ostravicka
Folklórny súbor Ostravička (CZ). Foto: Ján Števonka

Zvolen patrí medzi mestá na slovenské mestá s bohatým folklórnym cítením a niet divu, že sa tu každoročne usporadúvajú folklórne súťažné festivaly.

Iniciatívu nad podujatím mala pani Mária Mázorová, ktorá je okrem iného aj umeleckou vedúcou a choreografkou v jednej osobe detského folklórneho súboru železničiarov Zornička. Riaditeľom festivalu bol Igor Danihel.

Tento rok sa dohral už v poradí 9. ročník Detských medzinárodných folklórnych súborov a trval nepretržite 4 dni od 25.5.2010 do 28.5.2010 a zúčastnilo sa na ňom 7 folklórnych súborov.

Počas 4 dní mali folklórne súbory pestrý, ale zároveň náročný program – okrem vystupovania na námestí SNP pre širokú verejnosť vystupovali ešte aj na Zvolenskom zámku a v divadle J.G. Tajovského.

Ako bolo spomenuté, jednalo sa o detský medzinárodný festival a vo Zvolene sa stretli folklórne súbory z Bulharska, Poľska, Česka po jednom súbore a samozrejme najsvätejšie zastúpenie malo naše Slovensko s počtom 4 súborov.

Poďme teda pekne po poriadku a predstavme si súbory :

  • Trepetlika (BG) : sa predviedli v neskutočne farebných vyšívaných krojoch a sólový predstavitelia predviedli na svojich krojoch aj prvky z kovu, ktoré príjemne doprevádzali hudbu svojim cinkotom – fotografie TU.
  • Ostravička (CZ) : vznik tohto detského folklórneho súboru sa datuje od roku 1982 a ich folklórny súbor pochádza a čerpá z oblasti Lašska – fotografie TU.
  • Zornica (PL) : aj pri tomto súbore musím vyzdvihnúť pestrofarebnosť krojov zo zaujímavými vzormi z poľského Zakopaného, veď posúďte sami – fotografie TU.
  • Zornička (SK) : ako hostiteľský Zvolenský súbor sa predstavil vo vynikajúcej forme a predviedol svoje majstrovstvo – fotografie TU.
  • Pilsko (SK) : z Oravských Beskýd pricestoval najmladší folklórny súbor a na pódiu si získal najväčší obdiv od obecenstva, pretože udržať deťúrence po kope  bolo niekedy nad ľudské sily. Rozhodne však ukázali svoj talent a nesmierne folklórne cítenie – fotografie TU.
  • Lastovička (SK) : tento Zvolenský súbor vznikol v roku 1997 a členovia súboru sú výhradne žiaci základnej súkromnej umeleckej školy vo Zvolene
  • Ratolesť (SK) : podpoliansky súbor z Detvy sa prezentoval svojim tradičným programom z tohto regiónu – fotografie TU.
  • Huncútik (SK) : a posledný folklórny súbor je súbor zo Zvolena a medzi vystupujúcimi sa nájdu deti z materskej školy – fotografie TU.

Po štyroch náročných dňoch sa môže zhodnotiť, že akcia vyšla na výbornú a aj napriek zamračenej oblohe počas vystúpení na námestí SNP vo Zvolene nepadla ani len kvapka. Na záver len toľko, že dúfam, aby sme sa aj o 2 roky stretli znova za sprievodu rovnako dobrej atmosféry, ako bolo tomu teraz.

Blog, foto : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková.