• Pi. sep 29th, 2023

Cyklojazda histórie 2010 Zvolen

Autor IMG_1979

sep 10, 2010 ,
cyklojazda-historie
Mgr. Martin Mázor spovedá na pódiu primátora mesta Zvolen Ing. Miroslava Kuseina. Foto ZV-podujatia.

Celé podujatie začalo naraz v 4 rôznych miestach a to – zo Spišského hradu, z maďarského Visegrádu, poľskej Wisly a zo Slavkova u Brna aby sa po dvoch dňoch spojili všetci do jedného pelotónu v meste Sliač a následne sa presunuli na Zvolenské námestie Snp.

Podujatie ako také začalo písať svoju históriu v roku 2002, kedy Ľubomír Porubský, ktorý bol vtom čase pracovník Mestského úradu vo Zvolene za oblasť kultúry ukázal grandiózny projekt.

Projekt sa týkal Cyklojazdy zo Spišského na Zvolenský Pustý hrad, ktorý sa aj naplnil a na štarte historicky prvého podujatia sa zišli na štarte pri bráne Spišského hradu dve desiatky nadšencov.

Vrúcne privítanie účastníkov Cyklojazdy

Na príchod jazdcov podujatia Cyklojazdy histórie čakalo na námestí vo Zvolene zástup ľudí, ktorí už nedočkavo čakali, kedy dorazia do vytúženého cieľa – na Zvolenské Námestie SNP.

Tu už nedočkavo na pódiu, kde už hrala skupina NO-5 čakal Mgr. Martin Mázor so svojim príhovorom a uvítaním sa s pelotónom, ktorý už za tie dva dni mal odjazdených cez 250 km.

Tesne po 16. hodine dorazila veľká skupina – na čele pelotónu už tradične boli dvaja páni, ktorí sú už takí maskoti tohoto podujatia na tradičných raritných strojoch. Jedného bolo možné vidieť na  velocipéde a druhého na draisine.

Na pódiu vystúpil a pár slov k účastníkom povedal aj primátor mesta Zvolen Ing. Miroslav Kusein, ktorý si taktiež odpedáloval celý pretek a zároveň okrem pozvania všetkých účastníkov Cyklojady histórie pozval na zahasenie smädu na priľahlú terasu a nás ostatných na nadväzujúce podujatie a to na výstup na Pustý hrad.

Sprievodný program

Hudobná skupina No-5 zo Zvolena, ktorá žiarila na scéne a ich najväčšie hudobné obdobie slávila v 80. rokoch. V tých rokoch ich doslova publikum “žralo”, o čom svedčí priehrštie odohraných festivalov v vtedajšom Československu za, ktoré dostali aj ocenenia od odbornej poroty.

Skupina NO-5 sa môže popýšiť aj spoločnými koncertmi s takými legendami oko Olympic, Turbo, Progres 2 ako aj  s maďarskými kapelami Locomotiv GT a podobne.

Skupina okúsila aj to, ako chutí nahrávanie v štúdiu – v tej dobe v jednom z najlepších nahrávacích štúdií v Európe a to v Mozarteum v Prahe v, ktorom nahrávali taký velikáni  ako Karel Gott, Olympic a nielen z tohoto dôvodu im bolo dokonca umožnené vystupovať v Českej televízii.

Svoj prvý album sa podarilo nahrať až v roku 1995 v štúdiu slovenského rozhlasu v Bratislave názov do vienka dostal Post Scriptup a celkovo obsahoval 13 skladieb. Spolupráce na albume sa zúčastnili také legendy ako Janko Lehocký ako aj textár Ľuboš Zeman. Titulnú skladbu na albume z rovnomenným názvom naspievala Slávka Slobodníková.

Základná zostava kapely bola menovite Jozef krajlik, Marcel Daniš, Dušan Ryboš, Miroslav Kostrec a Pavel Kabina, ktorá sa potom na dlhšiu dobu odmlčala aby v roku 2009 sa dala znova do kopy a začala vystupovať v pozmenenej zostave a to konkrétne:

  • Dušan Ryboš – gitara a spev
  • Pavel Kabina – bicie
  • Jano Stríž – basa a spev
  • Slávka Slobodníková – klávesy a spev

Ako skupina hrajúca na pódiu tu na námestí Snp nemala veľa fanúšikov, ktorý bi sa zastavili a započúvali do coververzií známych skladieb, ktoré skupina NO-5 hrala a za ktoré treba spomenúť – Pink: Sober, Europe: The Final Countdown ako aj Deep Purple: Smoke on the water.

Panovala vynikajúca atmosféra

Na záver len pár slov a veľká česť tým, ktorý sa tohoto cyklistického podujatia zúčastnili a boli medzi nimi aj zástupkyne nežnejšieho pohlavia, ako aj organizátorom a vlastne všetkým, čo sa na tomto podujatí podielali.

Treba si však priať, aby na budúci rok účastníkom vyšlo podstatne lepšie počasie ako bolo teraz a aby sme sa ešte v hojnejšom počte stretli v roku 2011 v takej dobrej nálade aká panovala aj teraz.

Fotografie Cyklojazdy historie TU a slide TU.

Blog, foto a video: Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková.