• Ne. okt 1st, 2023

FS Vepor obohatil rúcanie mája vo Zvolene

ej-maje-maje-zvolen-41
Pred kulturákom bola riadna veselica. Foto: ZV-podujatia

Pod názvom ,,Ej, máje, máje” sa uskutočnilo 24.5.2012 v DK ŽSR vo Zvolene po všetkých stránkach vynikajúce folklórne vystúpenie FS Marína a FS Vepor z Klenovca. Akcia bola obohatená o rúcanie mája. Po hodinovom vystúpení na pódiu sa všetci odobrali von a tam pokračovala druhá časť programu a to rúcanie mája.

V prvej časti programu sa striedali na pódiách dva súbory. Zvolenský FS Marína, ktorý pracuje pod vedením Jána Jamrišku, ľudovú hudbu vedie Pavel Martinka a FS Vepor z Klenovca, ktorý tento rok oslávi 40 výročie založenia a 25 rokov ho vedú manželia Zvarovci, ľudovú hudbu vedie Ján Deme.

Obidva súbory predviedli vynikajúce tanečné choreografie, bohaté na množstvo tanečných prvkov a v speváckej časti svoj talent predviedli chlapi z Klenovca. Celý program vygradovali heligonkári. O kvalitách FS Marína je zbytočné čokoľvek písať. Ako vždy perfektná choreografia a ladnosť na pódiu, hudobno- spevácka časť na vysokej úrovni.

Po hodine vystúpenia sa oba súbory odobrali von, kde zábava v uvoľnenej atmosfére pokračovala ďalej. Mládenci zobrali sekery a hor sa zoťať to, čo pre dievčence postavili – symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé, čiže máj. Medzi tým sa spievalo a tancovalo, jednoducho zabávalo a fľaška, ktorá bola na venci mája nezostala plná.

Nuž, čo dodať na záver. Slovami viac sa opísať nedá, pozrite si pár fotografií a videá. Najbližšie sa pri podobnom podujatí stretneme už čoskoro. 31.5.2012 začína vo Zvolene 10. Medzinárodný detský folklórny festival 2012.

Videá – doporučujem tlačidlo HD na videu

Rúcanie mája pred DK ŽSR 

FS Marína

FS Vepor 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.