• Po. mar 27th, 2023

Zachráňme prírodu v údolí rieky Slatina

logo zdruzenia smm
Logo združenia Slatinka.

O združený Slatinka ako aj o plánovanom vodnom diele Slatinka a veci s tím súvisiace ste už dozaista počuli ako aj čítali a tak, len v skratke.

Vodné dielo Slatinka (VD Slatinka) je plánované už takmer 60 rokov. Malo by zaberať územie medzi Zvolenskou Slatinou a Zvolenom, nad už existujúcou vodnou nádržou Môťová.

VD Slatinka by zatopilo cca 12 km dlhé údolie rieky Slatina, ktorá je na Slovensku posledným meandrujúcim stredohorským tokom nedotknutým dopravnými stavbami a produktovodmi. V tomto území sa nachádzajú minimálne štyri, z prírodného hľadiska mimoriadne cenné lokality, ktoré majú hodnotu prírodných rezervácií a celé údolie je významným biokoridorom. Konečným výsledkom výstavby priehrady a zaplavenia územia by bolo narušenie ekologickej stability okolitého územia. Okrem toho by bola zatopená dedinka Slatinka, ktorá je už od r. 1956 vystavená neustálemu tlaku. Postupne bola obmedzená výstavba domov, neboli povoľované opravy domov a hospodárskych budov, neskôr bola zrušená vlaková zastávka, obmedzená autobusová doprava, zrušená škola, obchod. Predtým samostatná obec Slatinka bola administratívne pripojená pod Zvolenskú Slatinu, ktorá samotná nebude výstavbou vodného diela negatívne dotknutá. Obecný majetok bol rozpredaný, majetok občanov bol vykúpený alebo vyvlastnený pod nátlakom alebo za krajne nevýhodných podmienok pre občanov.

Nielen skrz nedávne udalosti

  • 21. 3. 2013 – občania a mimovládne združenia zorganizovali protest pred národnou radou v Bratislave a začali zbierať podpisy pod výzvu Európskej komisii „Zachráňte Slatinku!

marec 2013 – pracovníci Vodohospodárskej výstavby š.p. inventarizovali domy v Slatinke s odôvodnením, že robia fyzickú inventarizáciu majetku podniku na celom území SR. Na otázky, či sa obhliadky robia za účelom získania podkladov pre búranie domov odpovedali, že v žiadnom prípade.

  • 25. 4. 2013 – Nadácia ORANGE odovzdáva zástupkyni Združenia Slatinka symbolický šek na 10 000 eur za dlhoročné aktivity v prospech rozvoja komunity (presadzovanie parku Lanice vo Zvolene). Finančnú cenu chcú členovia venovať na opravu školy v Slatinke, ktorú majú v prenájme.
  • 29. 4. 2013 – pracovník Vodohospodárskej výstavby š.p. telefonicky vyzýva niektorých ľudí zo Slatinky, aby si zbalili veci, lebo ich domy budú zbúrané. Medzi domami označenými na asanáciu je vraj aj škola.

vznikla Medzinárodná výzva adresovaná Európskej komisii Zachráňme prírodu v údolí rieky Slatina a zastavme plytvanie verejnými zdrojmi na prípravu kontroverznej priehrady.

AkVám nieje lahostajné a chcete pomôcť môžete svojim podpisom pod petíciu a všetko podstatné okolo toho sa dočítataťe na danéj stránke. Výzva bude otvorená na podpis do 30. 6. 2013

Viac info o problematike nájdete aj v tomto textovom dokumente 

Zdroj info a kontaktná osoba: Martina Paulíková, 0915 811 195

 Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri