• Ut. feb 7th, 2023

Henrich Leško – Marek Maďarič Prekliaty básnik

ByIMG_1979

máj 15, 2013
i_1688479
Plagát k podujatiu.

TS – Príprava jubilejného 40. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské je v plnom prúde a Divadlo J. G. Tajovského aktuálne žije prípravami zámockej premiéry. Strhujúci muzikál PREKLIATY BÁSNIK prinesie príbeh najznámejšieho francúzskeho básnika konca stredoveku – Francoisa Villona.

Francois Villon, jedna z najväčších osobností európskej kultúry, básnik a zároveň rebel, výtržník, ktorý svoje verše netvoril za písacím stolom, ale v krčmách pri pohári vína, obklopený kumpánmi a parížskou spodinou. Jeho dramatický život je príbehom človeka, odmietajúceho konvencie, ktorý vznešene sa tváriace, no prázdne slová, nahradil holou pravdou. Často sa pohyboval na hrane zákona, ale i tak si dokázal udržať zmysel pre spravodlivosť, česť a ľudskú dôstojnosť. Svoje balady písal vlastným životom – plným dobrodružných zvratov i nenaplnených túžob, osudových prešľapov i následných pokusov o pokánie. Bol milovníkom i bitkárom, vzdelancom i vyvrheľom. No predovšetkým veľkým umelcom.

Autorský tím muzikálu, ktorý bude na zámockom nádvorí uvedený v svetovej premiére, je zložený z renomovaných tvorcov. Autorom libreta a textov piesní je Marek Maďarič, autor početných filmových scenárov, rozhlasových, divadelných a televíznych hier. Hudbu skomponoval Henrich Leško, ktorý je okrem iných diel i autorom hudby k slávnemu muzikálu Báthoryčka. Choreografie sa ujal  Jaroslav Moravčík, jeden z najznámejších slovenských choreografov. Režisérom predstavenia je Martin Kákoš, režisér viacerých veľkých muzikálových projektov ako i úspešných zvolenských inscenácií Lakomec či Lekárske tajomstvo. Veľký ohlas vzbudili  muzikály v jeho réžii ako Báthoryčka, Quo vadis či František z Assisi.

PREKLIATY BÁSNIK, muzikál o túžbe uniknúť osudu, o nenaplnenej láske a o slovách silnejších než meč, je pripravovaný špeciálne pre zámocké nádvorie a príležitosť navštíviť ho máte v dňoch 7. – 11. júna o 21.00 h.

V hlavných úlohách sa predstavia  Pavol Plevčík a.h, Tomáš Majláth a.h, Ondřej Daniš a.h,  Dominka Výrostek Misárová, Barbora Špániková, Richard Sanitra, Vladimír Rohoň, Daniel Výrostek, Štefan Šafárik a ďalší.

Viac o príprave a programe nájdete na stránkach www.djgt.sk alebo www.zhz.sk